Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Amazon už o rok uvedie na cesty flotilu plne elektrických dodávok

Amazon už o rok uvedie na cesty flotilu plne elektrických dodávok
Zdroj | Amazon
Richard Pliešovský
Amazon už o rok uvedie na cesty flotilu plne elektrických dodávok
Zdroj | Amazon
Zdroj | Amazon

Amazon 18 mesiacov analyzoval trh s elektrickými dodávkami, kým sa nerozhodol vyvinúť vlastný model, ktorý bude vyhovovať jeho špecifickým požiadavkám. Aby to dokázal zrealizovať, spojil sa s automobilkou Rivian.

Tento týždeň nám Amazon ukázal výsledky ich spoločnej práce – zatiaľ však iba ako hlinené makety. Výsledok je na prvý pohľad podobný súčasnému dodávkovému vozidlu Amazon Prime s vylepšenými ergonomickými a bezpečnostnými prvkami a zaoblenejším dizajnom.

Spojenie s Rivian má priniesť 100 000 vozidiel, ktoré budú rozvážať zásielky po celej USA. Amazon predpokladá, že prvých 10 000 dodávok bude brázdiť cesty už na budúci rok, zvyšok sa má vyrobiť a nasadiť do konca desaťročia.

Modely v zmenšenej mierke ako aj v životnej veľkosti boli navrhnuté v ateliéri Rivianu v americkom Plymouthe (štát Michigan). Jedna časť ateliéru je zaplnená množstvom konštrukčných dosiek so všetkými verziami dodávky.

CEO Rivianu RJ Scaringe povedal, že sa „zameriavame na efektívnosť jazdy vo všetkých aspektov dizajnu vozidla, aby bol optimalizovaný výkon z hľadiska času a energie – od vykurovania kabíny, ergonómie vodiča až po dizajn hnacej sústavy.“

Pozrite si

Boli sme sa pozrieť, ako Amazon pomocou robotov chystá darčeky na Vianoce

Samostatná miestnosť slúži na simuláciu virtuálnej reality. Tam si môžu skutoční vodiči vyskúšať pocity a zážitky z jazdy na novom modeli a prinášať návrhy na prípadné zlepšenia. Amazon potvrdil, že mnohé z návrhov zakomponoval do konečného riešenia automobilu, napríklad dizajn sedačky, alebo systém nakladania a vykladania z elektromobilu.

Dodávka sa bude vyrábať v troch veľkostiach s viacerými konfiguráciami batérií, aby vyhovovala rôznym požiadavkám. Dodávať sa bude s pohonom predných, alebo všetkých kolies s množstvom moderných bezpečnostných technológií vrátane automatických núdzových bŕzd, asistencie pri jazdnom pruhu a systému varovania pre chodcov.

Zdroj | Amazon

Amazon si stanovil plán postaviť vlastný vozový park elektrických dodávkových automobilov do desať rokov. „Ak uspejeme, ak nahradíme tieto benzínové vozidlá elektrickými vozidlami, bude to veľký krok vpred v udržateľnosti našej prepravy zásielok a bude to mať pozitívny vplyv na životné prostredie,“ povedal Ross Rachey, riaditeľ oddelenia globálnych dodávok na poslednej míli.

Zdroj