Reklama

Cenovo dostupná Roomba i3+ s auto vysýpaním dokáže príjemne prekvapiť

Števo Porubský
94 %
Americký iRobot začiatkom jesene minulého roka predstavil najnovší prírastok medzi robotické vysávače série i, model i3+. Dnes je novinka už aj na našom trhu a my sme mali možnosť ju vyskúšať ešte pred jej uvedením na trh. Aká je?

Výhody

  • automatické vyprázdňovanie zbernej nádoby
  • vysávanie tmavých kobercov
  • pokročilá aplikácia

Nevýhody

  • chýba Carpet Boost
  • predražené sáčky do základňovej stanice
  • chýba úchyt na prenášanie

Robot iRobot Roomba i3, resp. i3+ (rozdiel je len v základňovej stanici Clean Base a teda i cene) je priamym nástupcom série 900, hoci väčšinu parametrov má zhodnú s nedávnou vlajkovou loďou, modelom Roomba i7, resp. i7+. Najväčším rozdielom oproti modelu i7 je dizajn hornej strany.

Inak sú si roboty ako vajce vajcu (stačí sa pozrieť na spodnú stranu), vrátane základňovej stanice Clean Base s automatickým vyprázdňovaním zbernej nádoby vo vysávači.

Dizajn mi príde vydarenejší, ako v prípade i7-čky. Namiesto lesklých plastov, ktoré veľmi radi chytajú každučké zrniečko prachu, zvolil americký iRobot matné plasty, hardvérové tlačidlá a imitáciu látky. Tá vyzerá ako skutočná, až pri bližšom skúmaní ale zistíte, že ide o plast. Rozdiel oproti vyššej, no staršej sérii je i v absentujúcej kamere na hornej strane. Roomba i3, resp. i3+ ju nemá. Nikde.

To je pre mnohých ďalšie veľké plus, pretože si môžu byť 100% istí, že ich robot, resp. hacker nesleduje v domácnosti. Samotný výrobca sa síce zaručuje za perfektne zabezpečené servery, ale človek v dnešnej dobe nikdy nevie…

Pre mňa osobne je mínusom absencia akéhokoľvek úchytu, pomocou ktorého by bolo možné Roombu i3 jednoduchšie prenášať. V prípade 2-poschodového domu či kancelárie musím Roombu chytiť oboma rukami (príp. sa dá aj jednou), no bez dotyku spodnej znečistenej časti to možné nie je. Roomba i7 napríklad úchyt na prenos má…

Roomba i3 na orientáciu v priestore využíva technológiu iAdapt 2.0 a staré dobré snímače, ktoré by mali byť ešte citlivejšie a pribudli aj nové. V priestore chodí zásadne lineárne a logicky, až kým nenarazí na prekážku, ktorú sa snaží vždy obísť a pokračovať v nastavenej línii vysávania. Takto si však Roomba i3 nedokáže vytvoriť mapu priestoru.

Nie je tak možné v appke, ale ani pomocou hlasu Roombe prikázať, aby šla vysávať napríklad kuchyňu či chodbu. Vysávať vie iba celý priestor, ktorý nie je ohraničený prekážkami, alebo virtuálnymi stenami (nie sú súčasťou balenia). Mapovanie má ale pribudnúť po jesennej aktualizácii.

Roomba i3 potom bude schopná vytvárať mapy aj na základe bežného vysávania, bez snímania pomocou kamery. iRobot vraj na tejto funkcii naplno pracuje. Potom vyššie spomínané absencie už nebudú reálne a Roomba i3 vytvorí mapku domácnosti s možnosťou pomenovania jednotlivých miestností. Predpokladať môžme, že zvládne aj viacero máp pre viacero poschodí v domácnosti či kancelárii.

Hoci si Roomba mnohé požičala od starších súrodencov, vrátane funkcie Dirt Detect na detekciu zvýšeného znečistenia, funkciu Carpet Boost pre zvýšenie výkonu vysávania na koberci nemá. Nechýba ale funkcia Imprint Link, ktorá „spája“ ostatné roboty iRobot. V tomto prípade funguje na to, aby keď i3-ka dovysáva dala znamenie napríklad Braave jet m6, aby ona mohla mopovať podlahu. V budúcnosti môžeme navyše počítať s rozšírením robotov mopovačov, ktoré budú Imprint Link využívať.

Verzie iRobot Roomba i3 a Roomba i3+ sa líšia iba v základňovej stanici Clean Base. Vďaka tomu je základná verzia podstatne lacnejšia (459 €), no o verziu i3+ (659 €) sa nemusíte takmer vôbec starať. V Clean Base je totiž druhý vysávač, ktorý vysaje zo zbernej nádobky Roomby všetky nazbierané nečistoty. Zbiera ich do špeciálnych, ale zato drahých vreciek AllergenLock. Balenie 3 kusov stojí 19,99 €.

Jeden sáčok by mal podľa iRobot vydržať 60 dní, no záleží od toho, aký veľký a ako výrazne znečistený priestor i3-ka vysáva. Ak máte domáceho miláčika, ktorý pĺzne, sáčok AllergenLock sa naplní podstatne skôr.

