Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

BMW investuje miliardy do závodu v Debrecíne, vytvorí 500 pracovných miest

BMW investuje miliardy do závodu v Debrecíne, vytvorí 500 pracovných miest
Zdroj | BMW
TECHBOX
BMW investuje miliardy do závodu v Debrecíne, vytvorí 500 pracovných miest
Zdroj | BMW
Zdroj | BMW

Najmodernejší výrobný závod na svete bude mať BMW Group v maďarskom meste Debrecín. Výstavba veľmi dôležitej fabriky začala pred viac ako polrokom.

Pôjde o pokrokovú továreň, ktorá je od základov budovaná na kľúčových pilieroch, aký mi sú efektivita, trvalá udržateľnosť a s tým súvisiaci nástup e-mobility.

Investícia je dôležitá nielen pre automobilku, ale aj pre miestnych obyvateľov, keďže prinesie viac ako 500 pracovných miest: „Momentálne naberáme nových kolegov a to nielen lokálne, ale aj z celého Maďarska, aby sme mohli spoločne budovať budúcnosť závodu BMW v Debrecíne,“ hovorí Hans-Peter Kemser, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti BMW Manufacturing Hungary Kft.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | BMW

Dôležité je tiež zabezpečiť aj kontinuálny prísun kvalifikovaných pracovníkov, a to systematickým vzdelávaním. Závod bude preto spolupracovať s miestnymi partnermi v oblasti vzdelávania a na jeseň 2023 spustí program duálneho vzdelávania vo vlastnom Školiacom centre.

Veľmi pozitívne vníma prítomnosť fabriky BMW Group v meste Debrecín aj primátor László Papp: „Svojou investíciou v Debrecíne sa BMW Group okrem vytvárania nových pracovných miest dlhodobo pripája aj ku komunite nášho mesta. Spoločne budujeme prosperujúcu budúcnosť.”

Súčasťou moderného závodu bude aj montážna linka na výrobu vysokonapäťových batérií novej generácie, ktoré budú určené pre elektromobily NEUE KLASSE, teda takzvanej novej triedy. Vďaka nim budú mať o 30 percent vyšší dojazd a zároveň o 30 percent kratší čas nabíjania. Nejde však len o parametre, ale aj o uhlíkovú stopu a materiály, z ktorých sú akumulátory vyrobené. Nový závod myslí aj na tieto dôležité hodnoty.

Zdroj | BMW

Výrobcovia nových okrúhlych batériových článkov budú pri ich výrobe používať určité percento kobaltu, lítia či niklu, ktorý nebol práve vyťažený, ale už existoval v obehu. Zároveň, energia využívaná pri výrobe bude pochádzať výhradne z obnoviteľných zdrojov. BMW Group týmito krokmi zníži uhlíkovú stopu akumulátorov až o 60 percent. Nemenej dôležitý bod je tiež vysoká efektivita narábania s dostupnými zdrojmi a krátke logistické vzdialenosti.

Všetky vysokonapäťové batérie pre vozidlá vyrobené v Debrecíne budú zmontované priamo na mieste. Celý výrobný závod sa bude rozprestierať na ploche asi 140 000 m2: „V Debrecíne staviame najmodernejší závod na svete. S našou iFACTORY vytvárame nové priemyselné štandardy pre výrobu vozidiel. Naše investície podčiarkujú náš systematický prístup k implementácii e-mobility.“, doplnil Milan Nedeljković, člen predstavenstva BMW AG zodpovedný za výrobu.