O tom, že bolo už aj lepšie sa ľahko presvedčíme pri tankovaní pohonných hmôt, ale i pri pohľade na účtenku z potravín. Stojíme nad roklinou, ktorá nás strhne do recesie, alebo už sa rútime dole?
Technologické spoločnosti zažívali veľký boom, minimálne od krízy v roku 2007. Zlaté časy sú už však za nami. Čo neskosila pandémia koronavírusu, problémy s dopravou, nedostatok čipov a rast cien energií, teraz odrovnáva vojna na Ukrajine. Rastie cena úverov, veľa projektov sa odkladá, inflácia prekročila jednociferné číslo a čo je najhoršie – začína sa prepúšťať.
Slovensko je zatiaľ toho najhoršieho ušetrené, ale je to zrejme len otázkou času. Tech spoločnosti, ktoré sú zvyčajne veľmi flexibilné a dokážu rýchlo reagovať na zmeny nálad na trhu, už začali horúčkovito pracovať na znižovaní nákladov.
O tom, že ide o naozaj veľký problém ukazuje náš prvý príklad. Portál Bloomberg prišiel s informáciou, že PayPal tento týždeň prepustil pracovníkov v oblasti riadenia rizík a operácií. Pritom nejde o prvé prepúšťanie v spoločnosti a určite ani nie. posledné. Americká finančná technologická firma, pri ktorej zrode stál Elon Musk, nedávno znížila počet svojich zamestnancov v Chicagu, Omahe či v Nebraske a chystá sa prepustiť 80 ľudí pracujúcich v jej sídle v San Jose v Kalifornii. Vidíme, že ani globálne zavedená značka nie je imúnna voči náladám trhu.
Twitter už začiatkom mája pozastavil väčšinu náborov a obmedzuje výdavky, hoci vraj zatiaľ neplánuje prepúšťanie. Vo internej správe však zamestnancom oznámil, že prepustil dvoch manažérov.
Interrupting my paternity leave to share some final @twitter-related news: I’m leaving the company after over 7 years.
— Kayvon Beykpour (@kayvz) May 12, 2022
Ani Meta nie je ušetrená. Uniknutá správa ukazuje zmrazenie náboru v spoločnosti na zvyšok tohto roka, čo ovplyvní praktický každý tím. Meta zároveň znížiť investície, čo by mohlo oddialiť spustenie jej ambicióznych plánov v metaverse. Meta má už dlhodobo problémy – od katastrofálneho zabezpečenia a predávania dát používateľov, odchod mladších používateľov z Facebooku k iným platformám, až po obrovské náklady súvisiace s vybudovaním metaversa. Aj preto klesla cena akcií Meta o 40 %, dokonca sa začínajú objavovať prvé prirovnania s Yahoom. Internetovým gigantom, ktorý nezvládol svoj rast a neprestal robiť chyby v kritických rozhodnutiach.
Fortune píše, že zoznam známych technologických spoločností, ktoré škrtia výdavky a obmedzujú nábor stále rastie. Okrem nami spomínaných firiem portál uvádza ďalšie známe mená: Netflix, Lyft, Uber, Coinbase, GoPuff, Vroom, DoorDash, Robinhood, Caravana. Uťahovanie opaskov vytvára komplikovanú oblasť v zamestnávaní, ktorá zrejme ešte viac zväčší priepasť medzi technologickými gigantmi a ostatnými, zamýšľa sa Fortune. Pripomína ďalšiu, často prehliadanú, vec. V tech spoločnostiach robia prevažne mladí zamestnanci, ktorí sa nenaučili narábať s peniazmi. Zvykli si, že zarábajú pravidelne a veľa. Tomu prispôsobili aj svoj životný štýl a nemajú vytvorenú žiadnu finančnú rezervu.
„Toto nasledujúce obdobia bude iné a bude si vyžadovať iný prístup,“ povedal CEO Uberu, DDara Khosrowshahi. „Niekde sa budeme musieť stiahnuť, aby sme šprintovali dopredu. Absolútne budeme musieť urobť viac s menej. Nebude to ľahké, no bude to epické.“
Žijeme v neistých dobách. Viac než kedykoľvek predtým treba zvážiť každý neuvážený krok, ktorý vám môže poriadne skomplikovať budúcnosť. Patrí tu napríklad bezhlavé podanie výpovede skôr, než si nájdete nového zamestnávateľa, ale i hypoúver, ktorého úrok sa už dávno odrazil od nulových čísel a nehnuteľnosti sú značne nadhodnotené. Finančne zdatní ľudia kupujú vtedy, keď cena ide dole, nie keď je na vrchole.