Reklama

BMW iX a Mercedes EQS SUV dostali silnú konkurenciu, nové Volvo EX90

Zdroj | Volvo
Igor Neštrák
Zdroj | Volvo
Zdroj | Volvo

Štokholm, streda 9.11.2022, presne o 15:00 Volvo svetu predstavilo svoje plne elektrické sedemmiestne SUV pod označením EX90. Týmto modelom Volvo zahajuje novú éru, ktorej cieľom je plne elektrická budúcnosť.

S príchodom modelu EX90 si Volvo predsavzalo každý rok predstaviť jeden elektromobil. Cieľom automobilky Volvo je do roku 2030 predávať iba plne elektrické vozidlá s ambíciou byť klimaticky neutrálnou spoločnosťou do roku 2040.

Volvo EX90 sa od roku 2023 bude vyrábať nielen v USA ale neskôr aj v Číne. Je to všestranné, štýlové rodinné auto s modernými proporciami v kombinácii so špičkovou technológiou v oblasti infotainmentu, konektivity a elektrifikácie s cieľom optimalizovať bezpečnosť, efektivitu a estetiku. O bezpečnosť posádky sa stará množstvo senzorov, kamier a radarov, ktoré v kombinácii s LiDAR zabezpečujú 360-stupňovú kontrolu v okolí vozidla, ktorú spravuje NVIDIA DRIVE.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nad posádkou vozidla bdie neviditeľný bezpečnostný štít, ktorý prostredníctvom špeciálnych senzorov a kamier meria koncentráciu očí vodiča. Touto technológiou Volvo EX90 dokáže rozoznať, kedy je vodič roztržitý, ospalý alebo inak nepozorný nad rámec toho, čo bolo doteraz možné v automobiloch Volvo. Vďaka najmodernejšej sade senzorov vrátane LiDAR je Volvo EX90 prvým Volvom, ktoré je v budúcnosti hardvérovo pripravené na autonómnu jazdu.

Zdroj | Volvo

Volvo EX90 nie je len elektromobil, je to aj vysoko pokročilý počítač na kolesách. Rovnako ako smartfón je Volvo EX90 navrhnuté tak, aby sa časom s pravidelnými bezdrôtovými aktualizáciami softvéru neustále zlepšovalo. Pre vysokokvalitnú grafiku na obrazovkách v aute a na head-up displeji Volvo EX90 využíva výkon platformy Snapdragon Cockpit s možnosťami vizualizácie Unreal Engine 3D využívanej pri počítačových hrách.

Stredovej konzole dominuje vertikálne orientovaný displej s uhlopriečkou 14,5 palca so vstavaným systémom Google rovnako ako napríklad Renault Mégane E-Tech. Štandardom je pripojenie 5G. V príplatkovej výbave sa nachádza prémiový audiosystém Bowers & Wilkins, ktorý obsahuje Dolby Atmos. Volvo EX90 bude štandardne vybavené aj technológiou kľúča od telefónu, kedy smartfón slúži ako kľúč od auta a automaticky odomkne auto pri priblížení sa k vozidlu.

Zdroj | Volvo

Pre pohon budú slúžiť dva elektromotory s permanentnými magnetmi, ktoré dosahujú maximálny výkon 380 kW (517 koní) a krútiaci moment 910 Nm. Akumulátor dosahuje kapacitu 111 kWh a umožňuje dojazd viac ako 600 kilometrov. Nabitie z 10 na 80 % bude trvať menej ako 30 minút. Volvo EX90 obsahuje približne 15 percent recyklovanej ocele, 25 percent recyklovaného hliníka, ako aj 48 kilogramov recyklovaných plastov.

Volvo EX90 je prvé auto švédskeho výrobcu vybavené potrebným hardvérom, ktorý umožňuje obojsmerné nabíjanie. Je to technológia, pomocou ktorej možno použiť akumulátor ako dodatočný zdroj energie, napríklad na napájanie domu. Počas predstavenia vozidla výrobca zatiaľ ceny neuviedol, ich zverejnenie je plánované pred spustením výroby.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.