Reklama

ASUS Zenbook 14 OLED - poctivý pracant ideálny aj na cesty

Michal Sobek

Spoločnosť ASUS naplno dôveruje svojej najobľúbenejšej sérii Zenbook, a tak ju stále rozširuje o nové modely. Len koncom roka do tejto ponuky pridala aj ďalší model s OLED displejom.

Hovoríme konkrétne o notebooku ASUS Zenbook 14 OLED, ktorý má všetky predpoklady na to, aby sa stal vašim obľúbeným spoločníkom na cestách. Nechýba parádny dizajn, vysoký výkon aj dlhá výdrž na batériu.

92 %

Výhody

  • ľahké hliníkové telo
  • dotykový 3K a 120 Hz OLED displej
  • výkon procesora Intel Core Ultra 7
  • NumberPad suplujúci numerickú časť klávesnice

Nevýhody

  • materiál náchylný na odtlačky prstov
  • stereo reproduktory smerujúce nadol
  • oba nabíjacie USB-C na rovnakej strane
Obsah pokračuje pod reklamou

Mimochodom, spoločnosť ASUS sa zúčastnila aj aktuálne prebiehajúceho veľtrhu CES 2024 v Las Vegas, kde už stihla predstaviť herný smartfón ROG Phone 8 aj dvojicu herných notebookov série ROG Zephyrus a Strix a dokonca aj lahôdku ASUS Zenbook Duo s dvojicou OLED displejov.

Nás ale v tomto momente bude zaujímať model ASUS Zenbook 14 OLED, ktorý dorazil v nenápadnej sivej škatuli nesúca dizajnový jazyk samotného zariadenia. Vo vnútri okrem notebooku je 65-wattový nabíjací adaptér a aj praktické koženkové puzdro na prenášanie. Chválim!

Už na prvý pohľad vidno, že sa tu ASUS držal svojho overeného dizajnu série Zenbook a zbytočne neexperimentoval. Aj tentokrát ide o elegantný notebook, v našom prípade vo farbe Ponder Blue, s rozmermi 31,24 x 22,01 x 1,49 cm a hmotnosťou na úrovni 1,2 kilogramov, takže v batohu na cestách sa vám v batožine príjemne stratí.

Celý notebook je samozrejme z hliníka, takže o pevnosť a tuhosť konštrukcie nemusíte mať žiadne obavy, zariadenie prešlo aj vojenskou certifikáciou MIL-STD-810H. Povrch je príjemne matný, výhradu mám len v tom, že na farebnej verzii Ponder Blue vidno až príliš odtlačky prstov a iné nečistoty, ktoré idú zároveň preč pomerne obťažne.

Môžeme sa plynulo presunúť k lákadlu tohto notebooku, ktorý to má priamo v názve, a to je OLED NanoEdge displej. ASUS tieto displeje jednoducho vie vyšperkovať, mal som už možnosť vyskúšať OLED displej vo viacerých notebookoch ASUS a nikdy som s ním nemal najmenší problém. ASUS Zenbook 14 OLED nie je výnimkou.

14-palcový displej je navyše aj dotykový, čo sa v niektorých situáciách môže hodiť. Ďalej tu máme 3K rozlíšenie (2 880 x 1 200 px), aj obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, pričom takáto frekvencia je už prednastavená.

Výrobca zvolil aj praktický formát 16:10, čo sa mne ako redaktorovi hodí oveľa viac ako pomer 16:9. Doba odozvy je len 0,2 ms a niekoho, kto sa na tomto notebooku chystá robiť niečo s grafikou, alebo úpravou fotografií, poteší 100-percentné pokrytie gamutu DCI-P3.

Nechýba zobrazenie až miliardy farieb a maximálny jas 500 nitov. Okrem úzkych rámčekov musím pochváliť aj fyzický kryt webkamery, takže máte istotu, že vás nikto špehovať nebude. Jej Full HD kvalitu radím k priemeru, na video hovory to bohato postačuje. K dispozícii je aj odomykanie tvárou.

V našom prípade mal chod systému Windows 11 Home na starosti procesor Intel Core Ultra 7 155H, čo je v podstate najnovší procesor z dielne Intelu 14. generácie s názvom Meteor Lake so 16 jadrami. Po grafickej stránke tu máme zdieľaný grafický čip Intel Arc. Aby sme boli kompletní, tak procesoru sekunduje 16 GB RAM typu LPDDR5X a 1 TB SSD disk.

