Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple Watch Series 8 vs. Ultra, v čom sa líšia a ktoré si vybrať?

Apple Watch Series 8 vs. Ultra, v čom sa líšia a ktoré si vybrať?
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Apple Watch Series 8 vs. Ultra, v čom sa líšia a ktoré si vybrať?
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Nerozhodným používateľom v stredu Apple neprial. Kto rozmýšľal nad kúpou nových digitálok, musí si vybrať z troch nových modelov. Cenové rozpätie je pritom mimoriadne veľké, za Watch SE zaplatíte minimálne 299 eur, Apple Watch Series 8 od 499 eur a v prípade Apple Watch Ultra je to 999 eur.

Ak berieme do úvahy, že model SE je lacnejšia varianta s viacerými kompromismi, v našom článku si porovnáme strednú triedu s prémiovou. Ak vás zaujíma, či má zmysel platiť raz tak viac za Ultra verziu, čítajte ďalej.

Novinky sa líšia vzhľadom. Apple Watch Series 8 (ďalej len Series 8) majú rokmi overený, no dnes už nudný dizajn. Očakávanou a vítanou zmenou je model Apple Watch Ultra (ďalej len Ultra). Má hranatejšie tvary, je ale i väčší a robustnejší. Jednoznačne je veľmi vydarený, aspoň podľa oficiálnych fotografií. Tešíme sa, keď ho poťažkáme v ruke, teraz mu posielame bod.

Obsah pokračuje pod reklamou
Apple Watch Series 8
0
:
Apple Watch Ultra
1

Series 8 majú 1,57″, alebo 1,73″ LTPO OLED Retina displej s rozlíšením 352 x 430 resp. 396 x 484 px a jasom max. 1 000 nitov. Model Ultra má 1,9″ LTPO OLED Retina displej s rozlíšením 410 x 502 px. Jas zvládnu až do 2 000 nitov, čo je v prípade hodiniek nevídaná hodnota. Oba modely podporujú always-on display. V tomto prípade je vsjo jasno, druhý bod ide pre Ultra.

Apple Watch Series 8
0
:
Apple Watch Ultra
2

Veľkosť je dôležitá aj v prípade hodiniek. Kto má veľké zápästie a nasadí si 41 mm model, vyzerá to smiešne. Kto ich má malé, tak veľké hodinky vyzerajú obrovské a častokrát sa ani nedajú zapnúť. Series 8 si môžete vybrať z dvoch veľkostí: 41 a 45 mm. Ultra si kúpite len v 49 mm veľkosti.

Apple Watch Series 8
1
:
Apple Watch Ultra
2

Výdrž batérie je slabinou Apple Watch od počiatku vekov. Ako sme na tom v prípade našich modelov? Series ponúka už notoricky známu výdrž batérie 18 hodín. Kto používa Apple Watch vie, že pri bežnom používaní je to podstatne viac. Apple v stredu predstavil novú funkciu, ktorá sa postará o predĺženú výdrž. Režim nízkej spotreby ponúkne až 36 hodín na jedno nabitie. Ultra je na tom oveľa lepšie. Bežná výdrž má byť 36 hodín, v režime nízkej spotreby je to až 60 hodín, čo znamená 2,5 dňa. Dodávame, že oba modely sa nabijú z 0 % na 80 % za 45 minút.

Apple Watch Series 8
1
:
Apple Watch Ultra
3

O výkon sa v oboch modeloch stará 64-bitový dvojjadrový procesor S8 SiP. Zdá sa síce, že ponúka podobný ako výkon, ako staršie procesory S7 a S6, ale určite nestratí dych pekných pár rokov. Po bode dostávajú obe hodinky.

Apple Watch Series 8
2
:
Apple Watch Ultra
4

Funkcie v Series 8 pokračujú v nastolenom smere, ktoré sme videli u starších modelov. Ponúkajú štandardné sledovanie kondície a tréningu na sledovanie vašich aktivít. Majú tiež núdzové SOS, detekciu pádu, monitoring spánku či sledovanie menštruačného cyklu posilnený o teplotný senzor. Ultra majú toho o kúsok viac, napríklad funkciu BackTrack, či aplikáciu Depth, ktorá urobí z hodiniek šikovný potápačský počítač. Prepracovaná aplikácia kompasu znamená, že môžete nastaviť trasové body kompasu na označenie kritických miest. Ak sa stratíte, pomocou akčného tlačidla je možné aktivovať vstavanú 86 dB sirénu, ktorá pomôže identifikovať a nájsť vás na veľkú vzdialenosť. Ultra majú viac senzorov a potápať sa s nimi môžete do hĺbky 50 m.

Pozrite si

Nové funkcie v Apple Watch zachránia život, ale i pomôžu novému na svet

Základná ponuka funkcií v Apple Watch SE 2. gen, Apple Watch Series 8 a Apple Watch Ultra:

funkcia/službaWatch SE 2. genWatch Series 8Watch Ultra
prispôsobiteľné tlačidlo akciexxo
funkcia EKGxoo
SpO2 (kyslík v krvi)xoo
upozornenie na nízky/vysoký tepooo
vojenský certifikát MIL-STD 810Hxxo
IP6X odolné voči prachuxoo
vodeodolné do 50 moo?
vodotesné do 100mxxo
hĺbkomer + certifikovaný podľa EN13319xxo
aplikácia/potápačský počítač Oceanic+xxo
presné dvojfrekvenčné GPSxxo
86-decibelová sirénaxxo
monitoring spánkuooo
Crash detection (detekcia nárazu)ooo
Fall detection (detekcia pádu)ooo
sledovanie ovulačného cyklu so snímaním teplotyxoo
núdzové SOSooo
kompas s trasovými bodmi & spätná cestaxxo
Obsah pokračuje pod reklamou
Apple Watch Series 8
2
:
Apple Watch Ultra
5

Konektivitu v modeli Series 8 zabezpečuje Wi-Fi 802.11 b/g/n (2,4, 5 GHz), Bluetooth 5.0, GPS a ultra široko-pásmové pripojenie U1. Ultra ponúka Wi-Fi 802.11 b/g/n (2,4, 5 GHz), Bluetooth 5.3 a GPS a U1. Všetky modely Ultra sú s podporou Cellular a UMTS.

Apple Watch Series 8
2
:
Apple Watch Ultra
6

Series 8 sa štandardne dodávajú v hliníkovom puzdre. Ultra sú na tom lepšie, všetky vnútornosti drží pokope titánové puzdro.

Apple Watch Series 8
2
:
Apple Watch Ultra
7

Cenou sme začali, cenou skončíme. Tu je rozhodovanie jednoznačné, bod získavajú Series 8. To isté platí pre dostupnosť, Series 8 budú uvedené na trh 16. septembra, Ultra budú dostupné neskôr, 23. septembra.

Apple Watch Series 8
3
:
Apple Watch Ultra
7

Záver

Apple by išiel proti sebe, keby ponúkol podobné hodinky s výrazne odlišnou sumou. Ako ste si mohli pozrieť, rozdielov je tu viac a na vás ostáva určiť, ktorý model sa najviac približuje vášmu spôsobu používania, resp. hrúbke peňaženke. Ak máte veľké zápästie a rozpočet nebráni v utrácaniu, nemáte o čom premýšľať.

Pre tých, ktorí majú menšie ruky a nie sú ochotní dať tisícku za hodinky, môžu si vybrať veľmi dobré (nie však dokonalé) Watch Series 8. Slúžiť budú rovnako dlho ako Ultra.