ASUS vybraným novinárom z Česka a zo Slovenska ukázal, prečo očakáva ďalší úspešný rok. Zoznámili sme sa s kľúčovými novinkami pre rok 2022. Čím chce výrobca zaujať?
Po dlhšom čase sme sa opäť videli so zástupcami ASUS naživo na špeciálnej akcii v Belej pri Žiline. Po pandemických obdobiach sa bolo o čom rozprávať, i keď mnohé konferencie ASUS sme absolvovali online. Počas pandémie sa výrobcovi darilo, napríklad celkovo trh notebookov v našom regióne narástol medzi rokom 2020 a 2021 o 20 %. Zaujímavé je, že napríklad medzi notebookmi s OLED displejmi patrí výrobcovi až 68 % trhový podiel, jednoducho vsadil na technológiu budúcnosti a to sa mu vypláca. ASUS si však nechce nechať ujsť kategóriu Creator, kde je odhadované, že do roka 2023 má potenciál zaujať viac ako 2 milióny nových používateľov. A tí budú potrebovať nový notebook.
Aby toho nebolo málo, ASUS bol v roku 2021 najrýchlejšie rastúcou PC spoločnosťou s portfóliom pre konečného používatela. Zaujímavý je aj pohľad, ako sa výrobcovi darí v oblasti zariadení ROG, tam si totiž drží 28 % trhový podiel vo východnej Európe. Zákazníci však majú záujem o tenké notebooky, kde v prípade modelov s hrúbkou menej ako 19,9 mm patrí značke ASUS až 58 % trhu. Obrovské číslo, že? Na základe týchto údajov je jasné, že gro ponuky výrobcu budú práve tenké notebooky, a to aj v prípade segmentu gaming.
ASUS pritom očakáva, že trh gamingu bude v tomto roku rásť o približne 30 %. Mať práve v tejto kategórii dobrého zástupcu resp. viacerých zástupcov bude kľúčové. Aj preto je dôležité vedieť, čo zákazníci chcú. A ak ste si tipli výkon, trafili ste do čierneho. Na prvom mieste každého zaujíma výkon, a to podľa prieskumov platí tak pre krajiny ako je Amerika, India, Čína či Francúzsko, Nemecko alebo Poľsko. Jednoznačne na prvom mieste je výkon zariadení, čo je ale kombinácia viacerých faktorov, nejde len o najnovší procesor.
Na druhom mieste zaujíma každého batéria. Výdrž notebooku na batériu je tiež jedným z kľúčových faktorov, na ktoré musí výrobca pri tvorbe zariadení myslieť. A nasleduje Displej. Tu má práve ASUS navrch, pretože vo väčšine svojich modelov používa OLED displeje s vynikajúcimi parametrami. Môžete sa tak tešiť na skvelé farby, vynikajúce podanie čiernej, ale aj energetickú úsporu. ASUS má napríklad aj prvý 15,6” model s OLED displejom a 2,8K (2880 x 1620) rozlíšením a frekvenciou 120 Hz. Hovoríme o ASUS Zenbook Pro 15 Flip OLED.
Ďalším dôležitým parametrom je celkové spracovanie. Všimli ste si niečo? Kde je cena? Tá je taktiež dôležitá, no ak si kupujete notebook, najskôr sa pozeráte podľa prieskumov na uvedené 4 parametre a až potom porovnávate aj cenu. Na trhu je viacero modelov aj iných výrobcov a preto sa treba odlíšiť. Ak nakupujete podobné komponenty, treba ísť kus ďalej, a tu ASUS vyťahuje eso z rukáva – chladenie.
Ak si vyberiete ASUS model s najnovšími procesormi Intel 12-tej generácie (H45), môžete sa spoľahnúť na termomanažment, ktorý zabezpečí čo najoptimálnejší výkon zariadení. Nie je to len doménou herných notebookov, ktoré využívajú najmä chladenie tekutinou, ale aj pri bežných notebookoch je chladenie mimoriadne dôležité. Do vývoja chladenia a moderných ventiálotorov, ktoré dokážu odviezť percentuálne viac tepla v rámci zariadenia, ide absolútne gro energie. Pre ASUS je odlíšenie sa kľúčové, preto má napríklad aj absolútnu novinku tzv. 3D Vapor Chambler chladenie exkluzívne len pre Zenbook Pro 16X UX7602.
A ktoré sú top modely výrobcu pre rok 2022? Rozhodne sem patrí ASUS Zenbook Pro 15/16, ale aj Zenbook Pro Flip 15 či Zenbook Pro Duo 14/15. Medzi novinky so zaujímavým pomerom ceny a výkonu patria aj modely Vivobook Pro 14/15/16 či Vivobook S 14/15/16 a Vivobook X taktiež v uhlopriečkach 14/15/16.
Nám sa páči práve riešenie modelu Zenbook Pro Duo v najnovšej generácii, kde oceníte druhý obrovský displej v časti klávesnice. ScreenPad Plus je pritom naklonený, takže všetky informácie, ktoré si na ňom zobrazíte máte v dokonalom zornom uhle. Ktorú z noviniek by ste si vybrali vy?