Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Android na Samsung smartfónoch vám pokojne zaberie až polovicu pamäte

Android na Samsung smartfónoch vám pokojne zaberie až polovicu pamäte
Michal Sobek
Android na Samsung smartfónoch vám pokojne zaberie až polovicu pamäte

Je to len pár dní dozadu, čo spoločnosť Samsung svetu ukázala novú sériu Galaxy S23. Ide o špičkové smartfóny, ale jedna chybička súvisiaca so softvérom sa tu predsa len nájde. Android 13 s One UI zaberajú skutočne veľa priestoru.

Pre porovnanie, čistý Android na Pixeli 7 zaberá 15 GB, plnohodnotný desktopový Windows 11 si zase zoberie 30 GB. Ak sa pozrieme na najnovšie Samsung smartfóny, tak Android s nadstavbou zaberajú neskutočných 60 GB!

To je ohromná hodnota, ak si dáme do súvislosti to, že základný Samsung Galaxy S23 má 128 GB bez možnosti rozšírenia pamäťovými kartami. To znamená, že rovno z balenia vám ostane voľných len 68 GB, a to je na dnešné pomery skutočne málo.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako je to možné? Nadstavba One UI od Samsungu totiž obsahuje množstvo preinštalovaných aplikácií nad úkor tých základných od Google, ktoré nájdete v každom Androide. V realite je jedna aplikácia od Google a k tomu druhá podobná priamo od Samsungu. Ak vám ani jedna nevyhovuje, stiahnete si tretiu.

Aplikácie od Google a Samsungu pritom nejdú odinštalovať, čo vám len zbytočne zaberá drahocenný priestor, keďže od série Galaxy S21 výrobca prestal podporovať pamäťové karty. Samsung dokonca praktikuje predaj bloatware kapacity.

V krátkosti to znamená, že veľké spoločnosti môžu Samsungu zaplatiť za to, aby každý používateľ mal ich aplikácie automaticky nainštalované vo svojom Samsung zariadení. To je ale prípad aj iných spoločností, kde sú predinštalované aj rôzne hry.

Preto, ak budete kupovať nový model zo série Galaxy S23, pamätajte na tento fakt, platí to hlavne pre 128-gigabajtový základný model Galaxy S23. Ešte máte pár dní na to, aby ste využili akciu Vyšší pamäťový model za cenu nižšieho, tak rozhodne tak urobte.

Svoje stanovisko doplnila aj spoločnosť Samsung. Toto číslo pochádza zo zariadenia Samsung Galaxy S23 s kapacitou 512 GB. Minulý rok to bolo okolo 49 GB na smartfóne Galaxy S22 v 512-gigabajtovej verzii, teda je tu skok o 10 GB. Pravda je však inde.

512-gigabajtový Samsung Galaxy S23 má v skutočnosti 477 GB úložného priestoru, takže veľkosť 60 GB je v skutočnosti 25 GB, minulý rok to bolo teda 15 GB. Stále je to však štyrikrát väčší priestor ako skutočných 6 GB pri Pixeli 7.