Reklama

Autá na fosílne palivá sú v Nórsku prepadák, porazil ich luxusný Porsche Taycan

Zdroj | Porsche
Tomáš Kuník
Zdroj | Porsche
Zdroj | Porsche

Začiatok roka bol v Nórsku opäť silný pre elektromobily. V januári sa tu totiž predalo viac kusov luxusného elektromobilu Porsche Taycan ako áut s výhradne spaľovacím motorom dokopy.

Ak si porovnáme čísla predajov áut na Slovensku a v Nórsku, ide o celkom odlišný svet, ktorému z nášho pohľadu len ťažko dokážeme porozumieť. Len nedávno sme priniesli informáciu, že v minulom roku sa u nás cez oficiálnych distribútorov predalo viac ako 1100 elektromobilov, v Nórsku už bežne počítajú s násobkami.

Záujem o elektrické autá v takmer 5,5 miliónovej krajine je naozaj obrovský a vidieť to na všetkých štatistikách. Pomerne prekvapivé informácie však predsa len dorazili po uzavretí čísla predajov za január. Automobilka Porsche predala v januári 185 vozidiel, pričom až 181 z nich boli práve elektromobily Porsche Taycan. To je naozaj šialený podiel, v percentách ide až o 98 percent.

Pozrite si

Rekordné predaje elektromobilov na Slovensku, prekročili hranicu 1000 kusov

O to prekvapivejšie sú však tieto čísla pri porovnaní s počtom predajov áut s výhradne spaľovacím motorom. Tých sa na cesty dostalo len 175, čo znamená len jediné – Nóri si kúpili viac luxusných elektromobilov Porsche Taycan ako vozidiel, ktoré pre pohon používajú iba benzín alebo naftu. Ak sa pozrieme na celkové predaje podľa značky, najviac sa darilo Audi. Tá má pod svojou značkou až 952 registrácií, z čoho až 643 bolo elektromobilov Q4 e-tron.

Zdroj | Autoblog

Nórsko pritom rovnako ako iné štáty sleduje prepad v celkových predajoch áut. V januári 2021 zaznamenali 10 301 registrácií osobných vozidiel, no v januári 2022 to bolo len 7 957. Aj napriek tomu sa však zvýšil podiel elektrických áut o viac ako 30 percent na pre nás nepredstaviteľných 83,7 percent. Do toho sa nezapočítavajú nabíjateľné hybridy, ktoré si odkrojili ďalších 6,8 percenta.

Do TOP 20 rebríčka predajov sa v januári 2022 dostalo iba jedno auto, ktoré nie je elektromobil – Toyota RAV4. Na záver je tiež potrebné dodať, že registrácie sa môžu výrazne líšiť od mesiaca k mesiacu, nakoľko konkrétne štatistiky veľmi ovplyvňujú lodné dodávky áut. Takéto prepady často vidíme napríklad pri Tesle, ktorá sa môže niekoľko mesiacov držať na nízkych číslach a následne v rebríčku vystrelí na prvé miesto.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.