Bez elektriny sa ani lístok na ventilátore nepohne. Stará múdrosť platí aj v dnešných dňoch, akurát je okorenená masívnym zvyšovaním ceny za kWh. Bežný používateľ častokrát ani netuší, aký spotrebič má v jeho domácnosti najväčšiu spotrebu. Ak nevie, ktoré zariadenie mu vyťahuje najviac peňazí z vreciek, ťažko zabráni veľkej spotrebe.
Ako na to?
Základnú informáciu o spotrebe vám dá energetický štítok. Problém je, že v domácnosti máme veľa zariadení, ktoré nemajú rovnomerný odber. Typickým predstaviteľom je chladnička, resp. mraznička. Záleží na izbovej teplote, na tom, aká je plná, či ste do nej práve nevložili množstvo potravín a podobne. Nič sa však nedeje, aj tak vieme odmerať spotrebu.
Pomôže nám pomerne jednoduchý prístroj, wattmeter. Ide o medzičlánok medzi zásuvkou a zariadením, ktorého spotrebu chcete zistiť. Wattmeter zasuniete do zásuvky, do wattmetra zase pripojíte zariadenie, ktorého spotrebu chcete odmerať.
Dnes sú wattmetre digitálne, ľahko sa s nimi pracuje a stoja pár eur. Väčšina z nich ponúka priamo možnosť prepočtu spotreby na eurá. Takto jednoducho si viete odmerať spotrebu všetkých zariadení v domácnosti, ktoré sa zapojené cez elektrickú zásuvku.
Aby sme vám pomohli s výberom, našli sme pre vás dva modely. Takto si urobíte najlepší obraz o tom, o aké zariadenia ide.
Solight DT27
Praktický digitálny merač spotreby, ktorý si poradí už s 2-wattovým príkonom (maximálne je 3 680 W/16A). Digitálny merač Solight má 3″ LCD displej, ľahko vypočíta presnú cenu a zmeria spotrebovanú energiu. Medzi ďalšie funkcie merača patrí meranie elektrických veličín: napätie, frekvencia a okamžitý odoberaný výkon.
Emos P5801
Spotrebu elektrickej energie vám pomôže udržať pod kontrolou Emos P5801. Ponúka prehľadné meranie a sledovanie spotreby elektrickej energie a merací rozsah 2 W až 3 680 W. V praxi tak môžete odmerať spotrebu elektrickej energie od pár Wh do 999 kWh.
Aké sú ďalšie riešenia?
Ak využívate v rámci inteligentnej domácnosti smart zásuvky, určite viete, že vám táto zásuvka dokáže odmerať aj spotrebu. Ak si zadáte cenu za 1 kWh, získate predstavu o nákladoch na ten, ktorý spotrebič. Napríklad koľko vás stojí svietenie lampou v pracovni, alebo vianočné osvetlenie za celú sezónu.
Ďalšou možnosťou je využiť online kalkulačku, na internete ich nájdete viacero.
Pripomíname, že téme sme sa venovali vo viacerých článkoch, napríklad Ako ušetriť elektrinu v domácnosti? Posvieťte si na osvetlenie!, Vyťahovať spotrebiče zo zásuvky, má to nejaký efekt?, Solárne nabíjačky – aká drahá je elektrina zadarmo? či Kedy sa oplatí vymeniť chladničku a koľko tým dokážete ušetriť?