Reklama

BMW i4 M60 vs. BMW i4 M50: našli sme aspoň 10 rozdielov?

Števo Porubský

BMW i4 M50 xDrive bolo auto, pri ktorom BMW prvýkrát spojilo elektrickú techniku BMW i s výkonom divízie M. Výsledok? Jedno z najšialenejších (v dobrom) áut s logom BMW.

Teraz prišlo BMW i4 M60 xDrive a podľa označenia by ste mohli čakať poriadny skok. Či?

Ak by sme vám ukázali fotky našej i4 M50 a testovacej i4 M60, desať rozdielov by ste hľadali s lupou, veľkou dávkou trpezlivosti a možno aj s návodom od BMW. Papierovo M60 síce prináša viac výkonu, o niečo lepšie hodnoty spotreby podľa WLTP, novšie svetlá, novší infotainment, upravené detaily interiéru a zopár praktických drobností, ktoré majiteľ M50 cíti každý deň. Ale… Najdôležitejšie rozdiely nie sú o tom, že auto má 601 koní!

Obsah pokračuje pod reklamou

Základ je takmer rovnaký

BMW i4 M50 aj BMW i4 M60 xDrive stoja na rovnakej karosérii Gran Coupé s interným označením G26. Novšia i4 teda nepresedlala na novú platformu ani na úplne inú generáciu. Ide v podstate o tretiu modernizovanú i4, stále G26, len s novším vzhľadom, softvérom a výkonnejšou verziou pohonu.

BMW i4 M60 xDrive má výkon 442 kW, teda 601 koní, preto aj to označenie M60. Kým i4 M50 mala predný motor s výkonom 190 kW a zadný motor s výkonom 230 kW (systémovo 400 kW), M60 používa predný elektromotor s výkonom 200 kW a zadný s výkonom 250 kW. Rozdiel v systémovom výkone predstavuje 42 kW alebo 57 koní. Pri tak výkonných dvojičkách je to však zanedbateľný rozdiel.

Navyše krútiaci moment ostal rovnaký, 795 Nm. To je dôležité, lebo pocit z prudkého záťahu v nízkych a stredných rýchlostiach nevytvára iba maximálny výkon, ale aj to, ako rýchlo a ako dlho auto vie posielať krútiaci moment na kolesá. 

M60 zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy, M50 za 3,9 sekundy. Rozdiel dvoch desatín sekundy na papieri vyzerá pekne. V bežnej jazde ho budete cítiť asi tak často, ako budete využívať celých 601 koní medzi semaforom a ďalším radarom. Maximálna rýchlosť ostala 225 km/h, batéria ostala s kapacitou 81,1 kWh, DC nabíjanie ostalo 205 kW a nabíjanie z 10 na 80 % trvá stále približne 30 minút. 

BMW tvrdí, že M60 má vďaka technickým úpravám aj lepšiu efektivitu. WLTP tomu zodpovedá: M60 má mať spotrebu 20,9 až 16,8 kWh/100 km, M50 21,8 až 17,5 kWh/100 km. Takže papierovo sa M60 posunula správnym smerom. Lenže papier jazdí po ideálnom svete. My sme išli na Pezinskú Babu. O tom ale neskôr.

Technické údaje ukazujú, že rozmery ostali prakticky identické. Dĺžka 4 783 mm, šírka 1 852 mm, výška 1 448 mm, rázvor 2 856 mm a kufor 470 až 1 290 litrov. BMW uvádza pri M60 dokonca o 5 kg nižšiu pohotovostnú hmotnosť, no pri reálnych autách vám do toho vstúpi výbava, disky, pneumatiky, ťažné zariadenie a ďalšie položky z konfigurátora.

Testovacia M60 mala 20″ disky, ťažné zariadenie, Merino kožu, karbónové lišty, CraftedClarity prvky, luxusnú prístrojovú dosku a ďalšie príplatky, takže čisté tabuľkové porovnanie berte ako základ, nie ako presnú hmotnosť konkrétneho kusu. 

