Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bez slotu na SIM karty a najnovšieho čipsetu. Aj taký je Apple iPhone 14

Bez slotu na SIM karty a najnovšieho čipsetu. Aj taký je Apple iPhone 14
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Bez slotu na SIM karty a najnovšieho čipsetu. Aj taký je Apple iPhone 14
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple včera predstavil novú sériu smartfónov iPhone 14, ktorú tvorí štvorica modelov – základné modely iPhone 14 a 14 Plus a lepšie vybavené modely iPhone 14 Pro a Pro Max. V návale noviniek, ktoré tieto modely prinášajú, zanikli dve podstatné fakty, ktoré sa týkajú niektorých modelov a niektorých trhov.

Už niekoľko mesiacov pred predstavením sa hovorilo o tom, že základné modely do výbavy nedostanú najnovší čipset a namiesto neho Apple v iPhone 14 a 14 Plus zrecykluje minuloročný Apple A15 Bionic, ktorý poháňal sériu iPhone 13. Dôvodom sú pravdepodobne pokračujúce zdržania vo výrobe, ako aj stúpajúce náklady, ktoré Apple pri týchto modeloch nechce premietnuť do finálnej ceny.

Tieto informácie sa včera večer potvrdili a Apple sa týmto faktom na tlačovej konferencii ani nijakým spôsobom netajil. Toto negatívum totiž dokázal rýchlo otočiť na dobré a to faktom, že do väčšieho modelu iPhone 14 Plus sa popri rovnakom čipsete zmestila väčšia batéria. Tento model by tak mal ponúkať doteraz najlepšiu výdrž na jedno nabitie spomedzi všetkých modelov a generácií vydaných doteraz.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Apple iPhone 14 prichádza so satelitnou konektivitou, prišli sme však o mini

Aj napriek použitiu rovnakého čipsetu sa výkon spomínaných modelov medziročne mierne zvýši. Apple totiž odomkol jedno grafické jadro navyše, ktoré bolo minulý rok dostupné iba pri modeli iPhone 13 Pro Max.

Tak či onak, absenciu nového čipsetu si v novom iPhone 14 (či 14 Plus) pravdepodobne nevšimnete. Pri bežnom používaní má totiž Apple A15 Bionic od narážania na svoje limity veľmi ďaleko a platiť to bude ešte dlhé roky dopredu. Výnimkou môže byť iba zaťaženie pri hraní hier či práci s fotografiami a videami vo vysokom rozlíšení či RAW formáte, čo je však doména tých, ktorí by tak či onak siahli skôr po modeloch iPhone 14 Pro a Pro Max.

Plastovým SIM kartám odzvonilo, na vybraných trhoch

Rôzne úniky a čiastkové informácie naznačovali aj to, že nová séria smartfónov od Apple už nebude podporovať fyzické SIM karty. Už vtedy však bolo jasné, že ak sa tak skutočne udeje, nepôjde o celosvetovú zmenu. Podpora technológie eSIM totiž stále nie je samozrejmosťou. Tento predpoklad sa aj naplnil.

Apple si vyskúša predaj smartfónov bez slotu pre fyzickú SIM kartu v Spojených štátoch a Kanade, kde už eSIM podporuje väčšina veľkých mobilných operátorov vrátane AT&T, Verizon či T-Mobile.

Do iPhonu si je možné vložiť eSIM aj dnes a používať ju tak popri fyzickej SIM karte v režime Dual SIM, čo sa môže hodiť napr. pri cestovaní. Hlavnú (fyzickú) SIM kartu si môžete nechať aktívnu na hovory a SMS správy, zatiaľ čo si cez aplikácu do smartfónu stiahnete eSIM určenú len na využívanie mobilných dát.

Teoreticky si je do iPhonu možné stiahnuť aj niekoľko eSIM kariet súčasne, aktívne však môžu byť naraz iba dve. Výhodou takéhoto riešenia je možnosť stiahnutia si eSIM karty kedykoľvek aj bez návštevy predajne operátora či čakania na zaslanie fyzickej SIM karty. Takúto kartu si je dokonca možné poslať z jedného smartfónu na druhý cez Bluetooth.

Technicky je na iPhone 14 v eSIM verzii pripravený aj slovenský trh, eSIM totiž dokážu zákazníkom poskytnúť všetci štyria slovenskí operátori či už zadarmo alebo za menší poplatok. V Európe si však podporu fyzických SIM kariet iPhone nateraz zachová a aktuálna bude táto téma v našich končinách najskôr o rok.