Reklama

Predaj AirTagu bez reproduktora vyvoláva ďalšie obavy o bezpečnosť

Zdroj | Apple
Michal Sobek
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple AirTag sa pomaly stáva čiernym koňom v ponuke amerického giganta. Zasiahli ho už mnohé kauzy spojené so sledovaním osôb alebo krádežou áut. Po novom z neho odstraňujú reproduktor a predávajú ho na internete ako „Tichý AirTag“.

Pozrite si

Na AirTag si posvieti legislatíva, Apple sa problém snaží uhasiť príručkami

Lokalizačné zariadenie AirTag od Apple má v sebe malý reproduktor, ktorý v prípade odcudzenia od svojich majiteľov môže vydávať zvuk. Tento bezpečnostný prvok niektorí špekulanti odstránili a tým sa z neho stáva ešte dokonalejšie sledovacie zariadenie.

Tieto upravené zariadenia boli spozorované na internetových predajných platformách eBay a Etsy za cenu 77,50 dolárov, pričom obyčajný AirTag stojí 29 dolárov.

Zdroj | PCMag

Podľa obchodníka s menom JTEE3D zariadenie vyzerá takmer rovnako, ale pod batériou je vyrezaný malý otvor na odpojenie reproduktora.

Obchodník JTEE3D predaj obhajuje tým, že sám stiahol tento produkt z predaja a poslal vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že zámerom tejto úpravy bolo vyhovieť niekoľkým požiadavkám kupujúcich, ktorí mali záujem namontovať AirTag na bicykle a domáce zvieratá.

Zdroj | Apple

Ďalej hovorí, že je to preto, aby zariadenie prestávalo vydávať zvuk, keď je ďaleko od majiteľa, napríklad, keď si ho necháva v aute alebo na bicykli. Odstránenie reproduktora znižuje šancu, že zlodej bude upozornený na jeho skrytú polohu.

Chce tým povedať to, že odstránenie reproduktora sťaží nájdenie AirTagu zlodejom v prípade ukradnutia bicykla alebo auta a nemá slúžiť na uľahčenie prenasledovania.

Predaj znepokojil obhajkyňu súkromia Evu Galperinovú, riaditeľku kybernetickej bezpečnosti v Electronic Frontier Foundation, ktorá na Twitteri napísala o riziku prenasledovania Tichého AirTagu.

Galperinová sa však obáva, že modifikované AirTagy by sa dali ľahko zneužiť na iné nekalé účely. Apple ich sám prezentuje ako nástroje na sledovanie stratených a nie ukradnutých vecí.

Pozrite si

Má to Apple AirTag spočítané? Vo veľkom ho zneužívajú zlodeji a stalkeri!

Spoločnosť sama uvoľnila aplikáciu aj pre majiteľov Android smartfónov s názvom Tracker Detect. Tá odhalí neznámy sledovač prostredníctvom upozornenia. Napriek všetkým opatreniam proti prenasledovaniu sú označované za nedostatočné.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.