Apple predstavil nový macOS. Volá sa Big Sur a prináša množstvo zmien

ZDROJ | Apple

Dnes začala očakávaná konferencia WWDC 2020, ktorá je po prvý raz v histórii kompletne on-line. Dôvodom je koronavírus. Apple nás oboznámil s novinkami, na ktoré sa máme počas tohto roka tešiť. V tomto článku sa pozrieme čo nové priniesol macOS 11.00.

ZDROJ | Apple

Operačný systém predstavil Craig Federighi. Podľa jeho slov ide o najväčší redizajn, aký za posledné roky prišiel v macOS. Big Sur sa inšpiruje od iOS a zjednocuje tak prostredie v oboch systémoch. Ako dobrý príklad môžeme použiť zmeny v Ovládacom centre, kde sa dá meniť jas displeja, aktivovať/deaktivovať Nerušiť a ktoré zoskupuje súvisiace oznámenia.

ZDROJ | Apple

Nový elegantný dizajn

Nový dizajn dostáva celý systém, počnúc Dockom, Finderom, Fotkami, Poznámkami, Správami, Podcastami, alebo hornou lištou. Nechýba podpora widgetov, tie sú teraz oveľa prepracovanejšie. Napríklad v službe Správy nájdete novú funkciu vyhľadávania vrátane nového rozhrania na vkladanie fotografií.

ZDROJ | Apple

Vylepšené aplikácie

Môžeme sa tešiť na vylepšené iMessages, okrem všadeprítomných Animoji má pomôcť pri komunikácii aj vyhľadávač. K dispozícii je nová verzia aplikácie Mapy, aj tá si požičala množstvo funkcií s iOS. Môžete si napríklad vytvoriť vlastnú trasu a zdieľať ju.

ZDROJ | Apple

Potrebných zmien sa dočkal aj Safari. Prehliadač dostáva funkciu správa kariet, ktorá uľahčí po umiestnení kurzora nad kartu jej živý náhľad, takže ju nemusíte otvárať. Pravým tlačidlom myši môžete zatvoriť všetky otvorené karty.

Pozrite si14 najlepších noviniek, ktoré prináša nový iOS 14

Nové Safari umožní lepšiu personalizáciu vlastného pozadia, či zoznamu na čítanie. Safari dostáva podporu prekladača, pri otvorení stránky v cudzom jazyku stránka automaticky preloží text do predvoleného jazyka. Podľa Apple je Safari až o 50 % rýchlejšie ako konkurenčný Chrome od Google.

Apple tiež predstavil niekoľko nových aplikácií Catalyst.

ZDROJ | Apple

Keď sme pozerali prezentáciu, starostlivo pripravenú a do posledných detailov prepracovanú, zdalo sa, že nás s novým systémom čaká naozaj svetlý zvyšok života. Apple však práve v macOS v posledných rokoch ukázal stratu svojho povestného citu pre detail.

Časté aktualizácie, nefunkčné natívne aplikácie (ja mám napríklad roky problémy s Apple Music) však u niektorých používateľov už teraz vyvoláva pochybnosti, či bude systém fungovať od prvého dňa. Všeobecne sa totiž očakávalo, že nový macOS dostane skromnejšiu aktualizáciu, ktorá bude primárne zameraná na stabilitu a bezpečnosť.

Dajme Big Sur čas, možno budeme príjemne prekvapení.

ZdrojApple

Komentáre k článku