Reklama

Canon EOS-1D X Mark III je realitou, natáča 5,5K videá pri 60 fps!

Zdroj | Canon
Števo Porubský
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Canon už dávnejšie oznámil, že pripravuje nový top model v sérii profi zrkadloviek. Novinka s označením 1D X Mark III mala byť extrémne rýchla a presná. Dnes už poznáme detailnú špecifikáciu nového modelu pre tých najnáročnejších.

Pozrite si

Canon EOS-1D X Mark II – profi zrkadlovka s Ultra HD videom

Zdroj | Canon

Top model od Canonu sme naposledy videli pred 4 rokmi, kedy japonský výrobca prišiel s modelom 1D X Mark II. Novinka s dodatkom Mark III sa od neho na prvý pohľad výrazne nelíši. Aj novinka má rozmery 158 x 168 x 83 mm, no hmotnosť poklesla o takmer 100 gramov. Telo je pritom stále vyrobené zo zliatiny hliníka a horčíka, čo z neho robí poriadne odolný kus. Samozrejmosťou sú tesnenia, takže Mark III je tiež odolný voči poveternostným vplyvom.

Zdroj | Canon

Novinkou sú aj podsvietené tlačidlá, o ktoré vraj žiadali samotní používatelia. Oproti predchádzajúcim modelom pribudol nový ovládací prvok pre výber ostriacich bodov integrovaný do tlačidla pre aktiváciu automatického ostrenia. 

Zdroj | Canon

V tele je úplne nový full-frame snímač s rozlíšením 20,1 Mpx, ktorý je ukotvený na novom systéme, ktorý je navyše stabilizovaný v 5 osiach. Systém sklápania podľa Canonu vykazuje takmer nulové otrasy pri sklápaní zrkadiel, ktoré sa vracajú do základnej polohy maximálne rýchlo a presne a odrážajú pri tom svetlo na snímač automatického ostrenia.

Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Citlivosť snímača je ISO 100 – ISO 102 400, v rozšírenom režime je to až ISO 50 – ISO 819 200! Canon EOS-1D X Mark III má byť prvý fotoaparát na trhu vybavený novým vysoko detailným optickým antialiasingovým filtrom, ktorý rozkladá svetlo do väčšieho počtu bodov a umožňuje tak dosiahnuť ostrejšie snímky s vyšším rozlíšením a zároveň potláča moaré.

Je vybavený novým systémom automatického zaostrovania Dual Pixel AF a ostriacim snímačom, ktorý má výrazne lepšie sledovať objekty, aj tie pohybujúce sa. Využíva 191 bodov, z ktorých je 155 krížového typu. Zaostrovanie má vyniknúť hlavne v ťažkých svetelných podmienkach. Systém automatického ostrenia totiž pracuje s algoritmami tzv. hĺbkového učenia.

Zdroj | Canon

Snímaču sekunduje DIGIC X, aktuálne najvyspelejší procesor Canonu. Aj vďaka nemu je novinka schopná snímať v plnom rozlíšení s preostrovaním do rýchlosti 16 fps. V Live View režime s elektronickou, ale aj mechanickou uzávierkou je to pritom až 20 fps.

Ide tiež o prvý model radu EOS, ktorý podporuje súborový formát HEIF (High Efficiency Image File Format). Okrem toho je prístroj vybavený dvoma slotmi pre pamäťové karty CFexpress, ktoré umožňujú trikrát vyššiu rýchlosť zápisu ako predchádzajúce karty typu CFast.

Zdroj | Canon

Nový EOS pri videu ponúka plnoformátové rozlíšenie 4K a podporuje interný záznam v 12-bitovom formáte RAW. Ide o prvý nekinematografický model Canonu, ktorý umožňuje záznam vo formáte RAW. Okrem toho možno video zaznamenávať ako 12-bitový súbor CRM pri rozlíšení 5,5K (5 472 x 2 886 pixlov), čo umožňuje prevzorkovanie na veľmi detailný záznam v rozlíšení 4K.

Natáčať možno aj vo formáte Canon Log Gamma zapisovaný ako 10-bitový súbor HEVC/H.265. Automatické ostrenie so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF je podporované v režimoch 4K a RAW.

Zdroj | Canon

Displej s uhlopriečkou 3,2 palca na zadnej strane sa tiež dočkal zlepšenia. Má rozlíšenie zhruba 1 024 x 682 px, je dotykový, ale stále nie výklopný. Hľadáčik je optický, pokrýva 100% poľa a má 0,76x zväčšenie.

Veľkým krokom vpred je batéria, ktorá má zvládnuť 2 850 CIPA záberov čo je viac ako dvojnásobok oproti modelu Mark II! Batéria je pritom rovnaká, zlepšila sa hlavne efektivita elektroniky.

Zdroj | Canon

Súčasťou je aj miznúca vec zo zrkadloviek – GPS modul. Nechýba Wi-Fi či Bluetooth. K dispozícii je však ja USB-C port pre vysokorýchlostný prenos dát rýchlosťou 5 Gbit/s. Nechýba ani HDMI, vstup a výstup pre audio, ale aj Ethernet port. Kompletnú technickú špecifikáciu novinky nájdete na webe výrobcu.

Nový Canon EOS-1D X Mark III sa bude na našom trhu predávať už čoskoro s cenou 7 399 €.

Zdroj | Canon

Spoločne s novým modelom EOS 1D X Mark III dnes Canon predstavil aj obrovské robotické rameno CR-700R, ktoré umožní najmä športovým a reportážnym fotografom zachytiť snímky z rôznych uhlov.

Základom systému je diaľkovo ovládateľná otočná hlava využívajúca stredovú rotačnú os, ku ktorej je kolmá optická os kamery, čo umožňuje plynulo približovať, posúvať a naklápať kameru. Cena ramena zatiaľ nie je známa.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.