Reklama

Audi Q4 e-tron je atraktívny a nevídane priestranný elektromobil

audi Q4 e-tron pr
TECHBOX
audi Q4 e-tron pr

Elektrická novinka od Audi kombinuje to najlepšie zo sveta technológií, ktorý je úzko spojený práve s elektrickým pohonom. Silný dôraz na technológie sa však odráža aj na modernom a atraktívnom dizajne.

Dizajn Audi Q4 e-tron vychádza z aktuálnych trendov a spája viaceré charakteristické črty automobilky a elektrickej budúcnosti. Čisté línie striedajú ostré tvary, ktoré ešte viac umocňujú robustný charakter vozidla. Tie najdôležitejšie veci pre váš komfort sa samozrejme skrývajú vo vnútri. Pokochajte sa pohľadom na interiér s nami.

Príťažlivý, moderný a elegantný

Audi si svoje typické dizajnové prvky a línie ponecháva aj pri absolútnej elektrickej novinke s označením Q4 e-tron. Moderný elektromobil si však vyžaduje aj moderný a výnimočný dizajn, s ktorým sa dokáže plne stotožniť nielen automobilka, no najmä majiteľ. Vďaka kombinácií ostrých línií, robustného vzhľadu, decentnej prednej masky a výraznej zadnej časti sa za vozidlom otáča množstvo ľudí.

Audi Q4 e-tron jednoznačne púta pohľady, o čom sme sa aj sami presvedčili pri jazde s najvyššou verziou s pohonom všetkých štyroch kolies. Elegantná sýta modrá farba s vysokým kontrastom, v kombinácii s elegantnými diskami kolies a sivou prednou maskou spoločne vytvára naozaj príťažlivý vzhľad. Špeciálne Matrix LED svetlomety sú odhalené iba decentným dizajnovým pásom, ktorého svetelný podpis si môžete v menu systému ľubovoľne nastaviť. Zvyšok svetiel je skrytý pod nenápadným krytím.

Zaslepená predná maska nie je len dizajnovým prvkom, ale predovšetkým funkčným. Pri elektromobiloch je dôležitý každý detail aj zo strany dizajnérov. Jedna z kľúčových vlastností Audi Q4 e-tron je nízky aerodynamický odpor, ktorý zabezpečuje lepšiu spotrebu a vyšší dojazd. Práve ten pomáha zlepšiť celkom zaslepená predná maska či mierne zaslepené disky kolies. Samozrejme, tie nie sú povinné a na výber je hneď niekoľko rôznych verzií. Je teda iba na majiteľovi auta, ktoré si nakonfiguruje.

Pozrite si

Výkon dvoch elektromotorov robí z Audi Q4 e-tron dravú šelmu

Na dĺžku má nová elektrická Q4 e-tron 4 588 milimetrov, pričom rázvor kolies je veľmi slušných 2 764 milimetrov. Aj tieto čísla čo-to naznačujú, aký priestor nájdete vo vnútri. Ide síce o vozidlo v A+ segmente, no s interiérom a kufrom vo veľkosti triedy C. Ešte pred nahliadnutím do interiéru si pozornosť zaslúži zadná časť. Tá je už na prvý pohľad robustná a dizajnovo veľmi dobre zvládnutá. Pozornosť si tu získavajú svetlá, ktoré sú naozaj výrazné a navyše prepojené svietiacim pásom.

Výborné využitie priestoru

Robustná karoséria opäť nie je iba na oko, ale má aj svoju funkčnú stránku. Po otvorení piatich dverí sa odhalí poriadne priestranný kufor. Ten má až 520 litrov, čo je skutočne veľmi dobré číslo. Po sklopení zadných sedadiel sa celkový objem batožinového priestoru zvýši až na 1 490 litrov. Audi Q4 e-tron exceluje vo využiteľnom priestore, za čo vďačí najmä novej modernej a čisto elektrickej platforme MEB.

Vytváraná bola so zmyslom pre detail elektrických vozidiel, ktoré si vyžadujú pozornosť v celkom iných detailoch. Dizajnéri museli zabezpečiť priestor pre uloženie vysokonapäťovej batérie vozidla do podlahy, čo automaticky zlepšuje jazdné vlastnosti a zároveň zlepšuje parametre interiéru. Na rozdiel od vozidiel so spaľovacím motorom, elektromobil Audi Q4 e-tron má takmer celkom rovnú podlahu.

