Reklama

Čaká nás zlacnenie smartfónov? Možno, no za iPhone si naopak zrejme priplatíme

Zdroj | Motorola
Stanislav Vinc
Zdroj | Motorola
Zdroj | Motorola

Analytická spoločnosť IDC zverejnila svoju predpoveď vývoja celosvetových predajov smartfónov. Očakáva, že celkový predaj za tento rok poklesne o 4,7 % na 1,15 miliárd kusov predaných zariadení.

Ako inak, proti prúdu má v tomto prípade opäť plávať Apple, pri ktorom IDC naopak očakáva nárast predaja a trhového podielu.

Pôvodne očakávaný pokles trhu so smartfónmi o 3,2 % spustený nepriaznivými ekonomickými vyhliadkami, infláciou a pokračujúcimi problémami s logistikou trvajúci už od pandémie, analytická spoločnosť IDC posunula do ešte pesimistickejšej roviny. Aj napriek aktuálne očakávanému poklesu o 4,7 % však očakáva, že nás v roku 2024 čakajú lepšie časy a skok späť o 4,5 %.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dôvodov na pokles predaja smartfónov je viacero. Na jednej strane sú to zmieňované globálne ekonomické faktory, na druhej zas inovačný cyklus, ktorý sa v prípade smartfónov aktuálne nachádza vo fáze stagnácie. Ľudia už nemajú dobrý dôvod na to, aby svoj smartfón vymieňali za nový každý, alebo každý druhý rok, ak ten starý funguje stále dobre. Priemerný životný cyklus smartfónov sa tak predĺžil na 3-4 roky.

Zdroj | IDC

Zákazníci majú zároveň čoraz širší výber repasovaných smartfónov, ktorých životnosť sa touto cestou predlžuje o ďalšie roky. Podobne by sa pod predĺženie životnosti smartfónov mala podpisovať aj lepšia dostupnosť originálnych náhradných dielov v rámci práva na opravu.

Výrobcovia zasiahnutí zníženým záujmom zákazníkov o nové smartfóny môžu byť motivovaní k ich zlacňovaniu. Ak sa však nechajú inšpirovať obchodnými taktikami developerov z trhu s nehnuteľnosťami, namiesto zníženia ceny vám radšej k novému smartfónu pribalia slúchadlá, reproduktor alebo iný benefit, ktorý je pre nich ekonomicky výhodnejší než zlacňovanie.

Kto však naopak zlacňovať podľa IDC určite nebude musieť, je Apple, ktorého predaj má v tomto roku stúpnuť o 1,1 % a jeho trhový podiel má dosiahnuť rekordných 19,9 %. Spoločnosť tento rast vysvetľuje „atraktívnymi ponukami na výmenu zariadení a neustále rozširovanie programov kúpte teraz, zaplaťte neskôr„. Pravdou však je, že rovnaké programy ponúka aj konkurencia, pričom v mnohých krajinách vrátane Slovenska programy na splácanie zariadení supluje kúpa zariadenia na splátky k paušálu.

Pozrite si

Volkswagen Passat ako ho poznáme skončil, vieme, čo bude nasledovať

Ak by sme mali veriť predpokladom IDC a zároveň neoficiálnym informáciám, za nový iPhone si namiesto nižšej sumy tento rok naopak priplatíme. Agentúra Bloomberg uviedla, že Apple údajne zvažuje zvýšenie cien modelov Pro a Pro Max novej série iPhone 15, pričom portál DigiTimes očakáva, že ich cena stúpne minimálne o sto dolárov, resp. eur.

Špekulovať však o cene novej série iPhone 15 už v tejto chvíli nemá príliš veľký zmysel. Oficiálnej odpovede sa totiž dočkáme už 12. septembra o 19.00 hod. nášho času, na kedy Apple zvolalo svoju tradičnú septembrovú tlačovú konferenciu venovanú práve novým smartfónom, ale aj smart hodinkám. Ak by nové modely boli predsa len drahšie, ešte stále budete mať na našom trhu pravdepodobne niekoľko týždňov na to kúpu niektorého zo starších modelov, ktoré možno Apple následne oficiálne stiahne z ponuky.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.