BMW i4 M50BMW i4 M60
Dĺžka4 783 mm4 783 mm
Šírka bez zrkadiel/so zrkadlami1 852 / 2 073 mm1 852 / 2 073 mm
Výška1 448 mm1 448 mm
Rázvor2 856 mm2 856 mm
Objem kufra470 – 1 290 l470 – 1 290 l
Pohotovostná hmotnosť EÚ2 290 kg2 285 kg
Celková prípustná hmotnosť2 735 kg2 730 kg
Max. hmotnosť brzdeného prívesu1 600 kg1 600 kg
Zvislé zaťaženie ťažného zariadenia75 kg75 kg
Max. zaťaženie strechy75 kg75 kg
PohonxDrive, 2 elektromotoryxDrive, 2 elektromotory
Prevodovka1-stupňová automatická1-stupňová automatická
Maximálny výkon400 kW / 544 k442 kW / 601 k
30-minútový výkon125 kW / 170 k145 kW / 197 k
Krútiaci moment795 Nm795 Nm
Zrýchlenie 0 – 100 km/h3,9 s3,7 s
Maximálna rýchlosť225 km/h225 km/h
Spotreba WLTP21,8 – 17,5 kWh/100 km20,9 – 16,8 kWh/100 km
Dojazd WLTP416 – 522 km434 – 546 km
Využiteľná kapacita batérie81,1 kWh81,1 kWh
Max. DC nabíjací výkon205 kW205 kW
Nabíjanie DC 10 – 80 %30 min30 min
Max. AC nabíjací výkon11 kW11 kW
Nabíjanie AC 0 – 100 %8,5 h8,5 h
Dojazd za 10 min na HPC132 – 171 km141 – 185 km

Z tabuľky je jasné, že BMW i4 M60 nie je technicky nové auto od podlahy. Batéria ostala rovnaká, DC nabíjanie ostalo rovnaké, AC nabíjanie ostalo rovnaké, kufor ostal rovnaký, rázvor ostal rovnaký a maximálna rýchlosť ostala rovnaká. M60 pridáva prakticky iba výkon, mierne lepšie papierové hodnoty spotreby a dojazdu, no základ auta sa nezmenil. BMW síce pri M60 uvádza lepší 10-minútový prírastok dojazdu na vysokovýkonnej nabíjačke, ale samotný maximálny DC výkon zostal 205 kW. 

Obsah pokračuje pod reklamou

Aktuálny slovenský cenník už uvádza ako vrchol elektrickej i4 model i4 M60 xDrive s výkonom 442 kW a cenou 74 600 €. Testovacia konfigurácia, ktorú sme mali k dispozícii, sa však dostala na 99 946 €. Áno, skoro 100 000 €. Podobnú cenovku malo zhodou okolností aj naše BMW i4 M50 xDrive a absolútnou zhodou okolností má aj rovnaký matný lak. Aké rozdiely teda nová M60 prináša? Bude ich aspoň tých 10?

1.

Laser vpredu skončil, ostali LED

Prvý viditeľný rozdiel nájdete vpredu. Staršia i4 M50 mohla mať BMW Laserlight, teda laserové predné svetlá. Novšia i4 M60 už ide cestou nových LED svetlometov. Treba však upozorniť, že laserové svetlá sú len diaľkové. Denné a stretávacie svetlá sú postavené na LED technológii.

V testovanej konfigurácii mala príplatkové adaptívne LED svetlomety za 1 801 €, laserové pred pár rokmi stáli 1 700 €. BMW pri modernizovanej i4 opisuje nové predné svetlá ako užšie, s jedným LED modulom pre stretávacie aj diaľkové svetlá a so zvislými svetelnými prvkami v tvare šípok pre denné svietenie a smerovky. 