Plusom je, že sáčok pri vyťahovaní z Clean Base neprepustí ani zrnko prachu. Sáčok je vytvorený tak, že vyťahovaním sa zároveň vstupný otvor sáčku aj uzatvára.

Zbernú nádobku vysávača ale odporúčam z času na čas skontrolovať. Môže sa stať, že robot „zhltne“ napríklad zakotúľanú bobuľu z hrozna či inú lepkavú hmotu. Tá dokáže zaniesť nie len silikónové kefy, ale aj zbernú nádobku. Kefy i nádobku je možné umyť, nasávací systém AeroForce potom stačí vytrieť vlhkou handričkou.

Silikónové kefy sú identické s ostatnými kefami série i, séria Roomba s ich má väčšie, staršia séria 900 ich má zas sivé. Kefy sú jednoduché na údržbu, iRobot ich jednoducho robiť vie. Rovnaká je aj bočná kefka s trojicou ramien.

Tak, ako v prípade ostatných okrúhlych vysávačov Roomba, ani i3, resp. i3+ nie je schopná dokonalého povysávania rohov miestností. Na to ale stačí raz za čas vytiahnuť klasický vysávač a pobehať soklové lišty, rohy a kúty miestností, v ktorých sa časom radi uvelebia aj pavúky so svojimi pavučinami.

Mimochodom, náhradné hlavné hlavné kefy vás vyjdu na necelých 25 €, 3 ks bočných kefiek stoja ani nie 15 €, predné koliesko necelých 12 €, 3 ks filtrov do zbernej nádoby stoja takmer 25 € a spomínané 3 ks sáškov do Clean Base stoja takmer 20 €. Ak sa vám Roomba i3 pokazí, využiť môžete nový iServis Premium.

Ani s Roombou i3 sa ale nevyhnete zaseknutiu. V redakčnej kuchyni sa Roomba i3+ pravidelne zasekáva v rohu kuchynskej linky. Roomba do rohu vôjde prednou časťou, no keďže sa rada otáča, aby pokračovala ďalej, nedokáže to, pretože jej v tom bráni výčnelok na hornej strane.

Technológia Reactive Sensor Technology, ktorá by mala zabrániť Roombe ísť pod nábytok či toaletné misy, kde sa nezmestí, tak nefunguje vždy a všade.

Batéria s kapacitou 1 850 mAh vydrží na jedno vysávanie fungovať 75 minút. Aký veľký priestor dokáže za tento čas povysávať záleží od jeho členitosti a množstva prvkov na podlahe. Čím viac ich je, tým dlhšie vysávanie trvá a tým sa zmenšuje plocha, ktorú Roomba dokáže na jedno vysávanie upratať. Aj Roomba i3 ale disponuje funkciou na dovysávanie priestoru po nabití. Pred vybitím batérie ide do nabíjacej stanice, nabije sa a pokračuje kde prestala.

Samozrejmosťou je podpora appky iRobot Home. Inštalácia Roomby i3+ je otázkou minút, prevedie vás ňou appka, ktorú je možné mať aj v češtine. Následne je Roombu možné nastaviť, vrátane časovania pre konkrétne dni.

Roomba i3, resp. i3+ podporuje aj najnovšiu technológiu iRobot Genius Home Intelligence, ktorá využíva prvky umelej inteligencie na lepšie upratovanie domácnosti. V spojení s mobilnou appkou iRobot Home dokáže Roomba i3 majiteľovi ponúkať rôzne návrhy na praktickejšie vysávanie, napríklad v sezóne pĺznutia domácich miláčikov či sezóny pre alergikov.

Pozrite si

Roomby od iRobot budú ešte múdrejšie, výrobca im pridáva domácu inteligenciu

Čerešničkou je spojenie so smart domácnosťou, hoci zatiaľ iba v obmedzenom počte. U nás bežne využívané prvky zatiaľ v appke nenájdete. Vďaka spojeniu so smart domácnosťou je totiž možné nastaviť vysávač tak, aby vysával iba po vykonaní určitej činnosti. Napríklad keď odídete z domu či bytu.

Našťastie iRobot appka spolupracuje aj s IFTTT a tak je možné tento úkon nastaviť aj pomocou GPS v smartfóne. Po pár klikoch tak máte Roombu nastavenú na vysávanie v momente, keď sa od konkrétnej adresy vzdialite na viac ako 100, 150 či 200 (a viac) metrov. To pre istotu, aby sa Roomba nezapla ak náhodou odbehnete do pár stoviek metrov vzdialeného obchodu.

Robotický vysávač iRobot Roomba i3, resp. i3+ je podareným a štýlovým produktom s pomerne prijateľnou cenou. Hoci nemá kameru, v priestore sa nestratí, povysáva čo má a dokáže spolupracovať so smart domácnosťou. Navyše od septembra bude ešte o čosi múdrejší.

Roomba i3+ si tak zaslúži ocenenie:

Robotický vysávač iRobot Roomba i3+ si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne a bezpečne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.