Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #iOS
  • 3 min.
  • 8.7.2022

Apple iPhone dostáva režim Lockdown. O čo ide?

Apple iPhone dostáva režim Lockdown. O čo ide?
Zdroj | ESET
Richard Pliešovský
Apple iPhone dostáva režim Lockdown. O čo ide?
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Dôležitosť bezpečnosti mobilných zariadení ide ruka v ruke s ich rozširujúcimi sa funkciami. Dnes, keď dokážeme smartfónom nahradiť prakticky všetko – od počítača, sekretárku, banku, kameru až po hudobné štúdio – by mala byť jeho bezpečnosť stopercentná. Bohužiaľ, dokonalá technológia neexistuje, tak ako neexistuje dokonalý svet.

Zariadenia od Apple patria medzi to najlepšie, čo sa dá na trhu nájsť, aj z pohľadu bezpečnosti. To však neznamená, že výrobca nemá čo zlepšovať. Séria spywarových útokov totiž neobišla ani majiteľov iPhonov. Apple teraz predstavil novú bezpečnostnú funkciu Lockdown Mode. Okrem iPhonov bude k dispozícii aj pre iPady a Macy.

Zdroj | Apple

Čo je Lockdown Mode?

Nová funkcia posilní bezpečnosť vášho zariadenia, urobí doslova digitálnu priekopu, ktorá zabráni infiltrácii útočníka. Režim uzamknutia deaktivuje všetky druhy protokolov a služieb, ktoré v zariadení bežne fungujú. JavaScript Just-in-time, inovácia, ktorá zrýchľuje výkon kompiláciou kódu na zariadení počas behu, sa napríklad vôbec nespustí.

Mimoriadne účinné opatrenie však zníži využiteľnosť zariadenia. Lockdown Mode zablokuje väčšinu typov príloh správ, práve tie bývajú častými distribútormi spyware. Zablokujú sa hovory FaceTime od ľudí, s ktorými ste nikdy neboli v kontakte. Zakázané budú viaceré webové technológie, niektoré webstránky budete musieť ručne autorizovať (na vlastné riziko). Zdieľané fotoalbumy budú odstránené z aplikácie Fotky, zablokujú sa aj pozvánky do nových zdieľaných albumov. Pokiaľ bude iPhone (iPad, Mac) v režime Lockdown, káblové pripojenia s počítačom alebo príslušenstvom budú blokované. V tomto režime sa tiež nebudú dať nainštalovať konfiguračné profily.

Pozrite si

Predaj AirTagu bez reproduktora vyvoláva ďalšie obavy o bezpečnosť

Obmedzení a blokovaní má byť ešte viac, Apple stále na novom režime pracuje a vylepšuje ho.

Viete, že…

spyware patrí medzi najväčšie hrozby, proti ktorej sa dá len ťažko brániť? Mieri zvyčajne na mimoriadne vplyvných ľudí – v politike (diplomati, disidenti a právnici), v médiách alebo v biznise. Samozrejme, to ešte neznamená, že nemôže špehovať a škodiť aj vám.

Apple opisuje Lockdown mode ako prvú veľkou ochranu svojho druhu. K dispozícii bude s príchodom nových operačných systémov iOS 16, iPadOS 16 a macOS Ventura. Isté sú dve veci. Tento režim bežný používateľ nebude využívať, ale veľmi pomôže tej skupine, ktorá sa cíti ohrozená. Druhá vec znamená, že výrobcov špeciálnych šifrovacích a zabezpečených zariadení čakajú krušné časy.

Zdroj