To znamená, že M60 nevyhráva tým, že by mala drahšiu alebo technicky exotickejšiu prednú optiku. Skôr dostala novší svetelný podpis. Pri pohľade spredu si rozdiel všimnete, ale iba vtedy, keď viete, čo hľadáte. Bežný človek okolo auta prejde a maximálne povie: „nové BMW i4“. Hotovo, prípad uzavretý.

2.

Laser vzadu?

Zadok prináša opačný príbeh. BMW i4 M50 používalo zadné LED svetlá, kým modernizovaná i4 môže mať zadné svetlá s laserovou technológiou. BMW pri novšej i4 uvádza, že vozidlá s adaptívnymi LED svetlometmi dostávajú zadné svetlá s Laser Technology. Nejde o laser, ktorý by svietil dozadu ako sci-fi ukazovátko na prednáške. Laserové diódy osvetľujú zväzok optických vlákien a tým vytvárajú veľmi presnú, plastickejšiu svetelnú grafiku. BMW túto technológiu prvýkrát ukázalo pri M4 CSL. 

Rozdiel teda nie je iba v tvare svetiel, ale aj v technológii. Naživo pôsobia zadné svetlá M60 modernejšie a ostrejšie, ale stále platí, že BMW dizajn nemenilo tak, aby ste pri pohľade z druhej strany parkoviska kričali od nadšenia. Skôr si všimnete, že niečo sedí inak. A potom si poviete, že ste asi príliš dlho pozerali na zadok jedného auta.

3.

Bobrie zuby dostali retuš

Tretí exteriérový rozdiel nájdete na obrovských BMW ľadvinkách. Alebo bobrích zuboch, ak si nechceme klamať do vrecka. Modernizovaná i4 dostala upravenú masku s novou štruktúrou. BMW ju pri facelifte opisuje ako plne uzavretú hornú časť masky, nový matný strieborný vzor a lesklý čierny spodok, pričom konkrétny dizajn závisí od výbavy. 

Obsah pokračuje pod reklamou

Tvar auta to nemení. Proporcie tiež nie. Predná časť pôsobí o trochu novšie, čistejšie a graficky inak, ale ak by ste mali na fotke obe autá vedľa seba a niekto by vás požiadal o desať rozdielov, pri ľadvinkách by ste už zrejme začali robiť zoznam s prehnaným sebavedomím. No tým sa rozdiely v exteriéri prakticky končia. Predné svetlá, zadné svetlá, ľadvinky. Tri rozdiely. Slovom: 3.

4.

Tlačidlo pri nabíjacom konektore

Štvrtý rozdiel je malý, ale o to dôležitejší. BMW i4 M60 má pri nabíjacom konektore samostatné tlačidlo na zastavenie nabíjania a uvoľnenie konektora aké poznáme z najnvoších i-čkových modelov značky. Pri Plug&Charge alebo pri verejnom nabíjaní tak nemusíte sadať do auta, prehrabávať sa v menu ani loviť v smartfóne aplikáciu My BMW.

Tlačidlo nerobí kúzla s fakturáciou. Zastaví nabíjanie a uvoľní kábel, samotnú reláciu následne ukončí nabíjacia stanica podľa svojho systému. Pre nás ako vodiča je však výsledok jednoduchý: stlačíte tlačidlo, vytiahnete kábel, odchádzate. Takto má fungovať praktická ergonómia. Niekedy stačí jedno tlačidlo.

5.

Výduchy klimatizácie

Piaty rozdiel musíme hľadať v interiéri. M60 používa novšie výduchy klimatizácie v štýle, ktorý v BMW môžete vidieť už pár rokov. Nejde však o prestavanú palubnú dosku, ale o úpravu detailov. BMW pri modernizácii i4 malo snahu zjednodušiť fyzické ovládanie klimatizácie, keďže väčšinu funkcií už presunulo do systému iDrive, no stále to nie je to ovládanie, ktoré vidíme v i5, i7 či najnovších iX3 a i3, resp. iX5.

