Reklama

Appka Zostaň zdravý upozorní na koronavírus v okolí

Zdroj | Marek Gogoľ
Stanislav Vinc
Zdroj | Marek Gogoľ
Zdroj | Marek Gogoľ

Do boja proti šíriacej sa pandémii zapojila skupina slovenských lekárov už aj smartfóny. Mobilná aplikácia Zostaň zdravý vás okrem iného spätne upozorní na to, že ste sa v minulosti ocitli v blízkosti osoby, ktorá bola pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19. Aktuálne je už dostupná pre operačný systém Android.

Tvorcovia aplikácie Zostaň zdravý majú ambíciu vytvoriť zo smartfónov neviditeľnú ochrannú sieť pred novým koronavírusom. Podmienkou je samozrejme to, aby si aplikáciu nainštalovalo čo najviac ľudí. Podobné riešenie už funguje napríklad v Nemecku, Spojených štátoch a v Izraeli.

Zdroj | Zostaň zdravý

Podmienkou fungovania aplikácie je úvodná registrácia pomocou telefónneho čísla alebo e-mailovej adresy. Aplikácii je následne potrebné povoliť nepretržitý prístup k vašej aktuálnej polohe s využitím GPS, aby mohla sledovať váš pohyb aj na pozadí. Od tohto momentu bude aplikácia sledovať vaše priblíženia k ostatným používateľom, ktorí majú túto aplikáciu taktiež nainštalovanú.

Každý používateľ, ktorý sa na základe príznakov ochorenia alebo stretu s nakazenou osobou nechá otestovať na ochorenie COVID-19, by mal pri odbere pracovníkovi nadiktovať svoje anonymné číslo, ktoré mu aplikácia v sekcii „Mám podozrenie“ automaticky vygenerovala.

Na tomto mieste sa používateľom po výbere okresu taktiež zobrazí telefónne číslo na príslušný úrad verejného zdravotníctva, ktorý môžu v prípade podozrenia a zhoršenia zdravotného stavu kontaktovať.

V prípade pozitívneho výsledku dostanú ostatní používatelia aplikácie anonymné hlásenie o tom, že v minulosti prišli do stretu s nakazenou osobou. Tieto upozornenia sú však anonymné, používatelia budú na mape vidieť iba miesto, kde sa s nakazenou osobou v minulosti minuli a teda kedy a kde mohli byť novému koronavírusu priamo vystavení.

Zadanie e-mailovej adresy do aplikácie je vyžadované z dôvodu, aby sa predišlo jej zneužitiu rôznymi záškodníkmi. E-mailová adresa, prípadne telefónne číslo, je použité iba na zaslanie overovacieho kódu. Aplikácia následne ukladá údaje o vzájomných stretnutiach používateľov anonymne.

Pozrite si

Slovenský chatbot radí a odpovedá na otázky ohľadne koronavírusu

Aplikácia okrem toho ponúka aj možnosť sledovania aktuálneho stavu počtu pozitívnych testov na Slovensku vrátane rozdelenia počtov podľa krajských miest. Funkcionalita aplikácie sa môže teoreticky v budúcnosti rozširovať.

V čase písania tohto článku bola aplikácia zatiaľ dostupná iba pre operačný systém Android. V prípade operačného systému iOS, resp. obchodu App Store sa stále čaká na schválenie zo strany spoločnosti Apple. Po stiahnutí aplikácie sa tiež môžete pri pokuse o registráciu stretnúť s chybovými hláškami. Ak by sa vám do aplikácie nepodarilo prihlásiť pomocou telefónneho čísla a ani e-mailu, skúste to o pár minút neskôr. Registračný systém môže byť z dôvodu preťaženia a súbežného vylaďovania aplikácie chvíľami nedostupný.

Aktualizácia 1: Súčasťou odberu vzoriek pre testovanie ochorenia v súčasnosti podľa našich zistení nie je priamo aj získavanie anonymných kódov z aplikácie Zostaň zdravý. V prípade testovania je potrebné tento kód odborným pracovníkom potrebné iniciatívne nadiktovať, inak môže dôjsť k absolvovaniu testov bez spárovania vzorky s údajmi z aplikácie testovanej osoby. Na sprístupnenie aplikácie pre operačný systém iOS sa stále čaká.

Aktualizácia 2: Tím dobrovoľníkov zo spoločnosti Sygic a ďalších technologických firiem vyvinuli aplikáciu, ktorá má spomaliť šírenie koronavírusu a upozorniť ľudí v prípade, že boli za posledných 14 dní v kontakte s potenciálne infikovanou osobou a predísť tak ďalšiemu šíreniu ochorenia. Nová aplikácia vznikala paralelne s aplikáciou Zostaň zdravý, no na rozdiel od nej využíva na rozpoznanie prípadného kontaktu okrem GPS aj technológiu Bluetooth, ktorá môže byť na určenie polohy zariadenia najmä v uzavretých priestoroch presnejšia.

Aktualizácia 3: Tvorcovia aplikácie Zostaň zdravý podpísali memorandum o spolupráci so slovenskou spoločnosťou Sygic. Cieľom spolupráce je nájsť optimálne riešenie na boj s novým koronavírusom, pričom k spolupráci prizvali aj Slovensko.Digital, Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva. O podpísaní memoranda informoval Denník N. V akom stave je vývoj oficiálnej štátnej aplikácie, je v tejto chvíli nejasné.

Aktualizácia 4: Fungovanie oficiálnej štátnej aplikácie najnovšie priblížil náš partnerský portál Denník N, podľa ktorého má štát na overovanie dodržiavania karantény štát používať aj overovanie tvárou. Aplikácia je už hotová a čaká sa už len na jej prepojenie so štátnou databázou a infraštruktúrou.

 

Stiahnuť aplikáciu

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.