Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 3 min.
  • 22.9.2020

Česko má gigafabriku na batérie HE3DA

Česko má gigafabriku na batérie HE3DA
Zdroj | TZB-info
Juraj Procházka
Česko má gigafabriku na batérie HE3DA
Zdroj | TZB-info
Zdroj | TZB-info

Česká spoločnosť HE3DA pred niekoľkými rokmi zaujala patentovanými Li-ion batériami špeciálnej konštrukcie, ktoré excelujú vysokou bezpečnosťou a energetickou hustotou. Ich názov HE3DA (High Energy 3D Accumulator) naznačuje, že riešenie je špecifické, okrem iného horizontálnym usporiadaním článkov a masívnymi elektródami.

Pozrite si

V Česku spustili výrobu unikátnych batérií HE3DA

HE3DA začala batérie aj malosériovo vyrábať, aby umožnila ich testovanie a získala investorov. Už 16. októbra ale začala firma v Horní Suché pri Havířove stavať veľkú fabriku Magna Energy Storage (MES) na výrobu svojich batérií, pričom ostrá výroba sa mala rozbehnúť do konca roka 2019. S istým meškaním sa to podarilo až teraz, tri roky od začatia výstavby, komerčná výroba má však začať až budúci rok.

Zdroj | HE3DA

Zatiaľ fabrika, ktorej výstavba stála 1,4 miliardy českých korún (cca 55 mil. €), beží v režime skúšobnej výroby a vyrábané batérie sú určené predovšetkým na skladovanie energie.

Režim skúšobnej výroby potrvá podľa predsedu predstavenstva MES Václava Binara do konca roku. Firma zároveň dokončuje vývoj a spúšťa aj výrobu potrebných elektronických komponentov. Od budúceho roku majú byť všetky finálne výrobky zrealizované a bude spustená komerčná výroba.

Zdroj | MES

MES začne vyrábať batériové články o kapacite 1 a 2 kWh určené pre energetiku a v prvej etape má výrobná kapacita dosiahnuť 200 MWh ročne. Ťažiskom produkcie budú spočiatku malé úložiská pre domácnosti s kapacitou 15 kWh. Druhou líniou je veľká energetika, pre ktorú sú určené batériové kontajnery s kapacitou 500 kWh a vyššou. Pre porovnanie Tesla vyrába pre energetické úložiská kontajnery Megapack s kapacitou 3 MWh.

Zdroj | MES

V priebehu ďalšieho roka chce firma zvýšiť kapacitu na 1,2 GWh a v ďalších rokoch až na 15 GWh, čo si podľa Binara vyžiada 1200 až 1500 zamestnancov.

 

Pozrite si

Nič lepšieho ako Li-ion batérie momentálne „nehrozí“

Na financovaní projektu sa podľa MES podieľalo 300 domácich investorov – fyzických, aj právnických osôb, ktoré združila spoločnosť Battery Unite. V ďalšej fáze projektu chce firma získať aj zahraničných investorov. V súčasnosti už má MES kontrakt na distribúciu batérií so spoločnosťou Veolia.

Zdroj