Reklama
  • #iOS
  • 8 min.
  • 22.6.2020

14 najlepších noviniek, ktoré prináša nový iOS 14

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Presun dlho očakávanej vývojárskej konferencie WWDC do online priestoru neuškodil na jej bohatosti. Z oblasti softvéru bol vlajkovou loďou večera nepochybne nový iOS 14, ktorý prináša slušnú nádielku zaujímavých noviniek.

Pozrite si

Ktoré zariadenia sa dočkajú nového iOS 14? Tu je kompletný zoznam

Knižnica aplikácií

Koniec neporiadku v aplikáciách, Apple predstavuje novú Knižnicu aplikácií. Nová funkcia vám umožní skryť celé stránky s aplikáciami a skryté aplikácie zobraziť v novej knižnici, ktorá zostavuje aplikácie do rôznych kategórií automaticky na základe ich zamerania a intenzity používania. Najčastejšie používané aplikácie budete mať vždy poruke na vrchu obrazovky. Knižnica aplikácií bude podľa všetkého zobrazená ako posledná stránka na domovskej obrazovke.

Zdroj | Apple

Widgety na domovskej obrazovke

Widgety, ktoré majú v súčasných verziách operačného systému iOS svoje miesto vľavo od hlavnej obrazovky, dostávajú úplne nový vzhľad a po novom si ich môžete umiestniť už aj medzi ikony aplikácií. Medzi ikonami tak môžete mať veľký widget s počasím, najnovším podcastom alebo aktuálnym časom v svetových metropolách. Widgety navyše budú podobne, ako je to v prípade operačného systému Android, dostupné v niekoľkých verziách a veľkostiach.

Zdroj | Apple

Aby ste mali vždy k dispozícii widget, ktorý práve potrebujete, funkcia Smart Stack bude na vrch obrazovky umiestňovať widget aplikácie podľa toho, v akej fáze dňa a na akom mieste sa práve nachádzate. Smart Stack vám tak napríklad ráno ponúkne súhrn správ zo sveta a poobede nákupný zoznam.

Obraz v obraze

Obraz v obraze sa konečne dostáva aj na iPhone. Chcete si popri sledovaní videa robiť poznámky alebo odpisovať blízkym? S iOS 14 to už nebude žiaden problém. Prehrávané video môže „plávať“ nad akoukoľvek inou aplikáciou v malom okne, ktoré môžete v prípade potreby kedykoľvek schovať mimo obrazovky.

Zdroj | Apple

Menej rušivá Siri a volania

Siri si už pre seba konečne nebude kradnúť celý priestor obrazovky. Ikonická bublina hlasovej asistentky sa namiesto toho zobrazí nad spustenou aplikáciou v spodnej časti obrazovky, zatiaľ čo jej odpovede uvidíte v hornej časti obrazovky zobrazené v podobnej forme, v akej sú dnes zobrazované notifikácie. V rovnakej podobe budú zobrazované aj hovory.

Zdroj | Apple

Diktovanie na zariadení

Obľúbili ste si Siri Diktovanie, ktoré podporuje aj diktovanie v slovenskom jazyku? Teraz sa už nemusíte obávať, že o nadiktovaný text pri strate pripojenia k internetu prídete. Diktovanie bude prebiehať v plnej miere na zariadení, čím Apple posúva ďalej aj ochranu vášho súkromia.

Apple Translate

Apple sa púšťa do priameho súboja so službou Google Translate, aspoň čiastočne. Nová aplikácia Apple Translate bude ťažiť z dostupnosti diktovania aj bez pripojenia k internetu a v tejto forme bude schopná aj prekladať text. Zo začiatku však bude podporovať iba preklad medzi jedenástimi svetovými jazykmi.

Zdroj | Apple

Ak niektorý z týchto jazykov plynule ovládate, Apple Translate budete môcť použiť aj na automatický preklad konverzácií. Po otočení aplikácie do horizontálneho režimu začne Apple Translate rozpoznávať vety a automaticky ponúkať ich preklad aj bez pripojenia k internetu.

Vylepšené Správy

Ak máte neporiadok v konverzáciách v aplikácii Správy, nový iOS 14 vás určite poteší. Dôležité konverzácie si budete môcť konečne pripnúť na vrch obrazovky, no poriadku sa dočkajú aj skupinové konverzácie. Správy už budú podporovať odpovede na správy v skrytých vláknach a parciálne upozornenia, ktoré vás budú informovať o nových správach v konverzáciách iba v prípade, že vás niekto spomenie v správe.

