Reklama
  • #iOS
  • 6 min.
  • 8.6.2015

Apple iOS 9 – nové funkcie, ale aj lepšia výdrž na jedno nabitie

Marek Šimunek

Iba pred niekoľkými minútami skončila úvodná prezentácia k Apple WWDC 2015, kde Apple uviedol niekoľko noviniek. Jednou z hlavných je určite nová verzia operačného systému pre iOS zariadenia.

Pozrite si

Testovali sme nový Apple iPhone 6S Plus s unikátnym 3D Touch

Apple iOS 9

iOS 9, ako sa bude nový systém nazývať, prinesie okrem vylepšenia stability, rýchlosti a menšej veľkosti OTA aktualizácií aj množstvo noviniek. Tie najhlavnejšie sme pre vás vybrali a zhrnuli v tomto článku. Ako budeme postupne iOS 9 testovať, určite sa môžete tešiť na články venované práve našim skúsenostiam s novým operačným systémom.

Apple iOS 9

Apple iOS 9 bude od júla dostupný ako verejná beta, takže si ho budete môcť vyskúšať aj vy. Oficiálne bude uvedený na jeseň, spolu s novými iPhonmi 6 a 6S, pričom dostupný bude pre všetky iOS zariadenia, ktoré mali možnosť aktualizácie na súčasnú verziu iOS 8. Apple teda prekvapivo tento rok nevynechal ani staršie zariadenia. Teraz už ale poďme postupne na novinky, ktoré Apple iOS 9 prinesie.

Pozrite si

Nový Apple OS X 10.11 nesie názov El Capitan! Príde na jeseň a zadarmo

Apple iOS 9

Inteligencia

Apple do nového iOS 9 pridá inteligentné funkcie. Siri napríklad dostane možnosť vyhľadávania priamo v aplikáciách, bude vedieť pripomenúť aj rôzne veci na základe vašich aktuálnych činností. Napríklad pri čítaní správy stačí povedať, „pripomeň mi toto“ a Siri automaticky vytvorí pripomienku na základe aktuálnej obrazovky.

Apple iOS 9

Siri navyše bude vedieť, čo v niektorých časoch, alebo lokalitách robíte, a tak vám môže napríklad ponúknuť prehrávanie hudby v momente, keď pripojíte slúchadlá, alebo pustiť vašu obľúbenú audioknihu v momente, keď si sadnete do auta.

Apple iOS 9

iOS 9 bude mať mnoho ďalších inteligentných funkcií. Automaticky bude vedieť nahliadnuť do e-mailu a ak vám bude volať neznáme číslo, bude vedieť určiť, že pravdepodobne vám volá osoba, ktorú síce nemáte v kontaktoch, ale nedávno ste s ňou komunikovali pomocou e-mailu. Túto funkcionaliu v redakcii vítame.

Apple iOS 9

Kalendár vám napríklad bude vedieť podobne, ako Google Now, povedať, aby ste vyrazili na schôdzku, keďže cesta v aktuálnej premávke vám bude trvať istý čas.

Apple iOS 9

Spotlight bude vedieť predpovedať aplikácie, kontakty, alebo miesta vo vašej blízkosti, ktoré by ste mali navštíviť. Navyše Apple uverejnil API pre vývojárov, takže aj tí budú môcť do svojich aplikácií pridať tieto funkcie. Výhodou je určite i to, že vyhľadávanie sa vykonáva výhradne na iOS zariadení, takže sa používatelia nebudú musieť báť o svoje údaje.

Wallet

V iOS 9 sa zmení Passbok na Wallet. Bude to teda vaša osobná peňaženka, v ktorej budete mať nielen karty z Apple Pay, ale aj letenky a iné vernostné karty, ktoré boli doposiaľ umiestnené v Passbooku.

Apple iOS 9

Poznámky

V iOS 9 budú vylepšené aj Poznámky. Pribudne možnosť vytvárania zoznamov, pridávania fotografií, či možnosť kreslenia do poznámok. iOS 9 prinesie aj možnosť priameho zdieľania obsahu zo Safari do Poznámok.

Apple iOS 9

Mapy

Mapy získajú náhľad verejnej dopravy. Pri plánovaní trasy tak budete môcť využiť aj kombinovanú dopravu, ktorá bude zahŕňať aj verejnú dopravu. Bohužiaľ, služba na Slovensku zatiaľ nebude fungovať. Verejná doprava v mapách bude dostupná v Baltimore, Berlíne, Chicagu, Londýne, Mexico City, New Yorku, Filadelfii, San Franciscu, Toronte a Washington DC.

Apple iOS 9

News

Toto je nová aplikácia, ktorá predstavuje konkurenciu pre RSS čítačky priamo od Apple. News na základe vašich preferencií prinesie priamo do vášho iOS zariadenia správy z vami vybraných oblastí. Samotné zdroje správ môžu byť rôzne, ale tie, ktoré sú optimalizované priamo pre News od Apple budú obsahovať aj multimediálny obsah, animácie a videá.

Apple iOS 9

Pozrite si

Apple Music – nová, lepšia a drahšia streamingová služba

QuickType

Apple prepracoval klávesnicu v novom iOS 9 pre iPady. Podržaním dvoch prstov na klávesnici ju môžete jednoducho zmeniť na trackpad a pohybovať tak kurzorom podstatne presnejšie, alebo vyberať, kopírovať a samozrejme vkladať text.

Apple iOS 9

Multitasking

V iOS 9 konečne prichádza na iPady aj multitasking. Pre používanie viacerých aplikácií na iPade je k dispozícii SlideOver, kedy môžete malé okno inej aplikácie jednoducho pretiahnuť nad stávajúcu aplikáciu.

Apple iOS 9

Okrem toho však pribudla aj možnosť klasického multitaskingu, kedy na jednom displeji vidíte dvojicu aplikácií, pričom rozmer jednotlivých okien si môžete veľmi jednoducho nastaviť (50:50, 70:30). Obe aplikácie sú pritom aktívne súčasne, takže nie je potrebné medzi nimi prepínať. Nechýba ani podpora drag and drop medzi dvoma spustenými aplikáciami. Táto funkcia však bude dostupná len pre iPad Air 2.

Apple iOS 9

Multitasking v iOS 9 prinesie na iPade aj PiP. Budete si teda môcť nechať prehrávať video v malom okne nad ostatnými aplikáciami.

Low Power Mode

iOS 9 okrem predĺženia výdrže zhruba o jednu hodinu prinesie aj tzv. Low Power Mode. Ten povypína niektoré funkcie systému a tým pridá na výdrži dodatočné tri hodiny.

Ako sme už spomínali, Apple iOS 9 bude dostupný na jeseň tohto roka, pričom verejná beta bude prístupná od júla. Apple však popracoval aj na aktualizáciách, a tak bude mať aktualizácia na iOS 9 veľkosť „iba“ 1,3 GB, narozdiel od 4,6 GB, ktoré mala aktualizácia na iOS 8. Inštalácia na iOS zariadenia s menšou kapacitou pamäte tak bude podstatne jednoduchšia.

Apple iOS 9

Tak čo hovoríte na nový iOS 9? Páči sa vám? Priniesol funkcie, ktoré ste čakali? My sa budeme snažiť čím skôr nový systém nainštalovať na náš redakčný iPhone 6 a priniesť vám reálne skúsenosti s novým systémom.

Foto: Apple

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.