Reklama

AMD má prvú grafiku s revolučnou stohovou pamäťou HBM

Dominik Fúsek

Minulý týždeň sme písali o novej generácii procesorov AMD, včera sa výrobca pochválil aj novými grafikami. Väčšina noviniek je viac-menej iba prečíslovanými a zrýchlenými verziami existujúcich modelov, vlajková loď však prináša malú revolúciu.

Najvýkonnejšia grafika dostala meno Radeon R9 Fury X. Jej meno (fury = zúrivosť) hovorí nielen o vzťahu k priamej konkurentke od zeleného výrobcu, ale aj o výkone. Presné špecifikácie a výsledky benchmarkov síce ešte nechávajú na seba čakať, ale pár zverejnených informácií vzbudzuje veľké očakávania.

AMD

Základom je nový grafický procesor Fiji, i keď podľa všetkého ešte stále vyrábaný starou 28 nm technológiou. Tá už priemysel sprevádza pekných pár rokov a snáď bude prekonaná v ďalšej generácii grafických kariet.

AMD Radeon R9 Fury X

Najväčšou novinkou je však pamäť HBM (High Bandwidth Memory), ktorá je nástupcom pre súčasné GDDR5 pamäte. Oproti nim síce zatiaľ dosahuje maximálnu kapacitu 4 GB a pri súčasnej výrobe v menších objemoch je drahšia, inak má však už iba výhody. Pamäť uložená v stohoch vďaka širokej zbernici mnohonásobne prekonáva rýchlosť GDDR5, a to pri frekvencii iba 500 MHz, vďaka čomu spotrebuje menej energie. Zároveň zaberá menšiu plochu. Preto môže výrobca viac miesta, ale aj „tepelného rozpočtu“ využiť na GPU a zvýšiť tak výkon.

AMD Radeon R9 Fury X

Koľko táto zmena prinesie v praxi, sa dozvieme pravdepodobne v najbližších dňoch. Radeon R9 Fury X sa totiž má aspoň na americký trh dostať už 24. júna s cenou 649 dolárov, a to vrátane vodného chladenia.

Karta bude každopádne s prehľadom zvládať najnáročnejšie hry v 4K/Ultra HD rozlíšení, podporuje DirectX 12 a bude vhodná aj na virtuálnu realitu.

Menej náročným hráčom bude AMD ponúkať lacnejšie karty, od Radeonu R9 390X za 429 $ až po Radeon R7 360 za 109 $. Tie však používajú ešte štandardnú GDDR5 pamäť, i keď do kapacity až 8 GB. Takisto nejde o novú architektúru, ale mierne zrýchlené GPU predchádzajúcej generácie. V tej ďalšej sa snáď dočkáme masovejšieho rozšírenia HBM pamätí, na ktoré má čoskoro nastúpiť aj Nvidia.

Zdroj a foto: AMD, Engadget, Videocardz.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.