Zdroj | Apple

Sprievodca v Apple Maps

Ak s novým iOS 14 zablúdite do nového mesta, aplikácia Apple Maps vám ukáže všetky zaujímavé pamiatky, miesta a najlepšie reštaurácie. Otázne v tejto chvíli je, v akých mestách bude vlastne nový sprievodca fungovať?

Zdroj | Apple

Navigácia pre elektromobily a bicykle

Cyklisti a majitelia elektromobilov sa dočkali, Apple Maps už budú brať ohľad na ich potreby. Pri jazde na bicykli vás budú mapy navigovať cez cyklotrasy, pričom vás prípadne upozornia aj na prudké stúpanie alebo potrebu prechodu cez schody. Cyklonavigácia bude fungovať v New Yorku, Los Angeles, San Franciscu, v Šanghaji a v Pekingu.

Zdroj | Apple

Pri jazde elektromobilom si môžete naplánovať zastávku na nabíjacej stanici. Apple Maps budú schopné vypočítať odhadovaný dojazd vášho elektromobilu aj na základe terénu. Spolupracovať budú zo začiatku s elektromobilmi značky BMW a Ford.

Lepší CarPlay

Apple začal prezentáciu segmentu o CarPlay informáciou o tom, že si v tomto prostredí pre automobilové infotainment systémy budete môcť nastaviť nové pozadia. Čo je však podstatnejšie, do prostredia CarPlay sa dostávajú nové aplikácie orientované na parkovanie, nabíjanie elektromobilov a stravovanie, resp. hľadanie reštaurácií a objednávanie jedla.

Zdroj | Apple

Odomykanie auta pomocou CarKey

Očakávaná platforma CarPlay je (takmer) tu. Nová platforma bude schopná komunikovať s novými modelmi áut, ktoré bude možné odomykať pomocou zariadení od Apple. Odomykanie bude v budúcnosti vďaka U1 čipu fungovať aj v prípade, že budete mať iPhone odložený v ruksaku alebo v kabelke.

Zdroj | Apple

Prístup k autu dokonca budete môcť pohodlne zdieľať aj s ďalšími používateľmi. Prvým modelom s podporou platformy CarKey je BMW radu 5 (2021). CarKey sa spätne dostane aj do operačného systému iOS 13.

App Clips

Ak budete chcieť zaplatiť za parkovné, požičať si kolobežku alebo objednať jedlo, urobiť tak budete môcť aj bez sťahovania veľkých aplikácií. Apple predstavuje tzv. App Clips – zmenšené verzie aplikácií, ktoré si môžete otvoriť na iPhone aj bez ich stiahnutia kliknutím na odkaz, zosnímaním QR kódu alebo priložením iPhonu k NFC čipu.

Zdroj | Apple

Automatické prepínanie slúchadiel AirPods medzi zariadeniami

Majitelia slúchadiel Apple AirPods sa môžu tešiť na automatické prepínanie slúchadiel medzi zariadeniami. Sledujete film na MacBooku a zazvoní vám telefón? Slúchadlá sa automaticky prepnú späť na iPhone, aby ste si mohli hovor vychutnať v plnej zvukovej kvalite. Prepínanie bude fungovať aj opačným smerom, stačí zastaviť hudbu a spustiť film na iPade, na ktorý sa slúchadlá automaticky prepoja.

Zdroj | Apple

Lepšia ochrana súkromia

Apple implementuje do novej aktualizácie iOS 14, ako aj do nových verzií svojich ďalších operačných systémov, nový balík vylepšení pre ochranu súkromia. Spomenúť môžeme napríklad novú správu prihlasovacích údajov v rámci funkcie Sign in with Apple, kde si budete môcť spätne vytvoriť prihlasovacie údaje cez túto funkciu aj na účty, ktoré už máte založené.

Zdroj | Apple

Nový iOS 14 vás taktiež lepšie ochráni pred kódmi, ktoré sledujú vašu aktivitu naprieč webovými stránkami a aplikáciami. Vývojári vás budú musieť o súhlas s takýmto sledovaním v budúcnosti požiadať. Apple tiež vylepší zobrazenie informácií o tom, aké dáta o vás bude aplikácia zbierať priamo v App Store.

Zdroj | Apple

Toto je len malá ochutnávka noviniek, ktoré so sebou nový operačný systém iOS 14 prináša. Zaujalo vás v iOS 14 niečo iné? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom. Do oficiálneho vydania aktualizácie v priebehu jesene v ňom nepochybne objavíme ďalšie novinky, o ktoré sa s vami určite podelíme. Nová aktualizácia bude dostupná na každom iPhone od modelu iPhone 6S.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.