V našej redakcii nám rukami prechádza množstvo zaujímavých TECH produktov a gadgetov, mnohé by sme si ihneď po otestovaní kúpili. Výrobcovia neustále prichádzajú so zaujímavými inováciami a my chceme, aby ste niektoré z nich zažili aspoň sprostredkovane s nami.
V novej epizóde podcastu TESTBOX sme pre vás otestovali Apple iPhone 14 Pro. Ako isto viete, táto novinka sa predstavila začiatkom septembra a predáva sa len pár dní.
Apple a jeho iPhone je aj v roku 2022 zariadenie, o ktorom hovoria nielen technologickí nadšenci, ale rezonuje v širokej verejnosti. Nečudo, iPhone 14 je malý zázrak techniky, najmä jeho Pro séria. Krátko po predstavení sa objavil v našich e-shopoch, ale môžete ho výhodne získať aj u operátorov. My sme na testovanie dostali od O2 model iPhone 14 Pro. Oplatí sa naň prejsť zo starších iPhonov?
Hneď na úvod musíme zdôrazniť rozdiel medzi iPhone 14 a iPhone 14 Pro. Kým prvá, „nepročková“ séria, beží na minuloročných procesoroch A15 Bionic, iPhony Pro sú vybavené výkonnejším čispetom A16, ktorý je vyrobený 4 nm architektúrou.
Apple iPhone 14 Pro má oproti základnému iPhonu 14 jasné výhody: nájdete tu kvalitnejšie materiály – matné sklo a rám z nehrdzavejúcej ocele. OLED displej má 6,1“ a podporuje 120 Hz pohyblivú obnovovaciu frekvenciu. Obrovskou novinkou, aspoň v prípade iPhonu, je dlho očakávaný príchod technológie always-on display. Pre niekoho nevyhnutnosť, pre iného rušivý faktor, ktorý vybíja batériu a zbytočne priťahuje pozornosť.
Na rozdiel od androidov Apple žiadne pixely nevypína, obrazovka sa len stmaví a prejde do režimu veľmi nízkej frekvencie, vďaka čomu sa obmedzí spotreba. Rozmýšľate nad tým, ako sa táto funkcia podpíše pod spotrebou? Počas používania to v našom prípade robilo zhruba 8 %. Myslíme, že priemerný používateľ sa nedostane nad 10 %.
Veľkou vecou je, že sa iPhone 14 Pro zbavil výrezu. Namiesto nepekného notchu tu máme podlhovastý priestrel Dynamic Island. Je interaktívny a ponúka niekoľko zaujímavých možností. Priznávame, že sa nám zápáčil ešte viac, ako always-on display.
Tento netypický názov dostal preto, že so šikovným využitím softvéru dokáže opticky meniť veľkosť podľa toho, čo na smartfóne práve robíte. Keď zapnete Apple Music, ostrov sa elegantne rozšíri, aby ste mali na dosah prstov tlačidlá, napríklad pre rýchle zastavenie prehrávania.
Obdobne Dynamic Island využíva Face ID pre zobrazenie animácie pri odomykaní. V prípade aplikácie Mapy ostrov ukazuje malé ikony navigácie. Dlhším podržaním sa ešte viac rozšíri na zobrazenie ďalších ovládacích prvkov. Zaujímavé je, že vôbec nezáleží, kde položíte prst, snímače totiž zaregistrujú dotyk. Perfektné a práve toto je tá povestná maličkosť, ktorá urobí z priemerného zariadenia geniálne, také, ktoré milujú milióny ľudí.
Poďme sa pozrieť na výbavu zadného fotoaparátu. Po niekoľkých rokoch tu opäť máme navýšenie megapixelov, namiesto 12 Mpx teraz získate v hlavnom objektíve až 48 Mpx, čo je slušný nárast. Okrem širokouhlého objektívu získate aj 3-násobný zoom.
Vylepšenia sa dočkala aj predná kamera. Má svetelnejší objektív, automatické zaostrovanie a optickú stabilizáciu. O lepšie spracovanie obrazu sa stará technológia Photonic Engine a nový 9-ledkový blesk.
Ak nerátame výkonnejší čispet, fotoaparát predstavuje po always-on a Dynamic Island tretiu hlavnú novinku v iPhone 14 Pro. Nesporné výhody však má aj nový displej, ktorý ponúka jas až do 2 000 nitov.
Aký je teda iPhone 14 Pro?
Podľa nás ide o najlepší iPhone tohtoročnej série. Má síce menší displej ako jeho veľký brat Max, ale vďaka tomu je oveľa kompaktnejší a zmestí sa do každého vrecka.
V prípade, že sa vám zdá novinka príliš drahá, nevešajte hlavu. Pozrite si paušály, ktoré ponúka O2 a vyberte si k existujúcemu, alebo novému O2 Smart Paušálu nový iPhone.
Napríklad iPhone 14 Pro 128GB môžete mať k Zlatému O2 Smart paušálu od 396 eur + 33 eur mesačne. Zlatý paušál ponúka neobmedzené volanie, SMS a MMS a 10 GB dát. Za 3 eurá mesačne naviac získate až dvojnásobok dát.
Podcast vznikol v spolupráci s operátorom O2.