Reklama

Bývalý Olympus má nové delo pre náročných rovno už aj s umelou inteligenciou

Zdroj | OM SYSTEM
Števo Porubský
Zdroj | OM SYSTEM
Zdroj | OM SYSTEM

Po tom, čo japonský Olympus predal svoju divíziu fotoaparátov sa značka premenovala na OM SYSTEM. Po roku svojej existencie prišla firma s novým fotoaparátom OM-1, dnes, po troch rokoch prichádza s jeho nástupcom.

Nový OM SYSTEM OM-1 Mark II je poriadne vybavený fotoaparát s malým Micro 4/3 snímačom, ktorý pridáva výrazné využívanie umelej inteligencie. Ocenia ho najmä milovníci divnej prírody, ale aj akčných športov. Zvláda 120 fps.

Obsah pokračuje pod reklamou

OM SYSTEM si ide stále svoje a namiesto full-frame snímačov sa venujú naďalej Micro 4/3. A kým všetka ostatná konkurencia má v malých CSC aparátoch full-frame snímače, OM SYSTEM si povedalo, že Micro 4/3 má stále čo ponúknuť. A tak ako v 2 roky starom modeli, aj v tomto nájdete Micro 4/3 snímač. OM-1 Mark II má ale opäť niekoľko zaujímavostí, ktoré stoja zato.

Snímač je opäť veľkosti Micro 4/3, čo je zhruba 21,6 x 17,3 mm a 225 mm2. Pre porovnanie, full-frame snímače majú 43 x 36 mm a 855 mm2.

Zdroj | OM SYSTEM

Snímač je prakticky rovnaký ako v modeli OM-1. Je to vrstvený BSI Live MOS, má 20,4 Mpx a citlivosť do maximálne ISO 25 600, resp. ISO 102 400. Snímač je, samozrejme, na 5-osovej stabilizácii, ktorá je schopná kompenzovať 7, resp. 8,5 EV krokov s vybranými objektívmi. Funkcia Handheld Assist by mala pritom pomáhať pri fotení z ruky aj pri dlhých časoch, ale aj pri snímaní vo vysokom rozlíšení (High Res Shot), maximálne do 50 Mpx. So statívom je možné 80 Mpx.

Snímač využíva Cross Quad Pixel AF hybridný systém s 1 053 bodmi krížového typu na báze detekcie kontrastu i fázového posunu. Automatické zaostrovanie je vybavené aj umelou inteligenciou, ktorá dokáže rozpoznávať objekty (AI Detection AF), ale konečne aj ľudí či zvieratá.

Zdroj | OM SYSTEM

S pomocou nového TruePic X procesora dokáže snímať rýchlosťou až 50 fps v plnom rozlíšení pri C-AF. Buffer je však podstatne väčší, zvládne uložiť až 256 RAW záberov. Hraničné hodnoty pre mechanickú uzávierku sú 1/8000 sekundy a 60 sekúnd, elektronická je schopná „sklápať“ uzávierku od 1/32 000 sekundy. V režime Bulb je to 30 minút.

Zaujímavo znie nový Graduated Neutral Density (GND) filter postavený na Live ND filtri z minulého modelu. Namiesto fyzického ND filtru je tak možné používať pokročilý ND filter s mnohými nastaveniami a úpravami, vrátane rôznych uhlov. Nechýbajú ale ani funkcie ako Live Composite, Focus Stacking či HDR Shooting, ale aj 18 umeleckých Art filtrov.

Zdroj | OM SYSTEM

4K a 4K Ultra HD videí pri 60 fps aj v OM-Log400. Full HD video je možné natáčať do 240 fps. Novinka podporuje H.264 (8-bit) aj H.265 (10-bit), resp. 12-bit pri Apple ProRes RAW a HDMI výstupe, ale aj Multi Frame Rate s možnosťou nahrávania viac ako 30-minútových videí.

Telo aparátu je kompletne utesnené voči vode a prachu, má IP53. Okrem toho zvláda mráz do -10°C. Telo má rozmery 138,8 x 91,6 x 72,7 mm, hmotnosť s batériou je takmer 600 gramov. Po novom sú ovládacie tlačidlá viac pogumované, aby ich bolo možné lepšie ovládať aj mokrými rukami či v rukaviciach.

Zdroj | OM SYSTEM

Elektronický hľadáčik ostal rovnaký, má rozlíšenie 1 600 x 1 200 px a až 1,65x zväčšenie. Frekvencia je OLED displeja je slušných 120 Hz, takže bude pôsobiť ako optický hľadáčik. Zadný displej má 3 palce, je plne výklopný i dotykový. Má rozlíšenie 800 x 600 px. Na ňom sa zobrazuje vraj celkom nové menu s jednoduchším ovládaním.

Na ukladanie dát slúžia dve SDXC UHS-II karty. K dispozícii je micro HDMI port, ale aj USB-C port, ktorý poslúži aj na nabíjanie batérie. Nechýba ani 3,5 mm audio port pre slúchadlá i mikrofón (samostatne.) Samozrejmosťou sú Wi-Fi a Bluetooth, oba však v starých štadnardoch Wi-Fi 5 a Bluetooth 4.2. Batéria BLX-1 ná zvládnuť 500 CIPA záberov, resp. 1 010 záberov v režime Quick Sleep, alebo 90 minút záznamu videa (JEITA).

OM SYSTEM OM-1 Mark II príde na trh koncom februára s cenou okolo 2 400 dolárov, resp. eur.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | OM SYSTEM
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.