Reklama

Apple, Samsung či Intel si už brúsia zuby, chcú získať svoj podiel v Arm

Zdroj | ARM
Stanislav Vinc
Zdroj | ARM
Zdroj | ARM

Pôvodom britský výrobca polovodičov, ktorý od roku 2016 drží v rukách japonský konglomerát SoftBank Group, v septembri chystá prvú verejnú ponuku akcií v rámci vstupu na burzu.

Túto príležitosť si nenechajú ujsť vzájomní súperi, no zároveň najväčší zákazníci Arm, medzi ktorých sa radí Apple, Samsung, NVIDIA či Intel.

Za skratkou ARM sa ukrýva názov Advanced RISC Machine alebo aj Acorn RISC Machine, ktorý označuje rodinu architektúr s redukovaným počtom inštrukcií (RISC). Na rozdiel od všeobecne orientovanej architektúry x86, je architektúra ARM (resp. technológia RISC) prispôsobená na priamočiare vykonávanie jednoduchých inštrukcií vykonateľných v rámci jedného pamäťového cyklu. Tvorcom a držiteľom a predajcom licencie na výrobu ARM procesorov, je práve spoločnosť Arm ltd.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pôvodne mala záujem Arm kompletne odkúpiť spoločnosť NVIDIA, ktorá sa po primárnom zameraní na vývoj grafických kariet a teda videohry, získala v posledných rokoch popredné postavenie už aj na poli umelej inteligencie. Minulý rok rozpracovaná akvizícia v celkovej hodnote 40 miliárd dolárov sa však neuskutočnila, oficiálne kvôli „významným regulačným výzvam“.

Pozrite si

Oplatí sa kupovať e-bike z bazáru? Majte na pamäti niekoľko zásadných vecí

Priority vedenia spoločnosti sa tak presunuli z úplného odpredania na vstup na burzu, ktorým môžu získať dodatočné financovanie pre rozšírenie svojho pôsobenia o cloudové riešenia.

Podľa informácií denníka Nikkei Asia by sa trhová kapitalizácia Arm po tomto kroku mohla vyšplhať na 60 miliárd dolárov, čím by sa spoločnosť zaradila na čelo rebríčka najväčších prvých verejných ponúk akcií (IPO) na svete pre tento rok.

Nikkei Asia ďalej uvádza, že časť akcií plánuje Arm predať viacerým popredným výrobcom mikročipov, medzi nimi aj Apple, Samsung Electronics, NVIDIA a Intel. V súčasnosti 75 % akcií spoločnosti vlastní japonský konglomerát SoftBank Group, pod ktorého krídlami sa hodnota Arm od roku 2016 viac ako zdvojnásobila.

Zvyšných 25 % vlastní investičná vetva SoftBank Vision Fund, ktorá sa 10-15 % z toho vzdá v prospech „verejnosti“, resp. zmieňovaných technologických gigantov a ďalších.

Ako jednotliví investori využijú svoju čoskoro novozískanú pozíciu v Arm, je v tejto chvíli ešte otázne. Vieme, že Intel plánuje v budúcom roku spolupracovať s Arm na výrobe čipov postavených na architektúre 18A. Samsung a NVIDIA spolupracovali s Arm na čipoch v minulosti, pričom o ďalších spoločných plánoch v poslednej dobe nehovorili. Keď však pôjde všetko podľa plánu, prvých noviniek sa možno dočkáme už na jeseň.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.