Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Blíži sa recesia? TECH giganti zastavujú nábory, dokonca už prepúšťajú

Blíži sa recesia? TECH giganti zastavujú nábory, dokonca už prepúšťajú
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Blíži sa recesia? TECH giganti zastavujú nábory, dokonca už prepúšťajú
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

O tom, že bolo už aj lepšie sa ľahko presvedčíme pri tankovaní pohonných hmôt, ale i pri pohľade na účtenku z potravín. Stojíme nad roklinou, ktorá nás strhne do recesie, alebo už sa rútime dole?

Technologické spoločnosti zažívali veľký boom, minimálne od krízy v roku 2007. Zlaté časy sú už však za nami. Čo neskosila pandémia koronavírusu, problémy s dopravou, nedostatok čipov a rast cien energií, teraz odrovnáva vojna na Ukrajine. Rastie cena úverov, veľa projektov sa odkladá, inflácia prekročila jednociferné číslo a čo je najhoršie – začína sa prepúšťať.

Slovensko je zatiaľ toho najhoršieho ušetrené, ale je to zrejme len otázkou času. Tech spoločnosti, ktoré sú zvyčajne veľmi flexibilné a dokážu rýchlo reagovať na zmeny nálad na trhu, už začali horúčkovito pracovať na znižovaní nákladov.

O tom, že ide o naozaj veľký problém ukazuje náš prvý príklad. Portál Bloomberg prišiel s informáciou, že PayPal tento týždeň prepustil pracovníkov v oblasti riadenia rizík a operácií. Pritom nejde o prvé prepúšťanie v spoločnosti a určite ani nie. posledné. Americká finančná technologická firma, pri ktorej zrode stál Elon Musk, nedávno znížila počet svojich zamestnancov v Chicagu, Omahe či v Nebraske a chystá sa prepustiť 80 ľudí pracujúcich v jej sídle v San Jose v Kalifornii. Vidíme, že ani globálne zavedená značka nie je imúnna voči náladám trhu.

Twitter už začiatkom mája pozastavil väčšinu náborov a obmedzuje výdavky, hoci vraj zatiaľ neplánuje prepúšťanie. Vo internej správe však zamestnancom oznámil, že prepustil dvoch manažérov.

Pozrite si

Facebook stráca používateľov, aj hodnotu. Nepomohlo mu ani premenovanie

Ani Meta nie je ušetrená. Uniknutá správa ukazuje zmrazenie náboru v spoločnosti na zvyšok tohto roka, čo ovplyvní praktický každý tím. Meta zároveň znížiť investície, čo by mohlo oddialiť spustenie jej ambicióznych plánov v metaverse. Meta má už dlhodobo problémy – od katastrofálneho zabezpečenia a predávania dát používateľov, odchod mladších používateľov z Facebooku k iným platformám, až po obrovské náklady súvisiace s vybudovaním metaversa. Aj preto klesla cena akcií Meta o 40 %, dokonca sa začínajú objavovať prvé prirovnania s Yahoom. Internetovým gigantom, ktorý nezvládol svoj rast a neprestal robiť chyby v kritických rozhodnutiach.

Zdroj | Samsung

Fortune píše, že zoznam známych technologických spoločností, ktoré škrtia výdavky a obmedzujú nábor stále rastie. Okrem nami spomínaných firiem portál uvádza ďalšie známe mená: Netflix, Lyft, Uber, Coinbase, GoPuff, Vroom, DoorDash, Robinhood, Caravana. Uťahovanie opaskov vytvára komplikovanú oblasť v zamestnávaní, ktorá zrejme ešte viac zväčší priepasť medzi technologickými gigantmi a ostatnými, zamýšľa sa Fortune. Pripomína ďalšiu, často prehliadanú, vec. V tech spoločnostiach robia prevažne mladí zamestnanci, ktorí sa nenaučili narábať s peniazmi. Zvykli si, že zarábajú pravidelne a veľa. Tomu prispôsobili aj svoj životný štýl a nemajú vytvorenú žiadnu finančnú rezervu.

„Toto nasledujúce obdobia bude iné a bude si vyžadovať iný prístup,“ povedal CEO Uberu, DDara Khosrowshahi. „Niekde sa budeme musieť stiahnuť, aby sme šprintovali dopredu. Absolútne budeme musieť urobť viac s menej. Nebude to ľahké, no bude to epické.“

Zdroj | ASUS

Žijeme v neistých dobách. Viac než kedykoľvek predtým treba zvážiť každý neuvážený krok, ktorý vám môže poriadne skomplikovať budúcnosť. Patrí tu napríklad bezhlavé podanie výpovede skôr, než si nájdete nového zamestnávateľa, ale i hypoúver, ktorého úrok sa už dávno odrazil od nulových čísel a nehnuteľnosti sú značne nadhodnotené. Finančne zdatní ľudia kupujú vtedy, keď cena ide dole, nie keď je na vrchole.