Európska únia pripravuje novelu zákona, ktorá bude požadovať, aby aspoň 30 % titulov v katalógoch streamingových služieb pochádzalo z miestneho obsahu. Podporí sa tak filmový a televízny priemysel, jeho tvorcovia, ako aj národné filmové fondy.
Roberto Viola je generálny riaditeľ Európskej komisie pre komunikačné siete, obsah a technológie. Táto agentúra je zodpovedná za politiku EÚ v oblasti jednotného digitálneho trhu, bezpečnosti na internete, digitálnej vedy a inovácií. Viola uviedol, že v decembri má byť samotné hlasovanie o tomto legislatívnom návrhu zákona, ale podľa jeho slov pôjde už len o formalitu.
Od decembra 2018 bude mať 28 členských krajín Európskej únie 20 mesiacov na to, aby implementovali tieto nové normy. Členské štáty majú dokonca možnosť zvyšiť kvótu z 30 % na 40 %.
Svetovými lídrami v streamovaní filmov a televíznych seriálov sú dlhodobo spoločnosti Netflix a Amazon, ale bude sa to týkať samozrejme aj ostatných poskytovateľov tejto služby, napríklad HBO, či Apple. Tieto spoločnosti budú musieť vyrábať, alebo financovať výrobu nových titulov tak, aby splnili nové podmienky na ich činnosť. V Nemecku už platí akási podoba tejto normy, kde Netflix musí pripočítavať malý poplatok k predplatnému za službu. Tento poplatok putuje do národného filmového fondu a nepriamo tak prispieva k tvorbe nových filmových a televíznych diel.
Viola povedal, že Netflix už nemá ďaleko, aby splnil 30-percentnú kvótu európskeho obsahu, no podotýka, že nové pravidlá sú prioritne určené, aby prinútili poskytovateľov streamingových služieb investovať do európskeho filmového priemyslu a podporili tak všetkých, ktorí sú v ňom zúčastnení.
„Je to paradox, že v digitálnom svete získavajú streamingové platformy najväčšie podiely vo finančných príjmoch a tí, ktorí vytvárajú obsah a vedú ho, dostávajú najmenej,” povedal Roberto Viola.
Streamové služby už pritom výrazne investujú na niektorých lokálnych trhoch. Netflix napríklad zaplatila počas piatich rokov 400 miliónov dolárov za kanadský obsah.
Medzitým pracuje Európska únia na ďalších pravidlách, ktoré budú požadovať, aby spoločnosti a platformy, kde používatelia odovzdávajú najviac obsahu (napríklad YouTube) platili vyššie poplatky za autorské práva pre skladateľov, režisérov, spisovateľov a pod.
Každopádne je dobrou správou to, že si nájdeme v týchto svetových streamingových službách programy a filmy i lokálneho charakteru. Pre tých, ktorí hltajú také skvosty ako je Svokra, Farma to bude znamenať dvojnásobnú radosť.