Nórska spoločnosť Pixii AS sa špecializuje na vývoj modulárnych a škálovateľných úložísk energie a okrem nórskej centrály má sieť pobočiek a zastúpení vo viacerých krajinách.
Jednou z nich je aj Slovensko, vďaka výrobnému závodu spoločnosti MTS spol. s r.o. v Liptovskom Mikuláši. Ten zaisťuje výrobu a distribúciu produktov Pixii pre Slovensko, Česko a Maďarsko.
Slovenská pobočka vznikla v apríli 2022 a zaoberá sa vývojom dizajnu a konfiguráciou systému podľa zákazníckych špecifikácií, zabezpečuje inštaláciu a poskytuje celosvetový zákaznícky servis.
MTS kompletuje úložiskové systémy PowerShaper, ktorých kabinet pozostáva z riadiacej jednotky, až 15 škálovateľných meničov PixiiBox a až desiatich batérií. Každý kabinet je skonštruovaný na mieru zákazníka a pri zmene požiadaviek na funkcie úložiska je možné meniče a batérie pridať alebo odobrať.
Pixii PowerShaper je kompletné riešenie na ukladanie energie pre konverziu energie s výkonom až 50 kW a kapacitou batérie až 120 kWh. Keďže ide o modulárny systém, kapacity premeny energie aj skladovania energie sú škálovateľné, aby vyhovovali akejkoľvek požiadavke. Systémy je možné spájať paralelne do úložísk Powerbase pre potreby navýšenia výkonu a kapacity skladovania energie.
V týchto dňoch bolo zo závodu MTS v Liptovskom Mikuláši expedované riešenie Powerbase s kapacitou až 1 440 kWh (1,44 MWh) a výkonom 600 kW, pozostávajúce z 12 kabinetov Pixii PowerShaper.
Batériové úložiská aktívne optimalizujú hospodárenie s energiou, nejde len o záložné zdroje energie počas prípadných výpadkov rozvodnej siete. Juraj Žák, riaditeľ slovenskej pobočky spoločnosti Pixii to vysvetľuje takto: „Vďaka nášmu systému môžu klienti ušetriť bez zmien výrobných procesov a technológií. Riadiaca jednotka úložiska monitoruje spotrebu elektriny v reálnom čase. Pri vysokej spotrebe vykrýva špičky a pri nízkej dobíja batérie – zo siete alebo zo solárnych panelov. Takto výrobné podniky predídu prekročeniu rezervovanej kapacity a systém zároveň aktívne kompenzuje jalový výkon.“
Systém Pixii podporuje aj lokálne distribučné siete, čo je aktuálne vzhľadom na prudký rozvoj alternatívnych zdrojov energie s nestabilným dobíjaním do siete. ÚIožisko je možné inštalovať na rôzne miesta distribučnej siete. Podľa spôsobu použitia môže energia z batérií stabilizovať napätie, znižovať zaťaženie transformátorov, alebo redukovať straty pri prenose.
Úložiská sa uplatnia aj pri nabíjacích staniciach elektromobilov. Ak sa paralelne nabíja viac áut, energia z batérií v úložisku Pixii PowerShaper zaisťuje stály výkon všetkých nabíjacích stojanov a taktiež zvyšuje okamžitý výkon nabíjačky. Vďaka energii z batérií môžu stojany poskytovať rýchlonabíjanie. Pri nízkom zaťažení sa batérie dobíjajú zo siete alebo z fotovoltaických panelov. Dosiahne sa tak nabíjanie optimalizované z hľadiska nákladov, buď pri nízkom tarife alebo z prebytkov z fotovoltaiky.
Vývoj nových produktov Pixii prebieha intenzívne okrem centrály v Nórsku aj na Slovensku a podľa slov Juraja Žáka firma pripravuje už v najbližších mesiacoch viacero inovácii.