Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #iOS
  • 3 min.
  • 7.2.2020

Odomkneme a naštartujeme naše autá len pomocou iPhone či Apple Watch?

Odomkneme a naštartujeme naše autá len pomocou iPhone či Apple Watch?
Zdroj | Ben Geskin/Smazizg
Juraj Recký
Odomkneme a naštartujeme naše autá len pomocou iPhone či Apple Watch?
Zdroj | Ben Geskin/Smazizg
Zdroj | Ben Geskin/Smazizg

Zverejnená beta verzia iOS 13.4 zrejme odhalila novú funkciu, ktorá prekvapila.

Portálu 9to5Mac sa v kóde testovacej beta verzie iOS 13.4 podarilo objaviť novú funkciu prenosných Apple zariadení, ktorú zrejme veľa ľudí neočakávalo. Ide o funkciu CarKey, ktorá vám umožní pomocou iPhone a Apple Watch odomknúť, zamknúť, či dokonca naštartovať automobil.

Podľa API bude novinka kompatibilná s automobilmi s NFC čipom. Trochu prekvapivo znie, že všetky funkcie, ktoré CarKey ponúka nebudú využívať Face ID. Bude stačiť, ak iPhone alebo Apple Watch k autu priložíte na správne miesto.

Takýmto spôsobom sa Apple rozhodlo postupovať aj v prípade Express Transit Card. V prípade odomykania automobilov je tu však jeden pomerne praktický dôvod, prečo auto odomknete len dostatočným priblížením sa s Apple zariadením. Auto totiž odomknete aj keď bude iPhone vybitý.

Zdroj | Apple

Proces spárovania auta a iPhonu by mal prebehnúť tak, že si stiahnete aplikáciu od výrobcu automobilu, postup v aplikácii bude samozrejme individuálny, telefón pridržíte v blízkosti NFC čipu zabudovaného do auta a následne aplikácia Peňaženka (Wallet) prečíta a uloží kľúč.

Po tejto úvodnej inštalácii bude kľúč automaticky dostupný aj v Apple Watch. Každá ďalšia komunikácia Apple zariadenia s autom už prebehne len pomocou priloženia technológie k NFC čipu. Overovanie pomocou Face ID, či odtlačkom prsta nebude potrebné. V aplikácii Peňaženka však budú k dispozícii nastavenia, ich obsah je však momentálne ešte nejasný.

Portál 9to5mac ďalej uvádza, že CarKey bude možné vrámci vašich Apple zariadení zdielať pomocou rodinného zdieľania. Dokazovať to má toto oznámenie v kóde iOS 13.4 beta: „%@ vás pozval, aby ste použili ich %@ prístup. To vám umožní používať zariadenie iPhone a Apple Watch na odomknutie / zamknutie vozidla.“

Apple zatiaľ nezverejnili informáciu, že by s nejakou automobilkou o implementácii technológie rokovali. Ak sa tak deje, informáciu zverejní po oficiálnom vydaní iOS 13.4. Je však tiež možné, že funkcia CarKey sa nikdy plnohodnotnou funkciou nestane. Viackrát sa podarilo objaviť v beta verziách OS podobné vychytávky, ktoré nakoniec Apple nedotiahlo.

Ako sa na možnú novú funkciu od Apple pozeráte vy? Uvítali by ste možnosť odomknúť/zamknúť a naštartovať váš automobil len pomocou iPhone alebo Apple Watch?

Zdroj