Reklama

Android 2.2: Froyo bude dostupný pre väčšinu Android smartfónov

Marek Šimunek

Medzinárodná vývojárska konferencia Google I/O je už ako každoročne veľkým sviatkom milovníkov mobilných technológií, služieb giganta Google a tiež ich mobilného operačného systému Android OS. Ani tento rok nebol pre priaznivcov sklamaním. Okrem množstva iných udalostí bola počas tejto konferencie predstavená najnovšia verzia operačného systému Android OS 2.2, ktorá prinesie množstvo očakávaných funkcii zabalených do nového kabáta.

Froyo

Aj napriek tomu, že Android ako operačný systém nie je na svete ešte ani dva roky, ide jeho vývoj dopredu míľovými krokmi. Niektoré zariadenia ešte iba čakajú na aktualizáciu na verziu 2.1 a minulý týždeň už bola predstavená verzia 2.2 Froyo. Spoločnosť Google sa v novom vydaní odviedla pekný kus práce a Froyo bude snom každého majiteľa Android smartfónu. Jednou z nových vlastností je nárast rýchlosti. Vďaka použitiu nového kompilátora Dalvik JIT narástol výkon zariadení s touto verziou dvoj až päťnásobne oproti predchádzajúcim verziám. Zlepšená bola bezpečnosť pri používaní Exchange a v novej verzii bude môcť napríklad administrátor diaľkovo vymazať smartfón v prípade jeho straty. Vylepšenia sa dočkal aj internetový prehliadač, ktorý používa nový Javascript engine a vďaka nemu je jeho rýchlosť vyššia dvoj až trojnásobne. Pridané sú aj nové API, ktoré vývojárom umožnia vývoj nových aplikácií s množstvom nových funkcií. Za zmienku stojí najmä služba „Android Cloud to Device Messaging“, ktorá umožňuje aplikáciam zasielanie rôznych pripomienok alebo notifikácií na iné zariadenia. Konečne sa dočkáme aj možnosti inštalácie aplikácií na pamäťovú kartu alebo ich automatickej aktualizácie cez Android Market.

Froyo

Smartóny s operačným systémom Android 2.2 budú mať v sebe zabudovanú možnosť vytvorenia Wi-Fi hotspotu pre jednoduché zdieľanie internetového pripojenia s inými zariadeniami. Okrem Wi-Fi hotspotu bude možné internetové pripojenie zdieľať aj pomocou USB. Froyo bude podporovať aj Adobe Flash 10.1 a Adobe Air, takže na výkonnejších zariadeniach už nebude pri mobilnom internetovaní takmer nijako obmedzovaný. Android 2.2 by mal byť predinštalovaný vo všetkých zariadeniach uvedených v priebehu roka a aktualizácie by sa rovnako mali dočkať aj všetky zariadenia predstavené od začiatku tohto roku doteraz. Froyo však nebude dostupný na prvý Android telefón T-Mobile G1. Najväčší výrobca smartfónov, spoločnosť HTC uviedla, že väčšina jej zariadení sa dočká aktualizácie na najnovšiu verziu Androidu do konca roka 2010. Podľa vyjadrení však budú mať prednosť zariadenia uvedené v priebehu roka 2010, to kedy sa dočká aktualizácie stále obľúbený smartfón HTC Hero a iné staršie modely nie je jasné, nakoľko jeho aktualizácia na verziu 2.1 sa rovnako odkladá už niekoľko mesiacov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.