Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #iOS
  • 3 min.
  • 6.6.2022

Apple predstavil novú verziu iOS 16. Aké novinky prináša?

Apple predstavil novú verziu iOS 16. Aké novinky prináša?
Zdroj | Apple
Michal Sobek
Apple predstavil novú verziu iOS 16. Aké novinky prináša?
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Júnový sviatok všetkých Apple fanúšikov je tu. Aj tohtoročné WWDC bolo bohaté na novinky najmä nových verzií operačných systémov. iOS 16 veľmi milo prekvapil. Aké novinky táto verzia ponúka?

Zmenou prešla uzamykacia obrazovka. Tá po novom prináša vlastnú personalizáciu vzhľadu aj nové widgety na uzamykacej obrazovke. Celé je to teraz oveľa viac interaktívne a zamerané na personalizáciu. Zaujímavosťou je vytvorenie niekoľkých takýchto uzamykacích obrazoviek a podľa nálady alebo zamerania si ich môžete jednoducho meniť.

Zdroj | Apple

Dizajn času a dátumu je teraz čisto na vás. Štýl písma, prehľadnosť aj vlastná fotografia. Uzamykacia obrazovka bude presne odrážať váš osobitný štýl. Funkciu Sústredenie teraz môžete prispôsobiť vašim personalizovaným uzamykacím obrazovkám.

Pre vývojárov je k dispozícii Widget Kit, kde môžu vytvárať vlastné widgety svojich aplikácií, aby boli dostupné pre používateľov na uzamykacej obrazovke. Widgetmi sa Apple inšpiroval práve u Apple Watch.

Novinkou sú aj notifikácie. Apple novinku nazýva ako Live Activities. Sú to reálne zrkadlenia vašich obľúbených aplikácií, ktorých informácie sa menia v reálnom čase. V aplikácii Messages (Správy) môžete po novom upravovať už odoslané správy alebo už zmazať tú poslanú.

Zdroj | Apple

Veľa vecí teraz bude možné jednoduchšie zdieľať. Novinkou je aj plynulé prechádzanie medzi tým, že správu budete diktovať a popritom aj písať. Apple dbá hlavne na praktickosť funkcií.

Apple sa zameral aj na preklad textu na videu alebo fotkách. Veľmi užitočná vychytávka. Umelá inteligencia dovoľuje vystrihnúť z fotky nejaký objekt a ten následne správou poslať ďalej. To funguje naprieč všetkými systémami od Applu, ale jeho funkčnosť je otázna.

Do aplikácie Wallet pribudlo mnoho podporovaných systémov, kde môžete zdieľať alebo používať uložené karty od hotelov. Pribudlo aj sledovanie balíkov a funkcia Pay Later, o ktorej si povieme viac v samostatnom článku.

Zdroj | Apple

Apple Mapy sa v iOS 16 zamerali na 3D zobrazenie, kde pribudlo niekoľko nových miest a pribudlo aj kompletné naplánovanie výletu s až 15 zastávkami.

Do rodinného zdieľania pribudlo jednoduchšie manažovanie detských účtov, kde cez toto rozhranie môžete nastaviť napríklad vášmu dieťaťu nový iPad podľa jeho iPhonu. Teraz nebude problém medzi členmi zdieľať aj vašu galériu, ale vy si vyberiete, ktoré to budú.

Zdroj | Apple

Nezabudlo sa ani na súkromie. Safety Check môžete jedným klikom prestať zdieľať vašu polohu alebo zresetujete zdravotné povolenia. Súkromie je niečo, na čo sa Apple už roky zameriava. Zmenou prešla aj aplikácia Home a pribudla aj funkcia Quick Note, ktorú poznáme z iPadov.

Ku aktualizácii podporovaných zariadení dôjde niekedy na jeseň, tipujeme obdobie septembra alebo októbra. Beta verzia bude dostupná od júla. Treba povedať, že aj táto verzia je kompatibilná s mnohými iPhonmi od modelu 8, resp. X. To znamená, že aktualizácie sa už nedočkajú iPhony série 6s, 7 a prvá generácia iPhonu SE.

Zdroj