Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako veľmi môžu byť dokonalé hodinky Garmin tactix 7 Pro Solar?

Ako veľmi môžu byť dokonalé hodinky Garmin tactix 7 Pro Solar?
Richard Pliešovský
Ako veľmi môžu byť dokonalé hodinky Garmin tactix 7 Pro Solar?
95 %
Garmin tactix 7 Pro Solar sú špičkové smart hodinky vyrobené z kvalitných materiálov. Ponúkajú množstvo najnovších funkcií, vrátane vojenských, ktoré väčšina z nás nikdy nevyužije.

Výhody

  • Mimoriadne odolné
  • Mimoriadna nálož funkcií
  • Mimoriadna výdrž na jedno nabitie

Nevýhody

  • Vyššia cena
  • Nudné ciferníky

Malá a nenápadná krabička ničím nenaznačuje, že sa v nej ukrýva výkonný a nezničiteľný stroj. Vonku začína zúriť leto a ja si na zápästie nasadzujem taktický model od Garminu 7. generácie v solárnej Pro verzii.

Garmin ponúka dve série špičkových hodiniek – fenix a tactix. Rozdielov medzi tactix 7 Pro a fenix 7X nie je veľa. Tactix má naviac niekoľko vojenských režimov (Night Vision Mode, Stealth Mode či Kill Switch) a letecké funkcie. Asi najväčším rozdielom oproti fénixom je ich tvrďácky dizajn.

Hmotnosť puzdra je nečakane príjemných 89 g aj s nylonovým remienkom. Puzdro má 51 mm a výšku 14,9 mm, čo znamená, že máte k dispozícii nadštandardne veľký 1,4″ dotykový displej s rozlíšením 280 x 280 px. Dotykové ovládanie dopĺňa päť hardvérových tlačidiel. Takto máte naozaj rýchly prístup k všetkým funkcionalitám hodiniek.

Displej je okrem toho vybavený proprietárnou technológiou Sapphire Solar – okrem toho, že je odolná voči poškriabaniu dokáže solárnou energiou predĺžiť výdrž o 9 dní na 37 dní (verzia Solar). Mimochodom, v režime Expedition GPS je to 139 dní, v režime šetrenia energie je to až 1 rok. Pri aktívnom využívaní GPS máte k dispozícii 122 hodín.

Hodinky využijete okrem pútania pozornosti aj na užitočnejšie záležitosti. Športovci si prídu na svoje s fitness funkciami, nájdete tu appky pre beh, trailový beh, cyklistiku, plávanie, turistiku, veslovanie, lyžovanie, surfovanie, lezenie v interiéri, windsurfing, kitesurfing či silový tréning.

Perfektná funkcia, ktorú som každý deň používal je Body Battery. Monitor energie využíva údaje o strese, variabilitu srdcovej frekvencie, údaje o spánku a aktivitách na odhad zásob energie tela. Takto si môžete lepšie naplánovať náročný deň a optimalizovať časy pre aktivitu a odpočinok. Vyššie číslo znamená, že máte dosť energie, nižšie naznačuje, že je čas na relax. Body Battery odsleduje reakcie tela v priebehu pár týždňov, potom lepšie pochopíte, ako uplynulé dni ovplyvňujú váš aktuálny stav a kondičku.

Nechýba snímač hladiny kyslíka v krvi (Pulse Ox), ktorý sa mi veľmi dobre hodil v čase podozrenia na koronavírus, monitor srdcovej frekvencie, návrhy denného tréningu, PacePro, ClimbPro či poradca doby zotavenia.

Športovci ocenia tréningový profil, ktorý monitoruje vysokointenzívne intervalové tréningy, bežcov poteší vizuálny prediktor pretekov, ktorý využíva históriu behu a celkovú úroveň kondície. Podľa nameraných hodnôt poskytne odhad tempa na vzdialenosť, ktorú chcete prebehnúť.

V tactix 7 Pro na vás čaká vopred nahratá topografická mapa s optimalizovanými detailmi Európy. Nové mapy si môžete stiahnuť do hodiniek cez Wi-Fi, ak sa chystáte do lokalít, ktorých mapy nemáte uložené. Získate tiež podklady pre golf, lyžovanie a teraz aj bežecké trate. Interná pamäť má kapacitu 32 GB.

Nástroj UP AHEAD vám umožní vopred načítať trasu, ktorú ste si vybrali. Ak teda napríklad bežíte, počas trasy môžete byť informovaní o dôležitých informáciách týkajúcich sa nadchádzajúcich miest. Tactix 7 ukážu, čo môžete na ceste očakávať, napríklad kedy bude ďalšia odbočka, aký strmý je ďalší kopec a podobne.