Inak kabína ostala v princípe rovnaká. BMW Curved Display, rozloženie stredového tunela, základná architektúra palubnej dosky, sedadlá aj celkový pocit z auta zostali dôverne známe. To, že testovaná M60 mala karbónové interiérové lišty, Merino čalúnenie Tartufo alebo CraftedClarity sklenené prvky, neznamená modelový rozdiel oproti M50. To je iba výsledok konfigurácie a ochoty kliknúť v cenníku na drahé položky. Karbónové lišty stáli v našej M60 konfigurácii ale iba 636 €, Merino čalúnenie však už 2 596 € a CraftedClarity prvky ďalších 498 €. 

6.

Volant?

Šiesty rozdiel môžeme zapísať k volantu. Testovaná M60 mala novší M volant so športovejším tvarom, skosenou spodnou časťou a červeným označením v polohe 12 hodín. Vyzerá efektne a v interiéri okamžite pritiahne pohľad. Lenže tu treba brzdiť nadšenie. Volant závisí od výbavy, trhu a konfigurácie. Preto ho rátame ako rozdiel našich dvoch áut, nie ako čistý konštrukčný rozdiel každej jednej M50 a každej jednej M60. Ale áno, ak si sadnete do našej M50 a potom do testovanej M60, volant patrí medzi veci, ktoré uvidíte okamžite.

7.

Operačný systém

Obsah pokračuje pod reklamou

Siedmy rozdiel patrí infotainmentu. Staršia M50 používa BMW Operating System 8, modernizovaná i4 prešla na BMW Operating System 8.5 s rozhraním QuickSelect. Treba však upozorniť, že ten už nie je najnovší. S tým prichádzajú práve modely iX3, i3, neskôr iX5 a i7. Na prvý pohľad oba systémy vyzerajú veľmi podobne. Rozdiel však existuje. Novší systém má prepracovanú domovskú obrazovku, inak riešený spodný riadok s prístupom k funkciám, ikonami aplikácií, klimatizácie, navigácie, telefónu a integráciou Apple CarPlay či Android Auto.

V našom prípade priniesla M60 ešte jednu dôležitú vec: Google Mapy a navigačné pokyny sa vedia zobraziť aj na displeji pred vodičom. Pri M50 toto možné nie je. Toto je presne ten typ zmeny, ktorú na papieri ľahko prehliadnete, no pri každodennom jazdení ju oceníte viac ako marketingový názov jazdného režimu. Navigáciu nechcete stále sledovať iba na stredovom displeji. Chcete ju pred sebou. V aute za takmer 100-tisíc eur to nie je rozmaznanosť, ale normálna požiadavka.

8.

Starý hriech M50 konečne opravený

Ôsmy rozdiel je pre majiteľa M50 možno najpraktickejší. Bezdrôtová nabíjačka v pôvodnej i4 M50 sedí hlboko v stredovom tuneli a v našich skúsenostiach si nerozumie s modernými smartfónmi. Skúšali sme iPhony, nové Samsungy aj Xiaomi, Google Pixely… Výsledok? Telefón sa nenabíjal. Nikdy. Žiadny.

V i4 M60 bezdrôtová nabíjačka funguje. Je pritom na rovnakom mieste a na prvý pohľad vyzerá rovnako. A tu teda prichádza logická otázka: dá sa do staršej i4 M50 vymeniť nabíjačka za novšiu z modernizovanej i4? Teoreticky áno. Problém však môže byť digitálny kľúč, ktorého snímač je práve v tomto priestore. Zisítme a dáme vedieť. Dovtedy budeme v i4 M50 za takmer 100 000 € nabíjať smartfóny cez Qi2 nabíjačky ako doteraz.

9.

Osvetlenie

Deviaty rozdiel nájdete nad stredovým tunelom. M60 má výraznejšie osvetlenie priestoru medzi vodičom a spolujazdcom. Nie je to vec, kvôli ktorej by ste predali M50 a objednali M60, ale v noci pôsobí interiér modernejšie a hodnotnejšie.

