Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Mac
  • 4 min.
  • 26.7.2019

Apple je v USA jednotkou v spotrebe solárnej energie

Apple je v USA jednotkou v spotrebe solárnej energie
Zdroj | Steven Levy / Dan Winters
Juraj Procházka
Apple je v USA jednotkou v spotrebe solárnej energie
Zdroj | Steven Levy / Dan Winters
Zdroj | Steven Levy / Dan Winters

Správa spoločnosti Solar Means Business, zostavená na základe údajov asociácie Solar Energy Industries Association (SEIA) poskytuje prehľad o využívaní čistej energie niektorých najväčších svetových značiek.

Z údajov za rok 2018 vyplýva, že Apple, výrobca ikonických smartfónov, tabletov, počítačov a ďalších zariadení, bol vlani najväčším firemným spotrebiteľom solárnej energie v USA.

Pozrite si

IKEA posilňuje solárny biznis – dodáva aj záložné batérie

Apple sa tak zaradil pred ďalšie známe americké značky Amazon, Target, Walmart. Switch, aj Google (v uvedenom poradí). Zaujímavé je, že v prvej desiatke nefiguruje Tesla, ktorá fotovoltaické panely (vrátane solárnej strešnej krytiny) nielen vyrába, ale aj montuje a tiež vo veľkej miere aj využíva.

Zdroj | SEIA

Správa ukazuje, že americké podniky sa čoraz viac orientujú na solárnu energiu ako nákladovo efektívny spôsob zabezpečovanie svojich výrobných, aj nevýrobných procesov.

Pre lepší svet

Podľa Solar Means Business bol v roku 2018 technologický gigant Apple lídrom medzi firemnými výrobcami solárnej elektrickej energie v USA. Celkový inštalovaný výkon jeho FV panelov dosahoval takmer 400 megawattov.

Pozrite si

Apple Park – megalomanské sídlo je takmer dokončené

Inak povedané solárne panely Apple vyrobia za rok dostatok elektriny na nabíjanie viac ako 60 miliárd smartfónov. Firma minulý rok oznámila, že všetky jej činnosti sú už stopercentne poháňané obnoviteľnou energiou.

Zdroj | YouTube - Matthew Roberts

„Zaviazali sme sa zanechať svet lepší, ako sme ho našli. Po rokoch usilovnej práce sme hrdí, že sme dosiahli tento významný medzník,“ uviedol Tim Cook, generálny riaditeľ Apple.

„Budeme naďalej rozširovať hranice toho, čo je možné dosiahnuť s materiálmi v našich výrobkoch, spôsobmi ich recyklácie, a pri práci s dodávateľmi, aby sme vytvorili nové kreatívne a udržateľné zdroje obnoviteľnej energie. Pretože vieme, že od toho závisí budúcnosť.“

Zdroj | SEIA

SEIA poukázala tiež na niektoré medzníky environmentálnej genézy firmy Apple.

Dátové centrá spoločnosti sú napájané obnoviteľnými zdrojmi energie už od roku 2014. Od roku 2011 všetky projekty Apple v oblasti obnoviteľnej energie znížili emisie skleníkových plynov zo svojich zariadení na celom svete o 54 percent. Zabránilo sa tak vypusteniu takmer 2,1 milióna  ton oxidu uhličitého do atmosféry.

Najúspešnejší inšpirujú ostatných

Apple Park, ústredie spoločnosti Apple v Cupertine, je najväčšou administratívnou budovou s certifikáciou LEED Platinum v Severnej Amerike. Komplex je napájaný výlučne obnoviteľnou energiou z viacerých zdrojov. Nosnými sú 17-megawattová strešná fotovoltaická elektráreň a sústava bioplynových článkov s výkonom 4 MW. Výroba elektriny je integrovaná v inteligentnej rozvodnej mikrosieti zabezpečenej batériovým úložiskom.

Pozrite si

Čína chce mať do roku 2025 na orbite solárnu elektráreň

Budovanie výroby a administratívy založenej na obnoviteľnýžch zdrojoch sa pre firmy stáva nielen ekonomickou, ale aj prestížnou otázkou.

Zdroj | SEIA

„Špičkové spoločnosti čoraz viac investujú do čistej a spoľahlivej slnečnej energie, pretože to má ekonomický zmysel,“ uviedla prezidentka SEIA Abigail Ross Hopper.

V nasledujúcich rokoch sa firemné investície do solárnej energie podstatne zvýšia, pretože podniky sa tak snažia bojovať proti zmene klímy, vytvárať udržateľné pracovné miesta a podporovať miestnu ekonomiku.

Keď prechádzajú na solárnu energiu svetové značky, vníma to aj zvyšok sveta a toto posolstvo inšpiruje mnoho ďalších firiem, aby tiež investovali do solárnych technológií.