Ak chcete na tomto notebooku vykonávať kancelársku prácu, upravovať fotografie, alebo občas na ňom postrihať nejaké video, našli ste ten správny notebook. Samozrejme, od zdieľaného grafického čipu netreba očakávať maximálne detaily v najnovších hrách, ale pokiaľ upustíte od rozlíšenia a kvality, tak si tu zahráte aj tie. Beh systému bol absolútne bezproblémový a so 120 Hz je ho skutočne radosť používať.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sa presunieme nižšie, tak tu máme na bielo podsvietenú klávesnicu v troch stupňoch. Má prijemný zdvih a dobre sa na nej píše. Oproti notebookom iných značiek sú tu väčšie popisy samotných klávesov. Vyzdvihnúť musím to, že zapínacie tlačidlo má oproti iným tuhší chod, takže ho len tak omylom počas písania nestlačíte. Nerozumiem, prečo tento prvok nezavedú aj ostatní výrobcovia.

Touchpad je príjemne veľký, ale nič na čo by sme už pri notebook od ASUSu neboli zvyknutí. Taktiež sa tu stretávame s patentovaným prvkom výrobcu s názvom NumberPad. Keďže 14-palcové notebooky nemajú numerický blok, v prípade Zenbooku 14 OLED si viete čísla zobraziť priamo na touchpade, stačí podržať symbol v pravom hodnom rohu touchpadu. V opačnom rohu si zase podržaním môžete zvoliť jednu z dvoch úrovní podsvietenia. Vidno, že ASUS to už má vychytané.

Na notebooku sú dva nápisy, a to Harman/Kardon a Dolby Atmos. To by malo znamenať, že zvuk tu bude skutočne na špičkovej úrovni. Aká je ale pravda? Zvuk je mimoriadne hlasný, čo je rozhodne dobrá správa. Aj kvalita bola pre mňa príjemným prekvapením, pričom nechýba aj náznak basovej zložky.

Za nevýhodu ale považujem, že reproduktory mieria smerom dole. Na stole je to úplne v poriadku, pretože zvuk sa vám od stola bude odrážať a zvuk bude pôsobiť ešte mohutnejšie. Akonáhle notebook položíte napríklad na posteľ alebo gauč, veľmi jednoducho dôjde k ich utlmeniu.

Bezdrôtovú konektivitu tu zastrešuje klasická dvojica Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3, pričom žiadne výpadky alebo horšiu stabilitu pripojenia som nezaznamenal. Konektorov je na tomto zariadení taktiež dosť, niekto by si mohol však priať čítačku aspoň microSD kariet.

Na ľavej strane je jedno USB-A 3.2 Gen 1, pričom na tej opačnej sa nachádza audio konektor, HDMI 2.1 a dvojica Thunderbolt 4 konektorov. Je tak úplne jedno, cez ktorý konektor Thunderbolt 4 budete notebook nabíjať priloženým 65-wattovým adaptérom. Škoda však je, že ASUS tieto konektory nerozložil na obe strany, tým pádom by ste mali na výber, z ktorej strany vám bude lepšie viesť kábel. V tomto prípade to musí byť stále z pravej strany.

Do pomerne tenkého tela ASUS nasadil batériu s kapacitou 75 Wh. Samotný výrobca prezentuje výdrž na viac ako 15 hodín, ale veľmi závisí od toho, čo na ňom budete robiť. S nenáročnou kancelárskou prácou s minimálnym jasom a odpojeným Wi-Fi môžete skutočne atakovať hranicu vyše 10 hodín, s náročnejšou hrou budete hľadať nabíjačku už po približne 4 až 5 hodinách.

ASUS nezabudol ani na rýchle nabíjanie, takže postačí vám 49 minút na to, aby ste notebook Zenbook 14 OLED nabili na 60 %, čo na prácu na ďalších množstvo hodín postačuje.

ASUS Zenbook 14 OLED mňa osobne presvedčil o tom, že ak budem meniť svoj notebook, pôjdem rozhodne do niečoho takéhoto. Príjemné rozmery a nízka hmotnosť v spojení s kvalitným 3K OLED displejom je radosť používať na prácu, ale výkon procesora postačí aj na nejaké to hranie hier. Pochváliť musím aj cenu. V našom prípade je stanovená na 1 299 eur, čo je na takto vybavený notebook maximálne adekvátna a vo finále zaujímavá čiastka. Aj preto notebook od nás získava ocenenie TECHBOX DOBRÁ CENA.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.