Reklama

Batérie Tera3.0 - revolúcia je za dverami

Zdroj | TeraWatt Technology
Juraj Procházka
Zdroj | TeraWatt Technology
Zdroj | TeraWatt Technology

Dlhšie fungovanie mobilných zariadení, batériových elektrospotrebičov, aj elektromobilov – výkonnejšie batérie ovplyvnia najrôznejšie oblasti nášho života. No hoci sa senzačné správy o nových technológiách batérií objavujú so železnou pravidelnosťou, od komerčnej dostupnosti majú obvykle ďaleko. Výsledky spoločnosti TeraWatt Technology však naznačujú, že evolučný skok máme na dosah.

Pozrite si

Tesla vie o batériach všetko, na zázraky neverí

Spoločnosti, ktorých produkcia je odkázaná na výkonné batérie, sa spoliehajú skôr na vylepšovanie existujúcich Li-ion batérií, ako na senzačné technológie, ktoré majú skrytý háčik – napríklad cenu, alebo životnosť. Aj v prípade evolúcie však merná energetická hustota batérií nepretržite rastie.

Zdroj | ADL

Z videa Jacka Rickarda z januára, v ktorom rozobral a analyzoval batériu Tesly Model 3, vidieť, že jej články majú gravimetrickú energetickú hustotu 247 Wh / kg. Keď spoločnosť TeraWatt Technology 21. augusta oznámila, že pri svojej batérii s pevným elektrolytom Tera3.0 (v angličtine je táto skupina technológií označovaná ako solid state battery, SSB) dosiahla energetickú hustotu 432 Wh / kg, bolo jasné, že revolúcia je na svete. Testy potvrdili nezávislé laboratóriá v USA, aj v Japonsku.

Mať v elektromobile batérie s hustotou energie o 75% vyššou, ako ponúka jedna z najvyspelejších batérií v elektromobiloch Tesla, by bolo fantastické. Netešme sa však predčasne.

Pozrite si

Nič lepšieho ako Li-ion batérie momentálne „nehrozí“

Testy prebehli na prototypoch batérie TERA3.0 s kapacitou 4.5Ah, ktorá bude pre vybrané subjekty k dispozícii v roku 2021, ale na bežný trh sa dostane až v roku 2022. Nevadí, v porovnaní s inými vyvíjanými batériami je to čo nevidieť a hlavne firma uvádza konkrétne termíny. TERA3.0 vďaka pomerne nízkej kapacite ale nie je určená pre elektromobily.

Uplatnenie nájde v smartfónoch, notebookoch a v ďalších prenosných elektrospotrebičoch, napríklad v ručnom náradí, alebo v robotických vysávačoch.

Firma má však v zásobe dobré správy. Priebežne bude pracovať na zdokonaľovaní svojej batérie TERA3.0 tak, aby v čase komerčného uvedenia o tri roky mala energetickú hustotu až 450 Wh/kg, resp. objemovú hustotu energie 1,3 kWh / l. TeraWatt Technology to plánuje dosiahnuť vylepšovaním dizajnu, vrátane rôznych formátov a veľkostí buniek.

Pozrite si

V Česku spustili výrobu unikátnych batérií HE3DA

Ukrátené nebudú nakoniec ani elektromobily. Pre ne už vyvíja TeraWatt Technology batériu TERA4.0 s gravimetrickou energetickou hustotou nad 500 Wh/kg a objemovou hustotou vyše 1450 Wh/l. Pomocou batérie rovnakej veľkosti by sa tak dojazd súčasných elektromobilov zvýšil na dvojnásobok a atakoval by hranicu 800 až 1000 kilometrov. Alebo pri zachovaní súčasnej kapacity by sa elektromobily uspokojili s batériou o polovičnej hmotnosti, čo by takisto mierne ovplyvnilo ich dojazd.

Zdroj | TeraWatt Technology

Ak ste zvedaví na cenu „zázračných“ batérií, nie sú dôvody na obavy. Firma medzi výhodami novej technológie uvádza možnosť vyrábať svoje SSB batérie na súčasných výrobných linkách pre Li-ion batérie. Navyše v oboch prípadoch – pri TERA3.0, aj vyvíjanej TERA4.0 – deklaruje cenovú paritu v nákladoch na kWh so súčasnými špičkovými Li-ion batériami.

V prípade batérií TERA4.0 určených pre elektromobily a iné výkonné aplikácie (napríklad záložné zdroje) však výrobca neuvádza časový horizont ukončenia vývoja, ani komerčnej dostupnosti. Je reálne, že sa nových batérií aj pre elektromobily dočkáme už v nasledujúcej dekáde. Tým skôr, že TeraWatt Technology nie je jediná, kto na nich pracuje.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.