Reklama

Archimedes môže zamiešať karty v „zelenej“ energetike

Zdroj | Respect
Juraj Procházka
Zdroj | Respect
Zdroj | Respect

Juhokórejská spoločnosť Respect prichádza so zaujímavým typom veternej turbíny pre nasadenie v domácnostiach, aj na verejných priestranstvách. Jej názov Archimedes naznačuje, že neobvyklý tvar turbíny je odvodený od Archimedovej špirály.

Turbína je dielom holandského vynálezcu Marinusa Mieremeta, ktorý od roku 2012 na jej vývoji a testovaní pracuje v Južnej Kórei s firmou Esco RTS, Pusan National University, Borim a ďalšími juhokórejskými partnermi.

Pozrite si

Keď menej je viac: veterná turbína Seawind má vrtuľu len s dvoma listami

Obsah pokračuje pod reklamou

Veterná turbína Archimedes, alebo AWM, ako ju označuje výrobca (z angl. Archimedes Wind Mill, čiže Archimedov veterný mlyn) je vysoko efektívna. Dokáže zužitkovať asi 35% všetkej kinetickej energie vetra, pretože sa otáča v smere prúdenia vzduchu ako zástavka. Zároveň  je veľmi tichá (hlučnosť je menej ako 45 dB), priateľská k vtákom a netopierom a má pôsobivý dizajn, takže nebude špatiť mestské ani vidiecke prostredie.

Zdroj | Respect

Turbína AWM je navrhnutá v dvoch veľkostiach AWM-750D s priemerom 75 cm a AWM-1500D s priemerom 150 cm.

Turbína nepotrebuje žiadny hardvér ani softvér, aby sa natáčala do optimálneho smeru vetra. Jej výkon neobmedzuje prach, sneh, ani dážď a dokáže odolávať turbulentnému vetru lepšie ako akákoľvek iná turbína. Pre účely údržby a z bezpečnostných dôvodov je vybavená elektrickou brzdou.

Zdroj | Respect

Malá verzia AWM-750D má elektrický výkon 100 W (max. 150 W), čo z nej robí naozaj doplnkový zdroj energie (ale na dome, alebo v záhrade si môžete nainštalovať takýchto turbín niekoľko). Zaujímavejšie vyzerá AWM-1500D s výkonom 550 W (max. 700 W), ktorá dokáže ročne vyrobiť od 300 kWh do 2500 kWh elektrickej energie. Pri rýchlosti vetra 5 m/s vyrobí väčšia turbína priemerne 1500 kWh elektriny za rok. Firma uvádza životnosť turbín až 15 rokov, čo nevyzerá zle.

Ambície spoločnosti Respect zatiaľ nemieria na veľké veterné farmy. Naopak, turbíny Archimedes majú zabezpečovať čistú elektrinu pre domácnosti ako doplnok k solárnym panelom v ostrovnom, alebo hybridnom systéme.

Na druhej strane firma už testuje väčšiu verziu turbíny Archimedes s priemerom 2,8 m, ktorá by mala dodávať takmer štvornásobok výkonu turbíny AWM-1500D, teda 2 kW.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.