Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bude sa nový macOS Ventura kamarátiť s hrami?

Bude sa nový macOS Ventura kamarátiť s hrami?
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Bude sa nový macOS Ventura kamarátiť s hrami?
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple včera na WWDC 2022 predstavil okrem iOS 16 a watOS 9 aj nový operačný systém macOS Ventura. Beta testeri sa k nemu dostanú už na budúci mesiac. Na aké novinky sa môžete tešiť?

V porovnaní s iOS 16, resp. iPadOS 16 Apple v novom systéme neprináša zásadné zmeny, ide skôr o jemnú aktualizáciu, ktorá si udržala svoj vizuálny štýl z minulých rokov. Napriek tomu sa tu nachádza niekoľko zaujímavých noviniek.

Najväčšou z nich je zrejme Stage Manager. Ide o prepracovanie ovládania okien, povolí sa jednoducho z príkazového centra. V porovnaní s funkciou Mission Control, ktorá zobrazuje všetky spustené aplikácie, Stage Manager sa zameriava na aktuálne otvorenú aplikáciu. Ostatné zoskupuje podľa kategórie na stranu. V tomto zobrazení môžete pokračovať v práci v aktuálnej aplikácii. Kliknutím na sekundárnu appku ju systém opäť „zaostrí“ a vy môžete rýchlo prepínať medzi nimi. Na konferencii to vyzeralo fajn, ale až prax ukáže, či ide o užitočnú funkciu.

Zdroj | Apple

Ďalšia novinka, Continuity Camera, prináša už na prvý pohľad šikovné vylepšenie. Umožňuje používať iPhone ako webkameru. Apple je známy tým, že ponúka webkamery s nízkym rozlíšením. Teraz namiesto toho, aby ho zvýšil, ide na to komplikovane. Mac automaticky rozpozná iPhone a nastaví predvolené objektívy namiesto vstavanej kamery. Continuity Camera sa pripája k ultraširokouhlému fotoaparátu iPhonu, umožňuje zobrazenie pracovnej plochy, ktoré súčasne ukazuje nielen tvár používateľa, ale i pohľad na plochu. K dispozícii sú je režimy fotoaparátu v iPhone, napr. Portrét, Štúdiové svetlo.

Pozrite si

Pozrite sa, ako Apple po rokoch zmení zamknutú obrazovku na iPhone

S aplikáciou FaceTime Handoff môžete začať hovor na svojom iPhone a plynule v ňom pokračovať v počítači. Systém teraz dokáže odovzdať ho do Macu, stačí keď sa k nemu priblížite.

Zdroj | Apple

Spotlight je o niečo inteligentnejší, môže za to funkcia Quick Look. Umožní prezeranie súborov. Fotografie a videá vo vašej knižnici nájdete podľa polohy, ľudí, scén či objektov. Live text tiež umožňuje Spotlightu vyhľadávať text na fotografii.

Ventura získava zdieľanú knižnicu fotografií v iCloude, umožňuje šiestim používateľom vytvárať a spolupracovať v rámci samostatnej knižnice fotografií. Môže to byť zaujímavá pomoc pri tímovej práci.

Pozrite si

Toto je nový MacBook Air – žeby najlepší počítač, aký kedy Apple vyrobil?

Ďalšou novinkou sú Prístupové kľúče. Je to nová funkcia nahradenia hesla v prehliadači Safari. Ide o jedinečné digitálne kľúče, sú uložené v zariadení a umožňujú bezpečné prihlásenie pomocou Touch ID či cez Face ID. Prístupové kľúče sa budú synchronizovať medzi Mac, iPhone, iPad a Apple TV prostredníctvom iCloud Keychain a budú fungovať naprieč aplikáciami a webstránkami.

Zdroj | Apple

Napokon je tu niečo pre hráčov. Apple predstavil Metal 3 s MetalFX Upscaling. Technológia umožňuje vývojárom vykresľovať náročné scény v nižšom rozlíšení a potom použiť zvýšenie rozlíšenia s dočasným anti-aliasingom. Podporované sú hry ako GRID Legends, alebo Resident Evil Village.

Ako sme spomínali v úvode, verejná beta verzia macOS Ventura bude dostupná na stiahnutie v júli. Členovia vývojárskeho programu Apple však môžu získať vývojársku beta verziu už dnes. Plná verzia príde do všetkých počítačov tradične na jeseň.

Zdroj