Reklama

BMW: Predčasné vyradenie spaľovákov „nepomôže klíme, ani nikomu inému“

Stanislav Vinc

Kým väčšina automobiliek vo veľkom a najmä rapídne elektrifikuje svoje portfóliá, či skôr postupne sťahuje z trhu modely so spaľovacími motormi, generálny riaditeľ automobilky BMW Oliver Zipse je v tomto smere opatrnejší a zákonodarcov varuje pred príliš skorým vyradením spaľovacích motorov.

BMW v nástupe elektromobilov nespí na vavrínoch, čoho príkladom sú nielen elektrifikované verzie existujúcich modelov, ale aj čistokrvný elektromobil BMW iX 50, ktorý sme si koncom minulého roka vyskúšali aj v našej redakcii.

Nemecká automobilka sa teda elektromobilom rozhodne neotáča chrbtom, čo však neznamená, že je nadšená z toho, ako rýchlo sa to celé odohráva. Podľa generálneho riaditeľa BMW Olivera Zipseho by mali krajiny v elektrifikácii osobnej prepravy spomaliť.

Nemyslím, že by tento krok pomohol klíme alebo komukoľvek inému.

Zipse mal údajne za zatvorenými dverami dohovárať skupine politikom, aby z odstavenia spaľovacích motorov urobili postupný a vopred dobre naplánovaný proces. Pokiaľ sa totiž spaľovacích motorov Nemecko či celá Európa zbaví do 8-10 rokov bez toho, aby tak urobil aj zvyšok sveta, tento krok sa minie účinku a Európa sa zbytočne zbaví technológie, v ktorej je podľa neho lídrom.

Pozrite si

Autá na fosílne palivá sú v Nórsku prepadák, porazil ich luxusný Porsche Taycan

BMW aj z tohto dôvodu pokračuje vo vývoji nových generácií spaľovacích motorov, ktoré by mali byť energeticky efektívnejšie a teda aj šetrnejšie k životnému prostrediu. Či tento vývoj nevyjde navnivoč, je aktuálne v rukách zákonodarcov, ktorých sa BMW aktuálne snaží získať na svoju stranu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.