Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Poisťovňa chcela ukázať nebezpečnosť elektromobilov. Nafingovala bizarnú nehodu

Poisťovňa chcela ukázať nebezpečnosť elektromobilov. Nafingovala bizarnú nehodu
Zdroj | CarScoops
Tomáš Šmidák
Poisťovňa chcela ukázať nebezpečnosť elektromobilov. Nafingovala bizarnú nehodu
Zdroj | CarScoops
Zdroj | CarScoops

Elektromobily sú z mnohých dôvodov lepšou alternatívou k autám so spaľovacím motorom. Okrem toho, že sú ekologickejšie, sú aj ekonomicky výhodnejšie a jednoduchšie na údržbu aj používanie. Jedným z problémov však stále ostáva bezpečnosť pri zrážke či náhodnom vznietení.

Aj napriek tomu, že jeden elektromobil za druhým dostáva plných 5 hviezdičiek v bezpečnostných testoch, pri ich vznietení je šanca bezpečného a rýchleho uhasenia menšia ako v prípade klasických áut.

Tesla v tomto nie je výnimkou. Model X, bol dokonca prvým SUV vôbec, ktoré dostalo bezpečnostné hodnotenie 5 hviezdičiek. Ak však pri kolízií vznikne požiar, hasenie tohto vozidla je veľmi obtiažne. Na tento problém chcela upozorniť aj francúzska poisťovňa AXA, ktorá simulovala kolíziu vozidla Tesla Model S a jeho následné vznietenie v jej dôsledku.

Obsah pokračuje pod reklamou

S videom však na prvý pohľad nebolo v poriadku niekoľko vecí. V prvom rade, samotná simulácia kolízie bola veľmi bizarná a v druhom rade samotné vozidlo, ktoré bolo pri simulácii použité. Ide totiž o Tesla Model S, ktorý je minimálne šesť rokov starý a jeho bezpečnosť teda zďaleka nie je na úrovni nových generácií áut Tesla.

O vec sa začal zaujímať aj portál 24auto.de, ktorý zistil, že poisťovňa AXA celý incident zinscenovala. Aby neboli štáb ani pozorovatelia ohrození, bola z vozidla odstránená batéria. Vznietenie bolo zapríčinené pyrotechnikou, ktorá bola v aute uložená. Jednalo sa tak o kontrolovaný výbuch. Auto bolo taktiež na rampu „odpálené“, nakoľko nebolo v čase testu pojazdné.

Poisťovňa sa vyjadrila, že táto ukážka mala za účel upozorniť vodičov na (ne)bezpečnosť elektromobilov. Z ich štatistík vyplýva, že vodiči elektromobilov spôsobia o 50 % viac nehôd, ktorých následkom je poškodenie vlastných vozidiel ako vodiči áut so spaľovacím motorom. Vodiči vysokovýkonných elektromobilov spôsobia viac ako dvojnásobné škody v porovnaní s vodičmi áut s klasickým spaľovacím motorom.

Je pravda, že vysoký výkon niektorých elektromobilov a najmä okamžitý krútiaci moment, môžu pri menej skúsených vodičov spôsobiť nezvládnutie riadenia a následnú nehodu. Demonštrovať však tento fakt pomocou nafingovanej zrážky a odpáliť elektromobil pomocou pyrotechniky však nie je najšťastnejší nápad. Nikto teraz totiž nebude riešiť problém, na ktorý chcela poisťovňa poukázať. Riešiť sa bude jej dôvernosť a dobré meno.

Zdroj