Potom však príde BMW a nechá v aute za 99 946 € čiernu plastovú záslepku na zámku spolujazdcových dverí a ďalšiu čiernu záslepku, kde by inak mohlo byť ovládanie príplatkovej pamäťovej sedačky spolujazdca. Ak vôbec a nie je to len predpríprava pre pravostranné riadenie. Však okolo pritom máte pekné materiály s hliníkovým efektom, ambientné svetlo, drahé čalúnenie a zrazu tam svieti lacný čierny plast. To nie je detail pre hejterov, to je detail, ktorý na vás pozerá zakaždým, keď otvoríte dvere. Každý jeden deň. Tak v i4 M50, ako aj v i4 M60.

Podobne rozpačito pôsobí aj príplatkový Harman/Kardon. V testovanej M60 stojí síce len 583 € navyše, no BMW k nemu uvádza 535 W digitálny zosilňovač, deväť kanálov a 17 reproduktorov. Papierovo dobré. V realite však už i4 M50 hrá priemerne, i4 M60 je na tom rovnako. Subwoofer na konci kufra pod hrubou podlahou tomuto príplatkovému zázraku tiež veľmi nepomáha. Za Harman Kardon sa tak vôbec neoplatí si priplácať. Ani 100 €.

10.

Z BMW M je BMW i

Obsah pokračuje pod reklamou

Desiaty viditeľný rozdiel je ukrytý pod kapotou. Nie v motorizácii, tú sme už preberali v úvode ale na kryte motora. Tam už nenájdete BMW M, ale BMW i. Je to detail, ktorý si väčšina ľudí nikdy nevšimne, pretože pri elektromobile pod kapotu často nechodíte. Ale keď obe autá otvoríte vedľa seba, rozdiel tam je.

Symbolicky to celkom sedí. M60 sa tvári ako vrchol elektrickej i4, no technicky stojí bližšie k priebežnej modernizácii než k samostatnému M modelu. BMW pridalo výkon, upravilo elektroniku, vylepšilo svetlá a infotainment, ale základ ostal rovnaký. Preto pod kapotou pôsobí logo BMW i možno úprimnejšie ako staré BMW M.

Má vyšší dojazd?

V jedno sobotné popoludnie sme BMW i4 M50 a BMW i4 M60 zobrali na rovnakú trasu zo Senca na Pezinskú Babu z južnej strany a späť. Obe autá išli za sebou prakticky rovnakým tempom. Ako prvé išlo M50, za ním M60. Obe autá mali zapnuté oba motory, teda boli v režime Sport a klimatizáciu mali nastavenú na 22°C.

Prvé prekvapenie sme objavili na Babe. M60 ukazovala spotrebu 35,3 kWh/100 km, zatiaľ čo M50 mala 32,7 kWh/100 km. Už tam mala M60 vyššiu spotrebu o 2,6 kWh/100 km. Pripomíname, že M50 udávala tempo. V cieli po 50 km (Senec – Pezinská Baba – Senec) ukázala M50 spotrebu 19,6 kWh/100 km, no M60 až 23,3 kWh/100 km. To je rozdiel 3,7 kWh/100 km, teda približne 19 % v neprospech M60.

Zaujímavé je, že M60 pritom ukázala vyššiu mieru rekuperácie. Získala späť 6,1 kWh, kým M50 4,8 kWh. Napriek tomu mala M60 vyššiu celkovú spotrebu. Áno, M50 jazdila na 18-palcových kolesách a M60 na 20-palcových diskoch, hoci so špeciálnymi pneumatikami s nízkym valivým odporom. Aj rozdiel v hmotnosti vodičov bol, zhruba 20 kg. Lenže ani jedno z toho nevysvetlí takýto rozdiel. Kolesá vedia spraviť rozdiel. Dvadsať kíl vodiča tiež niečo pridá, hoci v M50 boli navyše mohutné detské autosedačky. Ale 19 %? To už nie je drobná odchýlka.

