Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako vyzerá ozónová vrstva dnes? Jej aktuálnu mapu nájdete vďaka NASA aj online

Ako vyzerá ozónová vrstva dnes? Jej aktuálnu mapu nájdete vďaka NASA aj online
Zdroj | NASA
Stanislav Vinc
Ako vyzerá ozónová vrstva dnes? Jej aktuálnu mapu nájdete vďaka NASA aj online
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Šestnásty september si svet pri príležitosti podpísania Montrealského protokolu z roku 1987 pripomína Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy Zeme. Ako vlastne ozónová vrstva vyzerá a v akom stave je dnes, už nemusíte hľadať v učebniciach. Aktuálny pohľad na ňu vám poskytne dokonca aj NASA.

V roku 1994 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN na 16. september Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy Zeme. Svet by si mal v tento deň pripomínať podpísanie Montrealského protokolu z roku 1987, ktorým bola obmedzená výroba a spotreba chemických látok, ktoré dokázateľne poškodzujú ozónovú vrstvu a tým vytvárajú pre život na Zemi nebezpečnú ozónovú dieru.

Až po rokoch sa ukázalo, ako veľmi bola táto dohoda dôležitá. Najnovšia štúdia Lancasterovej univerzity a NASA zverejnená tento rok dokazuje, že Montrealský protokol dokázal zabrániť dodatočnému otepleniu Zeme o 0,85 stupňa Celzia. Nebyť prísnych regulácií, stenčená ózonová vrstva by na povrch Zeme prepustila viac škodlivého ultrafialového svetla, ktoré by doslova spálilo povrch rastlín dôležitý pre absorpciu oxidu uhličitého zo vzduchu.

V akom stave je teda ozónová vrstva dnes? Učebnice môžete odložiť, najnovšie dáta a mapy nájdete priamo na webovej stránke Goddardovho centra pre vesmírne lety agentúry NASA.

Zdroj | NASA

Najviditeľnejšia na mape je rozhodne ozónová diera nad Arktídou a Antarktídou znázornená modro-fialovou farbou, ktorej postupný vznik a každoročné zväčšovanie od roku 1979 môžete vidieť v historických záznamoch NASA. Ozónová diera vzniká na tomto mieste každoročne zhruba v období tamojšej jari, teda najmä v období od septembra do decembra.