Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Zabudnite na roaming od vášho operátora, takto ušetríte stovky až tisícky eur!

Zabudnite na roaming od vášho operátora, takto ušetríte stovky až tisícky eur!
Zdroj | Debora Cardenas
Stanislav Vinc
Zabudnite na roaming od vášho operátora, takto ušetríte stovky až tisícky eur!
Zdroj | Debora Cardenas
Zdroj | Debora Cardenas

Ak sa chystáte na dovolenku za hranice EÚ (resp. EHP), veľký pozor by ste si okrem iného mali dávať aj na to, koľko telefonujete, posielate správ a najmä dátujete. Roaming vo vybraných destináciách vás totiž môže vyjsť poriadne draho. Existuje však elegantné riešenie, ako sa môžete drahým faktúram za prečerpané dáta vyhnúť. Ukážeme vám, ako na to.

Využívanie mobilných dát nie je prvá vec, na ktorú si možno s vašou blížiacou sa dovolenkou v zahraničí spomeniete, no využívať ich možno budete aj nevedomky – pri navigácii, hľadaní dobrej reštaurácie v okolí či obyčajnom četovaní s priateľmi, s ktorými si pravdepodobne vymeníte aj zopár fotiek a videí. Bez významnejšieho trávenia času na internete si takýmto spôsobom môžete na spotrebe nahnať aj desiatky minutých megabajtov a… aj eur.

Obľúbené Chorvátsko, Taliansko či Slovinsko síce patria do Európskeho hospodárskeho priestoru a tak v nich môžete na dovolenke slobodne volať, posielať správy a dátovať ako doma bez obáv o dodatočné príplatky. Ak sa však už vyberiete napr. do Turecka, Švajčiarska či Spojených štátov, ktoré patria do roamingovej zóny 2, účet v nich sa vám už môže výrazne navýšiť.

Zdroj | vivo

V rámci našej redakcie sme zhodou okolností v rovnakú dobu vycestovali pracovne do Turecka, aj Spojených štátov. V oboch prípadoch sme v telefónoch mali SIM kartu operátora Orange a v oboch krajinách sme zostali nemilo prekvapení, aké roamingové poplatky nás v nich čakajú.

Ako sme uviedli v našom nedávnom článku, za 1 MB prenesený v Turecku zaplatíte u operátora Orange absurdných 9,9181 €. Keďže Spojené štáty spadajú do rovnakej roamingovej zóny, rovnaká sadzba za 1 MB platí aj tam. V prípade, že si aktivujete najlacnejší roamingový balíček Môj Svet za 5,99 €, túto sadzbu si môžete znížiť na 0,39 € za MB/minútu volania/SMS.

Pozrite si

Kde si uplatniť kompenzáciu za meškanie letu a na čo máte nárok?

Kolega Roman vďaka dostupnosti bezplatných Wi-Fi sietí počas svojho pobytu v Spojených štátoch napokon minul „len“ 439 MB. Rátate už v hlave, koľko by ho tento prenesený balík dát vyšiel? Bez roamingového balíka by ho doma čakala faktúra vo výške viac ako 4-tisíc eur! A čo spomínaný zvýhodnený roamingový balík? Aj pri ňom by za prenesené dáta zaplatil stále privysokú sumu 171,21 €… Našťastie však existuje výrazne lacnejšia alternatíva.

eSIM nie je strašiak, práve naopak

O eSIM či tzv. elektronickej SIM karte ste už určite počuli, no ak ste jej doteraz neprikladali príliš veľký význam, nečudujeme sa vám. Možnosť objednať si eSIM už dnes ponúkajú aj naši slovenskí operátori, no pokiaľ využívate iba jedno telefónne číslo (jednu SIM kartu), vybavovať si ju nemá veľký význam.

Čaro eSIM však spočíva najmä v tom, že hoci možno na boku vášho smartfónu reálne máte priestor iba na jednu SIM kartu, je dosť možné, že pokiaľ vlastníte novší smartfón, do systému si môžete súčasne nahrať ešte jedno číslo a to práve vo forme tejto elektronickej SIM karty. V praxi tak smartfóny s dostupným slotom pre fyzickú SIM kartu a podporou eSIM ponúkajú aj funkciu Dual SIM, čo znamená, že vo vašom smartfóne môžete využívať dve karty s rôznymi telefónnymi číslami (pokojne aj od rôznych operátorov) naraz.

Zdroj | Motorola

Tejto možnosti sa okamžite chopili viaceré medzinárodné spoločnosti, ktoré touto formou ponúkajú jednoduchý spôsob, ako si zakúpiť pomerne lacnú dátovú kartu bez toho, aby ste museli navštíviť nejakú predajňu alebo čakať na doručenie fyzickej karty poštou, ako to bolo v prípade fyzických kariet kedysi.