To ocenia najmä pasažieri na zadných sedadlách. Nejde pritom len o opticky zväčšený priestor a zvýšený komfort je naozaj cítiť. Viac priestoru pre nohy, lepšia variabilita priestoru a jeho prípadné využitie aj tretím pasažierom v strede je oveľa pohodlnejšie. Samozrejme, viac priestoru určite pocítite aj pri sedení vpredu, respektíve za volantom. Aj napriek rozmerom kompaktného SUV presne 1 865 milimetrov a výškou 1 632 milimetrov je interiér veľmi vzdušný.

Prémiové spracovanie interiéru Audi je už niečo, na čo sme zvyknutí a vôbec nás neprekvapí. Je preto určite dobrou správou, že elektrická Q4 e-tron v tomto smere vôbec nezaostáva, práve naopak. Kombinácia kovových prvkov a kože, a prémiové materiály pekne ladia s technológiami vo vozidle. Niektoré sú navyše špecifické práve pre tento plne elektrický model.

Nabitá technológiami

Úplnou novinkou v Audi Q4 e-tron je jednoznačne volant. Ten má nový, viac hranatý tvar, ktorý je navyše vybavený dotykovými tlačidlami, ale aj klasicky stlačiteľnými vozidlami. Po zapnutí vozidla sú podsvietené a teda veľmi dobre viditeľné aj po tme. Elektrické Audi zdieľa veľmi šikovnú funkciu platformy MEB, a to veľmi jednoduché zapínanie a vypínanie vozidla. Síce je tu k dispozícii aj fyzické tlačidlo Štart/Stop, v skutočnosti ho vôbec nie je nutné použiť.

Pre zapnutie vozidla stačí iba nastúpiť a stlačiť brzdu. V danom momente sa auto prebudí, zapne a je pripravené na jazdu. Ďalej teda už môžete zaradiť D alebo R a vyraziť na cestu. Veľmi šikovné. Podobné to je aj s vypínaním. Stačí z auta vystúpiť a okamžite sa vypne. Určite sa vám preto nestane, že vám vozidlo nejde zamknúť práve z dôvodu, že je ešte stále v zapnutom stave. Tu ale skvelé vlastnosti platformy MEB rozhodne nekončia.

Pozrite si

S Audi Q4 e-tron prejdete až 520 kilometrov na jedno nabitie

Ďalším skvelým technologickým bonusom je head-up displej s rozšírenou realitou. S príplatkovou výbavou si do auta viete nakonfigurovať prémiový displej, ktorý vám premieta detailné informácie priamo na čelné sklo. Takýmto spôsobom je pokrytý veľký priestor, kde sa teda zmestia informácie z asistentov, navigácie či aktuálnej rýchlosti. Najväčšou doménou je tu ale práve rozšírená realita, vďaka ktorej sa informácie z auta dostávajú do skutočného prostredia.

Systém auta dokáže umiestňovať do reálnej premávky informácie o jazdných pruhoch, takže vás vizuálne upozorní na ich prípadné opustenie. Podobným spôsobom vás auto vie upozorniť na vozidlo pred vami, od ktorého si drží potrebný odstup vďaka inteligentnému adaptívnemu tempomatu. Veľmi zaujímavé je spojenie s navigáciou. Miesto odbočenia alebo cieľa vidíte rovnako pred sebou.

O zábavu na palube sa stará overený a spoľahlivý infotainment MMI. Zobrazovaný je na detailnom displeji s miernym náklonom na vodiča, čo jednoznačne zlepšuje prístup a vizuálny kontakt. Hlavný displej infotainmentu má 10,1 palca a rozlíšenie 1540 x 720 pixelov. Obraz je veľmi ostrý a dobre viditeľný aj na priamom slnku. Kvalitné zobrazenie oceníte aj po pripojení mobilného telefónu a spustení Android Auto alebo Apple CarPlay. 

Audi Q4 e-tron si na ceste získava poriadny rešpekt aj napriek tichému elektrickému pohonu. V interiéri navyše ponúka vysoký komfort a priestoru na rozdávanie.

My sme mali dispozícii najvyššiu verziu Audi Q4 e-tron 50 quattro s cenou 58 000 €, avšak vďaka aktuálne platnému e-tron bonusu vo výške 3 000 € klesá suma za túto verziu na 55 000 €. Navyše pri kúpe získate ďalší bonus, praktickú nabíjaciu kartu ZSE Drive s predplateným objemom 4 500 kWh, čo zodpovedá nabitiu na približne 15 000 km. Mimochodom, nami testovaný model bol vďaka vysokej výbave v hodnote 77 613 €.

Ak vás tento moderný a výkonný elektromobil zaujal, navštívte náš portál TECHBOX.sk aj o týždeň, kedy vám bližšie predstavíme ďalšie kľúčové vlastnosti Audi Q4 e-tron.

Článok vznikol v spolupráci s Audi Slovensko.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.