Apple predstavil nový OS X, nazval ho macOS Sierra

ZDROJ | Apple

Apple na práve prebiehajúcej konferencii WWDC 2016 predstavuje viacero softvérových noviniek. Jednou z tých najdôležitejších je určite aj nový operačný systém pre notebooky, AiO a desktopy OS X, macOS Sierra.

Apple macOS Sierra 9
ZDROJ | Apple

Zásadnou novinkou je zmena jeho názvu. Namiesto OS X sa budeme vo svete počítačov Apple stretávať s označením macOS, nová verzia prinesie názov macOS Sierra.

Tak zapadne medzi iOS, tvOS a watchOS, ktoré na ostatných Apple zariadeniach fungujú už nejaký ten mesiac či rok.

Mac OS
Pôvodné logo Mac OS. ZDROJ | Apple

X-ko teda končí. Apple s ním mal asi veľké plány, no tie sú po dnešku minulosťou. No minulosť bude budúcnosťou. Do roku 2012 sa totiž OS X nazýval Mac OS X. Od tohto roku ale Apple vypustil označenie Mac a ostalo už len známe OS X. Teraz sa vracia späť, ako zvyknú hovoriť básnici: „Back to roots“.

To ale nie je jediné, čo Apple v najbližšom období pre počítačový operačný systém ponúkne. Očakávanou, no aj tak veľkou novinkou je integrácia hlasovej asistentky Siri do macOS.

Apple macOS Sierra 15
ZDROJ | Apple

Tá nebude hocijaká, ale rovno tá vylepšená. Novú Siri Apple taktiež predstavil len dnes. Nová Siri bude múdrejšia, rýchlejšia a intuitívnejšia, ako tá súčasná. Siri dostane vlastnú ikonu v hornom menu riadku.

Zaujímavo znie funkcia na automatické odblokovanie, pokiaľ máte Apple Watch hodinky. Stačí, že sa k Macu s macOS Sierra priblížite a počítač sa automaticky odomkne.

Apple macOS Sierra 2
ZDROJ | Apple

Nemenej zaujímavou novinkou je akúsi univerzálnu schránku, do ktorej môžete kopírovať veci z Macu, ale aj iPhonu. To sa hodí pre tých, ktorí majú kompletné vybavenie od Apple.

Asi najzaujímavejšou funkciou bude ale skombinovanie iCloudu s macOS a iOS, vďaka čomu bude možné prezerať cloudové súbory z Macu vo svojom iPhone. Týmto by mal Apple zároveň sprístupniť väčšie množstvo voľných dát v iCloude pre používateľov.

Chýbať nesmie ani Apple Pay. Ten bude možné využívať cez Safari na on-line platby. U nás ale fungovať aj tak zatiaľ nebude, bude totiž korešpondovať s krajinami, kde je dostupný v súčasnosti (USA, UK, Kanada, Austrália, Singapúr).

Nového macOS sa ale tak skoro nedočkáme. Apple chystá jeho uvedenie na trh až na jeseň. Developeri sa k nemu dostanú už v júli.

ZdrojApple

Komentáre k článku