Ako na to?

Služieb, ktoré ponúkajú možnosť zakúpenia eSIM karty použiteľnej v spomínaných destináciách, existuje desiatky. My sme si počas nášho pobytu v Turecku a Spojených štátoch stihli vyskúšať dve – GigSky a Airalo. Ich princíp je rovnaký, líšia sa však v cenách a možnostiach získania ďalších zliav. V oboch smeroch je v tomto lepšou voľbou aplikácia Airalo.

Airalo ponúka možnosť zakúpenia si eSIM karty vo viac ako 190 krajinách a regiónoch po celom svete. Okrem spomínaného Turecka a Spojených štátov si tak prostredníctvom neho môžete zakúpiť druhú elektronickú SIM kartu s ďalším balíkom dát pokojne aj doma na Slovensku. V ponuke má lokálne, regionálne a dokonca aj globálne eSIM karty pre pravidelných cestujúcich.

Pozor: Pred nákupom si dôkladne overte, či váš smartfón podporuje eSIM karty. Urobiť tak môžete napr. aj zadaním kľúčovej frázy „(názov smartfónu) eSIM support“. Informáciu si vždy overte z viacerých zdrojov.

Pre Turecko má Airalo v ponuke štyri rôzne lokálne karty – 1 GB kartu za 4,50 dolára platnú 7 dní, 3 GB kartu za 8 dolárov, 5 GB kartu za 12 dolárov alebo 10 GB kartu za 18 dolárov, každú s platnosťou 30 dní. V Spojených štátoch, kde si Airalo vyskúšal náš Roman, stoja 3, 5 a 10 GB balíky dát 11, 16 a 26 dolárov. Ako vám však ukážeme neskôr, tieto ceny si môžete ešte trochu znížiť.

Kartu od Airalo si môžete „vybaviť“ prostredníctvom počítača alebo aj priamo cez mobilnú aplikáciu, ktorá vám novú eSIM automaticky stiahne do telefónu. Osobne som si pri GigSky v kombinácii s iPhonom 13 Pro zvolil druhú možnosť, kolega Roman si kartu od Airalo zakúpil cez počítač a následne preniesol do svojho Android smartfónu Samsung Galaxy Z Fold3 5G.

Výhodou Airalo a jemu podobných služieb je, že pre získanie novej eSIM karty do nich nepotrebujete zadávať žiadne citlivé údaje – žiadne fotenie sa, žiadne skenovanie občianskeho preukazu. Po vytvorení registrácie vo forme jednoduchého zadania mena, e-mailu a hesla sa môžete rovno pustiť do objednávky vami vybraného dátového balíka, ktorý vyhovuje vašim potrebám.

Pri platbe si môžete ešte raz overiť, ktorý balík si vyberáte, akú má platnosť a koľko zaň zaplatíte. Odporúčame si však všimnúť možnosť v spodnej časti pod textom „Celková cena“. Kliknutím na možnosť „Uplatněte referenční nebo slevový kód“ si totiž finálnu cenu môžete ešte dodatočne znížiť.

Osobne sa nám podarilo na dátový balík získať 30 % zľavu použitím kódu „WELCOME30“, vďaka čomu nás vybraný balík vo výsledku vyšiel iba na 11,20 dolára. Ak by vám tento zľavový kód nefungoval, použiť môžete môj kód „STANIS0291“, po ktorého uplatnení dostanete zľavu 3 doláre na prvý nákup.

Rovnakú zľavu na ďalší nákup dátového balíka dostane aj druhá strana (v tomto prípade ja). Takýmto spôsobom ale môžete získať zľavu na ďalšie nákupy aj vy, stačí Airalo odporučiť priateľom a rodine, ktorá sa na dovolenku ešte len chystá.

Po zakúpení eSIM karty vás Airalo prevedie postupom, ako si ju aktivovať vo vašom smartfóne. Najjednoduchším spôsobom je naskenovanie QR kódu, ktorý vám všetky informácie o karte prenesie priamo do smartfónu. Presný postup, ako sa k tomuto nastaveniu dostať, sa môže model od modelu líšiť. Všeobecne však platí, že by ste túto možnosť mali nájsť v sekcii Nastavenia – Sieť a internet/ Mobilné/ Mobilná sieť.

 

Po úspešnej aktivácii eSIM karty si v nastaveniach mobilných kariet nezabudnite nastaviť, aby mala možnosť využívať mobilné dáta iba vaša nová cestovná eSIM karta. Mobilné dáta, resp. dátový roaming si na vašej primárnej (slovenskej) SIM karte radšej celkom vypnite a aktívne si tam nechajte iba telefonovanie a posielanie správ. Aj tieto činnosti vám však odporúčame vybaviť skôr cez aplikácie ako Messenger, Viber, WhatsApp, Telegram a pod.