V nedávnom megasúboji 55″ OLED televízorov sme vyskúšali rovno 4 rôzne modely od 4 rôznych výrobcov televízorov. Každý má možnosť zavesenia na stenu vďaka štandardu VESA a tak sme ich vyukladali vedľa seba.
Nie je ale VESA ako VESA a hoci ich označenie je vždy rovnaké, v realite sa môže značne odlišovať. Zistili sme to aj my. Ako teda zavesiť televízor na stenu?
Základom je mať televízor, ktorý má VESA štandard. Veľmi laicky povedané, sú to 4 závity v tele televízora väčšinou v štvorcovom rozložení. Viac o VESA sa ale dozviete v našom samostatnom článku.
Druhým dôležitým prvkom je mať držiak na stenu. Či si už kúpite fixný, alebo otočný inak kĺbový, v balení sú prakticky vždy dve časti. Jedna, ktorá sa kotví na televízor a druhá, ktorá bude na stene. Až po správnom namontovaní oboch častí kam patria ich môžete spojiť.
V našom prípade sme mali tie najjednoduchšie VESA držiaky na trhu. Pozor však na to, aby držiak, ktorý si vyhliadnete podporoval VESA štandard, ktorý má váš televízor!
Ak ste si vyhliadli nejaký lacný, štýlový a malý, ktorý síce unesie váš televízor hmotnostne, môže sa pokojne stať, že podporuje iba menšie VESA štandardy ako 200×200, no váš 50-a-viac-palcový televízor má minimálne VESA 300×300. Už tu platí – dvakrát meraj a raz strihaj.
V balení aj toho najlacnejšieho držiaku televízora na stenu nájdete viacero metrických skrutiek s pre krížový skrutkovač, ale aj skrutky do steny. Tie môžu byť aj s 6-hrannou hlavou, preto pred akoukoľvek robotou si overte, či máte vhodné náradie a nadstavce. Ak nie, najskôr si ich požičajte alebo kúpte. Škoda rozvŕtanej steny iba preto, že nemáte kľúč alebo nadstavec na skrutky do steny.
Mimochodom, ak by ste chceli skryť káble do steny, pred pár rokmi sme priniesli podrobný návod, ktorý platít dodnes…
Keďže sme pre megasúboj vešali na stenu 4 rôzne televízory, vieme aj niekoľko zaujímavostí. Napríklad to, že niektoré modely majú v balení aj špeciálne nadstavce pre VESA držiaky. Napríklad Sony má masívne kovové predĺženia, koré je nutné do tela televízora zaskrutkovať ešte pred samotným držiakom. Samsung zas mal pre dva otvory špeciálne plastové podložky, ktoré vyrovnali zadnú časť do jednej roviny.
Televízorová časť držiaku je totiž k telu doslova opretá. Drží v prakticky všetkých prípadoch na 4 skrutkách, ktoré sa rôznia model od modelu. Práve preto je v balení držiaku niekoľko rôznych metrických skrutiek, aby ste si vedeli vybrať k vášmu televízoru tú správnu sadu.
Poďme na to ale postupne. Rozbaľte si televízor (ak je nový), položte ho na pevnú podložku tak, aby ste nepoškodili displej televízora. Už rozbalený držiak si položte na zadnú časť tak, aby ste našli vhodné otvory pre kotvenie. Časť určená na televízor sú zväčša dva rovnaké kusy železa, prípadne jeden masívnejší štvorec, alebo obdĺžnik. Všetko ale nájdete v návode držiaku.
Ak ste už našli vhodné otvory, skontrolujte si, či ramená, resp. akékoľvek súčasti držiaku nepresahujú mimo plochy televízora. Vyzeralo by to na stene celkom nepekne a na držiaku je predsa dosť otvorov na možný posun.
Po správnom umiestnení držiak k televízoru priskrutkujte, nikdy ale nie rázovým uťahovákom či aku skrutkovačom. Ich sila by mohla poškodiť zadnú časť televízora, ak nie celý televízor. Skrutkujte preto vždy radšej ručne, minimálne posledné utiahnutia. Zaskrutkovanie musí byť pevné, no nie extrémne.
Po tomto kroku si zoberte do rúk druhú časť držiaku a priložte ju tam, kde patrí. Ide sa totiž merať. Časť držiaku na stenu by mala byť v strede televízora čo sa týka šírky, no zároveň si viete odmerať aj výšku od hornej alebo spodnej časti. To aby ste si vedeli zakresliť umiestnenie televízora na stene, hlavne ak naň máte obmedzený priestor.
Pri meraní nezabudnite na vodováhu. Niektoré držiaky ju majú priamo v balení, ak nie, použite vlastnú. Časť na stene musí byť v rovine, inak hrozí, že sa televízor z držiaku zošmykne. Navyše to ani nebude dobre vyzerať. Tu platí druhýkrát, že dvakrát meraj a raz rež.
Po správnom nameraní stačí navŕtať jednotlivé diery, osadiť ich hmoždinkou a priskrutkovať pevne k stene druhú časť držiaku.
Na osadenie samotného televízora si buď niekoho zavolajte, alebo ak ide o menší model, menšiu uhlopriečku, zvládnete to určite aj sami.
Po osadení do držiaku skontrolujte správnosť ukotvenia i vzdialenosť napríklad od rohov miestnosti. Ak ste si vopred nenaznačili na stenu kde má televízor byť presne umiestnený. Využiť môžete aj laser, ktorý vám presne ukáže kde má byť okraj televízora, no na to musíte myslieť vopred.
A nezabudnite si v nastaveniach televízora zmeniť jeho umiestnenie. Musíte zvoliť „na stene“. Aj vďaka tomu bude televízor vedieť, že má upraviť nastavenia zvuku, hlavne ak má niektoré reproduktory mierené aj vzad.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.