- #Smartfóny
- 3 min.
- 23.1.2017
Bombu zo Samsungu Galaxy Note7 spôsobovali zlé batérie od dvoch výrobcov
Samsung dnes v noci oficiálne uviedol dôvody vybuchujúcich top-end modelov Galaxy Note7. DJ Koh, prezident divízie Mobile Communications spoločnosti Samsung Electronics, počas tlačovky prezradil výsledky vyšetrovania incidentov s Galaxy Note7. Dôvod však bol jasný už aj predtým – batéria. Čo sa však stalo s ňou?
Spoločnosť Samsung sa podľa vyjadrení spojila s odbornými organizáciami UL, Exponent a TÜV Rheinland, a spoločne na tlačovej konferencii prezentovali výsledky svojho vyšetrovania.
„Počas niekoľkých posledných mesiacov sme spolu s nezávislými odbornými organizáciami vykonali dôkladné vyšetrovanie s cieľom zistiť príčinu incidentov Galaxy Note7,“ uviedol DJ Koh. „Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, sme odhodlaní získať dôveru našich zákazníkov prostredníctvom inovácií, ktoré najnovšie zavádzame. Vnímame ich ako vstupnú bránu k neobmedzeným možnostiam a novým zážitkom.“
Skúmaniu bol vraj podrobený každý aspekt zariadenia Galaxy Note7 vrátane hardvéru, softvéru a súvisiacich procesov, ako je montáž či testovanie kvality a logistiky.
V rámci testovania, do ktorého sa zapojilo približne 700 vedcov a inžinierov spoločnosti Samsung, sa analyzovalo viac ako 200 000 kompletne zmontovaných zariadení a viac ako 30 000 batérií.
Nič nové, batéria
Vyšetrovanie podľa slov Samsungu ukázalo, že príčinou incidentov pri zariadení Galaxy Note7 bola batéria. Prekvapení?
Galaxy Note7 mal batérie od dvoch výrobcov. Jedna bola v Samsungu označená ako A a druhá ako B. V oboch sa však objavili chyby, ktoré viedli práve k vzbĺknutiam.
V prvom prípade bola chybou pokrivená elektróda v pravom hornom rohu batérie. Pre nedostatok miesta bola elektróda až v ohybe batérie, kde nemala čo robiť. Išlo o výrobnú chybu, ktorej výsledkom boli skraty.
V prípade batérie B bola chybou akési vystupujúce zvary na kladnej elektróde. Tie mohli prenikať cez izolačnú vrstvu a separátor a tak sa kladná elektróda mohla dotýkať až tej negatívnej. Výsledok spojenia dvoch rozdielnych elektród je jasný – skrat.
V tomto prípade sa však objavil aj problém s absenciou izolačnej pásky. V niektorých testovaných batériách úplne chýbala.
https://www.youtube.com/watch?v=6s4uqr1serU
Samsung bude ostražitejší
Samsung sa nechal počuť, že prijíma zodpovednosť za zlyhanie a podnikne všetky potrebné kroky, aby sa situácia neopakovala. Spoločnosť prijala nápravné bezpečnostné opatrenia vrátane osembodovej kontroly batérií.
Samsung zároveň vytvoril tím Battery Advisory Group zložený z externých poradcov, akademických a výskumných expertov, ktorí by mali dohliadať na bezpečnosť batérií a ich inovácií.