Nechceme z jedného redakčného porovnania robiť laboratórny záver. Na to by sme potrebovali rovnaké kolesá, rovnaký tlak v pneumatikách, rovnakého vodiča, opakované jazdy a ideálne aj výmenu poradia áut. Ale ako praktická skúsenosť to hovorí jasne: M60 nám na tejto trase nižšiu spotrebu neukázala. Papierovo má byť efektívnejšia. Na Babe bola hladnejšia.

Čo sa vlastne zmenilo?

BMW i4 M60 xDrive nerieši to, čo by mnohí čakali. Neprináša väčšiu batériu, výrazne rýchlejšie nabíjanie, väčší kufor či nebodaj frunk. Nejde o nové auto, ale o modernizovanú i4 s výkonnejším pohonom a niekoľkými úpravami, ktoré zlepšujú každodenný život.

Najviditeľnejšie rozdiely nájdete na svetlách a maske. Najpraktickejšie pri nabíjaní, infotainmente a bezdrôtovej nabíjačke. Najtechnickejší rozdiel sedí v pohone, kde M60 pridáva 42 kW výkonu, ale necháva rovnaký krútiaci moment, rovnakú batériu a rovnaké DC nabíjanie. Najvtipnejší rozdiel? Asi ten, že BMW opravilo bezdrôtové nabíjanie mobilu, čo by človek pri aute za 100-tisíc eur nečakal ako dôvod na oslavu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Našli sme teda 10 rozdielov? Áno, našli. Lenže polovica z nich patrí do kategórie „všimnete si, keď vám to ukážeme“. M60 je lepšia i4, ale nie iná i4. A pre majiteľa M50 môže byť najväčším pokušením paradoxne nie 601 koní, ale funkčná nabíjačka mobilu a lepšia navigácia pred vodičom.

BMW i4 M50 bolo od začiatku extrémne zábavné elektrické Gran Coupé. Nie dokonalé, nie lacné, nie ľahké, ale neskutočne rýchle, stabilné a ochotné auto, ktoré malo výkonu na rozdávanie. Tak veľa výkonu, že ste ho v bežnej premávke využili iba na pár sekúnd a zvyšok času ste skôr obdivovali, s akou ľahkosťou ho auto drží pod kontrolou.

BMW i4 M60 xDrive na tento základ nadväzuje veľmi prirodzene. Nehrá sa na úplne nové auto, nemení charakter i4 a ani sa nesnaží predstierať, že M50 zrazu zostarlo. Skôr berie to, čo už fungovalo výborne, a pridáva presne tam, kde ešte dávalo zmysel pridať. Má viac výkonu, novší softvér, modernejšie svetlá, funkčnejšie detaily a lepšie každodenné používanie.

Pri výkone, aký už mala i4 M50, totiž BMW nemalo veľmi kam ísť bez toho, aby auto stratilo rozumnú mieru. Ďalšie desiatky alebo stovky koní by síce dobre vyzerali v tabuľke, ale reálne by priniesli otázky okolo hmotnosti, chladenia, pneumatík, bŕzd a samotnej konštrukcie auta. Predsa len, do 20″ diskov nedáte brzdy veľké ako poklop od kanála a dvojtonové elektrické Gran Coupé má svoje fyzikálne hranice.

Preto M60 pôsobí najlepšie nie ako náhrada, ktorá má M50 zhodiť zo stola, ale ako jej vyzretejšia verzia. Stále je to mimoriadne rýchle, presné a zábavné elektrické BMW, ktoré vie jazdiť nenápadne, komfortne a každý deň, no keď treba, ukáže výkon spôsobom, pri ktorom si človek veľmi rýchlo spomenie, prečo má na veku kufra písmeno M.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.