Reklama

Apple iPhone SE - koľko stojí, čo má v balení a bude mi pasovať starý obal?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple predstavil novú verziu vstupného iPhone minulý týždeň, práve dnes, 18. marca, sa začína oficiálne predávať. Dokonca aj u nás na Slovensku.

Nech si už o vzhľade novinky myslíme čokoľvek, pravdou je, že to podstatné sa ukrýva vo vnútri. Apple iPhone SE má výkonný čispet, ktorý nájdete aj v iPhonoch série 13, vrátane Pro modelov. Majitelia sa teda nemusia obávať, že by nestačil s dychom. Teraz, ani o pár rokov. V súčasnosti ide o jeden z najvýkonnejších mobilov na trhu, ak teda nerátame displej a fotoaparát. Tieto dva nedostatky kompenzuje kompaktnými rozmermi a veľmi príjemnou cenou.

Zdroj | Apple

Koľko stojí iPhone SE na Slovensku?

Za základnú verziu so 64 GB zaplatíte 519 eur. Druhá generácia stála o niečo menej, predávala sa za 479 eur. Rozumnejšia veľkosť pamäte je 128 GB, vyjde vás na 569 eur a napokon za 256 GB zaplatíte 689 eur. Apple iPhone SE je dostupný v čiernej, bielej a červenej (Product) RED farbe.

Zdroj | Apple

Čo nájdete v balení?

Balenia smartfónov už dávno nie sú tým, čo kedysi bývali. A ani vtedy nepatril Apple medzi tých štedrých. Dnes, keď si kúpite ľubovoľný model s logom nahryznutého jablka, získate okrem samotného zariadenia USB-C/Lightning kábel a pár nálepiek s logom výrobcu. Mimochodom, vedeli ste, že len vďaka tomu, že Apple neprikladá do balenia nabíjací adaptér a slúchadlá ušetrí ročne 6,5 miliardy dolárov?

Pozrite si

Pozrite si iPhony naprieč všetkými generáciami od roku 2007

Čo ponúka najnovší iPhone?

Ako sme spomínali v úvode, novinka šokuje hneď dvakrát. Najprv svojim, jemne povedané, konzervatívnym dizajnom, no potom výkonom. O ten sa stará čip A15 Bionic so 6-jadrovým CPU (2 výkonné a 4 úsporné jadrá), 4-jadrovým GPU a 16-jadrovým Neural Engine. Smartfón je odolný voči vode a prachu (IP67). Podporuje káblové, ale i bezdrôtové nabíjanie a ako prvý model série SE aj 5G sieť.

Hlavný fotoaparát má 12 Mpx s f/1,8, podporuje 5-násobný digitálny zoom a portrétny režim. Selfie kamera má 7 Mpx a clonu f/2,2.

Slabinou mobilu je jeho LCD displej. Má 4,7″ a ponúka rozlíšenie 1 334 x 750 px pri jemnosti zobrazenia 326 ppi. IPhone SE má 138,4 x 67,3 x 7,3 mm a 144 gramov.

Bude mi pasovať obal zo starších modelov?

Ak plánujete prejsť na novú generáciu iPhone SE zo staršieho modelu s rovnakým dizajnom, určite vám napadlo, či bude možné „prehodiť“ váš starý obal, prípadne, či teoreticky môžete ušetriť kúpou starého obalu na nový model.

Zdroj | Apple

Tohtoročný iPhone SE 3. generácie má rovnaké telo, ako 2. generácia z roku 2020, vďaka čomu môžete na nich použiť identické obaly. Rovnako to bude platiť pre drvivú väčšinu obalov vytvorených pre modely iPhone 8, ale aj iPhone 7, od ktorých sa nový model taktiež rozmermi ani dizajnom v ničom nelíši.

Aká je záruka na iPhone SE?

Na Slovensku platí 2-ročná záručná doba, v prípade že by ste získal iPhone z inej krajiny, môžete rátať minimálne s 1-ročnou medzinárodnou zárukou, tú garantuje priamo Apple.

Pozrite si

Ako fotí najlepší z najmenších, Apple iPhone 13 mini, po zotmení?

Oplatí sa viac iPhone mini 13, alebo iPhone SE?

Ak si porovnáte obidva iPhony, vidíte na pohľad rozdiel v dizajne. Mini využíva modernú technológiu Face ID, zatiaľ čo SE Touch ID. Mini je lepšie aj čo sa týka fotoaparátov, vzadu má dva snímače, jeden 12 Mpx a druhý s 2-násobným optickým zoomom. Mini má plochý chrbát a ostrejšie rohy, SE-čko prináša obstarožné oblé tvary. Rozmerovo sú oba modely podobné (mini má 141 gramov a 131,5 x 64,2 x 7,65 mm), no napriek tomu má iPhone 13 Mini väčši (5,4″) a kvalitnejší displej (2 340 x 1 080 px pri 476 ppi).

Cenovo je výhodnejší model iPhone SE, za iPhone 13 mini zaplatíte 799 eur. Výkonovo sú na rovnakej úrovni, v iPhone SE však nevyužijete príslušenstvo MagSafe.

Pozrite si

Ako fotí najlepší z najmenších, Apple iPhone 13 mini, po zotmení?

Kedy príde nový model iPhone SE?

Otázka za milión. Zrejme to nebude skôr ako v roku 2024 a je viac než pravdepodobné, že príde s vynoveným vzhľadom. To znamená, že snímač odtlačkov prstov sa pravdepodobne presunie na tlačidlo ON/OFF, tak ako to vidíme v najnovších iPadoch Air a mini 6.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.