Reklama

Zmiznú Apple Watch z trhu? Biden Apple nepomôže

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Podivná otázka má svoje racionálne jadro. Apple sa totiž už niekoľko mesiacov súdi so startupom AliveCor, ktorý ho zažaloval za zneužitie patentovanej technológie EKG.

AliveCor oznámil, že prezident Joe Biden sa rozhodol nevetovať decembrové rozhodnutie Americkej komisie pre medzinárodný obchod (USITC), ktoré by mohlo viesť až k zákazu predaja Apple Watch Series 4 a novších.

O čo ide?

Obsah pokračuje pod reklamou

Spor sa datuje do roku 2018, keď spoločnosť Apple uviedla na trh modely Apple Watch so vstavanými snímačmi elektrokardiogramu, čo prinútilo AliveCor zrušiť predaj svojho príslušenstva na monitorovanie srdca. AliveCor uviedol, že prvýkrát zdieľal svoju technológiu s Apple v roku 2015 v snahe zabezpečiť partnerstvo.

USITC v decembri rozhodla, že Apple porušil patenty AliveCor na nositeľné elektrokardiogramy. Komisia vyzvala na zákaz predaja Apple Watch, no rozhodnutie nie je právoplatné kvôli sporu pred patentovým súdom a odvolacím výborom, ktorý nedávno rozhodol, že patenty AliveCor sú neplatné.

„Toto rozhodnutie presahuje rámec AliveCor a vysiela jasný odkaz inovátorom, že USA budú chrániť patenty na vytváranie a rozširovanie nových technológií, ktoré sú prospešné pre spotrebiteľov,“ uviedla vo vyhlásení generálna riaditeľka AliveCor Priya Abani.

AliveCor aj Apple chcú právne spory dostať pred odvolací súd, kde proces môže trvať dlhých 18 mesiacov, kým rozhodnutia nadobudnú účinnosť. Zaujímavé je, že Biden neuvažuje o vetovaní rozhodnutia. Aj keď má prezident právo veta, málokedy ho využíva. Prezidenti zvyčajne delegujú záležitosti USITC na svojho najvyššieho obchodného predstaviteľa. Napriek tomu Apple získal Baracka Obamu na svoju stranu. Prezident v roku 2013 vetoval hroziaci zákaz importu iPhonov a iPadov po tom, čo komisia USITC rozhodla, že Apple porušuje patenty Samsungu.

Apple si chcel nakloniť právo na svoju stranu a pred tesne pred tým, ako sa mal Biden rozhodnúť, najal bývalú predsedníčku USITC, aby lobovala v mene spoločnosti. Shara Aranoff predsedala USITC počas Obamovej administratívy, zdá sa však, že svoju úlohu tentokrát nezvládla.

Apple má neobmedzené zdroje. Pôjdu po každom, koho dostanú – to je to, čo robia. My sme len startup.

Priya Abani, CEO AliveCor

Samozrejme, je veľmi nepravdepodobné, že Apple Watch sa prestanú predávať. Jedným z riešení je licenčná zmluva, výrobca hodiniek bude AliveCor platiť za patenty, ktoré si „požičal“.

AliveCor má zhruba 150 zamestnancov (Apple cca 80 000). Startup sa s Apple podelil o patentovanú technológiu EKG senzorov v roku 2015, v rámci budovania obchodného vzťahu. O tri roky neskôr Apple s veľkou slávou priniesol EKG senzor do Watch Series 4. Okrem toho zablokoval možnosť pripojenia externých zariadení na monitorovanie srdca, čo sa dotklo aj KardiaBand od AliveCor. Len 8 mesiacov od predstavenia Apple Watch 4 bola ukončená jeho výroba.

„Prichádzame s novými technológiami a namiesto toho, aby nám ekosystém umožnil prosperovať a naďalej stavať na inováciách, ktoré už máme, Apple nás odstrihne dopredu, ukradne našu technológiu, využíva silu svojej platformy na jej škálovanie,“ povedala pre The Hill Priya Abani.

Pozrite si

Apple chystá revolučnú technológiu, ktorou opäť stanoví trend pre celý segment

Apple je známy svojim sherlockingom, čo znamená, že koncern podrobne monitoruje inovatívne technológie, ktoré potom skopíruje (= ukradne), ak sa začne javiť ich potenciálne zaujímavé využitie bez toho, aby platil stratupom za licencie.

Podľa nezávislej výskumnej skupiny OpenSecrets minul Apple v roku 2022 takmer 9,4 milióna dolárov na lobing, čo je najvyššie číslo v histórii spoločnosti. Právnici Apple zrejme veľmi dobre vedia, prečo a za čo platia takéto mastné šeky. Aktuálne pre spoločnosť pracuje 50 lobistov, vrátane bývalých spolupracovníkov predsedu Kevina McCarthyho, bývalej hovorkyne Nancy Pelosiovej, či vodcu senátnej menšiny Mitcha McConnella.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.