Reklama

AMD predstavilo grafiky Polaris o 61 % efektívnejšie ako Nvidia

Zdroj | AMD
Dominik Fúsek
Zdroj | AMD
Zdroj | AMD

Je to už 4 roky a 1 mesiac, čo AMD predstavilo Radeon HD 7970, prvú 28 nm grafickú kartu na svete a zároveň prvú grafiku novej architektúry GCN. Na technologické odvetvie je to veľmi dlhá doba, ale napokon sme sa dočkali nového výrobného procesu i novej architektúry.

Zdroj | AMD

Neuveriteľne dlhé čakanie spôsobilo najmä rozhodnutie AMD i Nvidie nepoužiť 20 nm výrobný proces, ktorý obaja výrobcovia zhodnotili ako nevhodný pre veľké grafické čipy. Napriek tomu sa obom firmám darilo s archaickým 28 nm výrobným procesom pracovať a prinášať evolučné architektonické zmeny približne raz ročne.

Zdroj | AMD

Do novej generácie sa ako prvá vrhla firma AMD. V tlačovej správe sa uvádza 14 nm technológia, niektoré zdroje špekulujú o koexistencii s 16 nm výrobou. Určite však pôjde o FinFET tranzistory (Intel ich označuje Tri-Gate alebo 3D).

Zdroj | AMD

V každom prípade, pokroky budú radikálne. AMD na výstave CES 2016 porovnávalo so súčasnou 28 nm grafikou Nvidia GeForce GTX 950 architektúry Maxwell, ktorú pri rovnakom výkone novinka takmer o polovicu podliezla v spotrebe. Iste, ide o ideálny scenár a najmä porovnávanie next-gen produktu so staršou generáciou, ale dobre demonštruje, na čo sa môžeme tešiť – nielen v podaní AMD, ale o pár mesiacov aj v produkcii Nvidie.

Pozrite si

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH: dedikované grafické karty

AMD podčiarkuje až 2,5-násobné zvýšenie efektivity, ale na prínosy FinFET tranzistorov sa môžeme pozerať zo všetkých uhlov pohľadu – rovnaký výkon pri nižšej spotrebe, vyšší výkon pri rovnakej spotrebe, menšia plocha jadra, rovnako výkonná grafická karta v tenšom notebooku…

Pozrite si

AMD má prvú grafiku s revolučnou stohovou pamäťou HBM

Grafiky generácie AMD Polaris však nestavajú iba na menších tranzistoroch, dočkali sa aj architektonických zmien prakticky všetkých subkomponentov, nových optimalizácií a technológií, podpory dekódovania a enkódovania Ultra HD v 60fps, HDMI 2.0, DisplayPort-u 1.3, HDR videa a ďalších. Používať budú pamäte GDDR5 a HBM, neskôr aj HBM2. Prvá reálne dostupná karta by sa mala na trhu objaviť v druhom štvrťroku.

Zdroj | AMD
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.