Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nikon Z 30 - stvorený pre vlogerov a blogerov

Nikon Z 30 - stvorený pre vlogerov a blogerov
Števo Porubský
Nikon Z 30 - stvorený pre vlogerov a blogerov

Japonský Nikon prekvapil novým CSC aparátom zo série Z. Ide síce o najnižší model spomedzi všetkých, vo vnútri nájdeme APS-C snímač namiesto full-frame, no ocenia ho všetci vlogeri, blogeri či cestovatelia, ale aj začínajúci fotografi. Ja malý, skladný, ale zároveň rýchly a pripravený na video. Videli sme ho aj naživo.

Zurab Kiknadze, produktový manažér spoločnosti Nikon Europe, povedal: „Sme naozaj nadšení, že môžeme privítať najmladšieho člena rodiny Nikon Z. Tento malý, ale výkonný fotoaparát na tvorbu vlogov predstavuje obrovský posun vpred od smartfónu. Nielenže používatelia získajú oveľa väčší obrazový snímač – čo je životne dôležité na zachytenie záberov, ktoré vyniknú aj v slabom svetle, ale získajú aj slobodu pri rozširovaní svojej súpravy, keď budú skúsenejší alebo budú chcieť vyskúšať vytváranie obsahu v novom štýle.“  Samotný Nikon tvrdí, že Z 30 je: „určený pre každého, kto sa chce posunúť nad možnosti smartfónu a vytvoriť krajšie vyzerajúce a lepšie znejúce vlogy – a udržať svoje fotografické portfólio pútavé vďaka snímkam s bohatými detailmi.“

Zaujímavosťou je, že toto je prvý CSC série Z od Nikonu bez elektronického hľadáčika. Namiesto neho je plne otočný a výklopný displej s 3″ uhlopriečkou a VGA rozlíšením. Displej je, samozrejme, dotykový a s režimom autoportrétu. Samozrejmosťou je možnosť použiť všetky objektívy s bajonetom NIKORR Z, alebo s bajonetom Nikon F pomocou bajonetového adaptéra Nikon FTZ II.

Jadrom novinky je 20,9 Mpx APS-C CMOS (DX) snímač s citlivosťou slušných ISO 51 200 v rozšírenom režime, alebo ISO 25 600 v prípade videa. Snímač využíva 209-bodový autofókus s automatickou detekciou ľudí, ale aj zvierat (mačky, psy). Vďaka rýchlemu procesoru dokáže kontinuálne snímať rýchlosťou 11 fps v plnom rozlíšení s AF/AE.

Vlogeri majú oceniť až 125 minút neprerušovaného videozáznamu vo Full HD rozlíšení, pričom počas nahrávania je k dispozícii nepretržité automatické zaostrovanie. Fotoaparát Z 30 využíva celú šírku snímača, čo umožňuje dosiahnuť cca 100 % zorné pole.

Nechýba ani vstavaný stereo mikrofón, ale ani možnosť použiť externý mikrofón. Fanúšikovia videa ale majú oceniť aj prepracovanejšie ovládanie, tlačidlo videa je väčšie a rovno pod palcom na hornej strane.

Novinkou je aj absencia doplnkových automatických režimov. Nechýba ale klasická plná automatika, ku ktorej dokonca pribudli možnosti základných úprav, ale aj PASM režimy a až tri používateľské režimy (U1, U2, U3).

Samozrejmosťou sú moduly Bluetooth a Wi-Fi a appka SnapBridge. Nechýba ani možnosť pripojenia k PC cez USB-C port. Cez ten je možné aparát aj nabíjať a zároveň používať. Samozrejmosťou je aj viacero typov príslušenstva, vrátane mini statívov apod.

Novinka bude na trhu už čoskoro vo viacerých setoch s rôznymi objektívmi. Ceny začínajú na sume 799 €. Základný set bude stáť 959 €.