Reklama

Canon mení hru - prináša dve praktické bezzrkadlovky

Zdroj | Canon
Richard Pliešovský
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Zrkadlovka je mŕtva, nech žije bezzrkadlovka. Technologický vývoj najprv pochoval fotoaparáty, potom prišli a rad aj klasické digitálne zrkadlovky. Pri živote sa držia tzv. bezzrkadlovky, ktorým tvrdo konkurujú pokročilé smartfóny, napríklad taký Galaxy S23 Ultra od Samsumgu.

Canon teraz predstavil dva modely bezzrkadloviek, ktoré majú veľmi dobre našliapnuté zapísať sa do histórie ako fotoaparáty, čo zastavili pozvoľný pád predajov. Ide o full frame Canon EOS R8 a cenovo dostupný EOS R50.

Canon EOS R8 je doteraz najlacnejšia full-frame bezzrkadlovka spoločnosti. Je síce určený fotografom a tvorcov videí s obmedzeným rozpočtom, no viaceré jeho funkcie sú pôsobivé. Ponúka plné, neorezané 4K video so 60 fps, rýchlosť snímania 40 sn./s (v RAW 30 sn./s) a výborné automatické zaostrovanie Dual Pixel.

Obsah pokračuje pod reklamou

V tele je osadený plnoformátový snímač typu CMOS s rozlíšením 24,2 milióna bodov, elektronický hľadáčik poteší vysokým rozlíšením 2,36 milióna bodov s maximálnou obnovovacou frekvenciou až 120 sn./s. Systém má inteligentnú detekciu objektov vrátane zvierat, vozidiel a osôb. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečuje Wi-Fi aj Bluetooth.

Novinke chýba 5-osová stabilizácia v tele. Má však optickú stabilizáciu s podporovanými objektívmi a Canon Movie Digital IS, ktorý funguje v spolu so stabilizáciou objektívu. 5-osovú stabilizáciu nájdete napríklad v modeli Canon EOS R6 II, ktorý vás vyjde na necelých 3 000 €. Cena Canonu EOS R8 bude 1 799 €, na náš trh príde bude koncom apríla 2023.

Canon EOS R50, má byť vstupnou bránou do rodiny fotoaparátov EOS R, bude preto ideálnou voľbou pre začínajúcich tvorcov obsahu. Kamera je vybavená 24,2-Mpx snímačom, ktorý zachytí neorezané 4K video s rýchlosťou 30 sn./s. R50 dokáže natáčať aj 1080p video rýchlosťou do 60 sn./s a spomalené zábery až 120 sn./s. Canon uvádza, že novinka dokáže zachytiť 60 minút nepretržitého záznamu.

Zdroj | Canon

Ako je na tom sériové snímanie? V režime elektronickej uzávierky s prvou lamelou si poradí s 12 sn./s, resp. 15 sn./s v režime elektronickej uzávierky. Zachytí však iba 13 súborov C-RAW+JPEG naraz, zrejme kvôli podpore pomalej SD karty UHS-I. V tele nie je zabudovaná žiadna stabilizácia, využiť môžete digitálnu, alebo optickú stabilizáciu zabudovanú v objektíve.

Napriek ľudovej cene je EOS R50 vybavený technológiu automatického zaostrovania Dual Pixel so vstavanou detekciou objektov pre ľudí, zvieratá a vozidlá, ktorá funguje nielen pri fotografovaní, ale i pri natáčaní. Nechýba hľadáčik, ktorý zvyčajne v týchto nizkorozpočtovkách nebýva, rozlíšenie je však nízke, 2,36 milióna bodov.

HDR PQ poskytuje 10-bitové video. Nechýba microHDMI port pre externé video, porty pre mikrofón i slúchadlá a kompatibilita s UVC pre priame streamovanie z webkamery. EOS R50 má otočný a výklopný dotykový displej s uhlopriečkou 3″.

Canon EOS R50 predstavuje konkurenciu pre Sony ZV-E10 a Nikon Z30, stoja zhruba rovnako, no nemajú elektronický hľadáčik. Novinka sa začne predávať koncom roka, cena je stanovená na 829 €.

Okrem spomínaných bezzrkadloviek predstavil výrobca dva nové objektívy: RF-S 55-210 mm F5-7.1 IS STM a RF 24-50 mm F4.5-6.3 IS STM. Canon RF-S55-210mm je kompaktný teleobjektív s ekvivalentným full-frame zorným poľom medzi 88 mm a 336 mm. Má premenlivú clonu f/5 až f/7,1, štyri a pol clony vstavanej optickej stabilizácie a možnosťou zaostrovania nablízko. Canon RF-S55-210mm IS STM síce nie je najrýchlejší, no predstavuje vítané rozšírenie ponuky v systémoch APS-C.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.