Funkcia Trend predpovedá tempo tréningu/pretekov, vypočíta trendovú líniu a vy už dopredu viete, ako dlho vám bude trvať kým dokončíte 5 km, 10 km, polmaratón a maratón. Nechýba tiež možnosť porovnania s vašimi predchádzajúcimi výsledkami, takže máte okamžite prehľad o vašom pokroku, resp. stagnácii.

Na zoskok padákom sa chystám už hodný čas. Vtedy by mohla byť užitočná aplikácia Jumpmaster. Umožňuje vybrať režim HAHO, alebo HALO a statické skoky. Okrem toho si môžete nastaviť požadovaný bod dopadu (DIP), viete prijímať informácie o nadmorskej výške a vypočítať bod uvoľnenia vo vysokej nadmorskej výške (HARP).

Pozrite si

Poznáme výhercu hodiniek Garmin Instinct 2 Solar so solárnym nabíjaním

Okrem mnohých ďalších funkcií, aké by ste v hodinkách neočakávali, ponúka Garmin tactix 7 Pro funkcie pre bežných smrteľníkov. Notifikácie zo smartfónu, monitoring spánku, krokomer, meranie stresu, meranie spálených kalórií, aplikácie na počúvanie hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer) s pamäťou pre 2 000 skladieb. Medzi veľmi praktické vychytávky patrí Garmin Pay, vďaka čomu viete bezkontaktne platiť bez toho, aby ste mali poruke platobnú kartu, alebo smartfón.

Hodinky spĺňajú vďaka mimoriadne odolnej konštrukcii armádne štandardy MIL-STD-810G pre vysokú odolnosť voči nárazom či dokonca plameňom. Odolnosť 10 ATM znamená, že si poradia so špliechaním, dažďom, snehom, sprchovaním, plávaním a šnorchlovaním.

Čo sa mi páčilo

Ako som spomínal, hodinky som testoval počas tropických dní a nocí, na ruke som ich mal okrem sprchovania nonstop. Napriek tomu, že nie sú ultratenké a ultraľahké, príjemne ma prekvapilo, že som sa pod nimi nepotil. Výrobca evidentne použil kvalitný materiál aj na remienok.

Od outdorových taktických hodiniek sa akosi neočakávajú také funkcie, ako pri bežných smart hodinkách. Do tactix 7 Pro Solar sa toho zmestilo naozaj hodne.

Hodinky majú optický snímač pulzu, ten si poradí s meraním pulzu aj pri plávaní. Technológia využíva zelené svetlo doplnené o fotodiódy citlivé na úbytok rozptýleného svetla, ktoré lepšie preniká do pokožky.

Absolútnou vychytávkou, ktorú som často používal, bolo zabudované LED svetlo. Nachádza sa na 12. pozícii a svieti pomerne silno. Nečakane veľmi šikovná funkcia. Dokáže svietiť na bielo i na zeleno vo farbe kompatibilnej pre nočné videnie.

Za zmienku tiež stojí aplikácia Garmin Connect. Je intuitívna, logická, ponúka množstvo prehľadných grafov a štatistík v peknom grafickom zobrazení. Na náš trh sa hodinky dodávajú s plnou podporou v slovenčine.

Čo by mohlo byť lepšie

Hodinky patria v rámci svojej triedy medzi špičku a ťažko sa na nich hľadajú mínusové body. Nebudem klamať, sú pomerne hrubé, ale masívnosť sa predsa od nich očakáva. Nebudeme si nič nahovárať, dať za smart hodinky 1 299 eur nie je maličkosť, ale – ide o top model, ktorý ak si kúpite budete ho používať v maximálnej spokojnosti pekných pár rokov.

Po dlhom rozmýšľaní ma napadá jediná vec a tou sú ciferníky. Garmin ich v aplikácii ponúka dostatočné množstvo, aj v smartfóne vyzerajú super, ale po ich stiahnutí ma na hodinkách nejako extra nenadchli. Prirodzene, je to vec vkusu.

Záver

Model tactix je na trhu od roku 2013, má teda za sebou úspešnú históriu. Určené sú pre tých, ktoré v relatívne nenápadných odolných hodinkách hľadajú pokročilé vojenské funkcie. Toto všetko a veľa ďalšieho získate v najnovšej generácii.

Kto siahne po tomto modeli, určite nehľadá krehké modely s OLED displejom a funkciami kopírujúcich smartfón. Garmin tactix 7 Pro Solar sú hodinkami, ktoré za tri roky nebudete musieť meniť kvôli nefunkčným aktualizáciám, alebo krátkej výdrži batérie. Tak isto vám nebude treba lepiť na sklíčko rôzne fólie, aby vydržali bez škrabancov aspoň do Vianoc. Sú to hodinky do života, ktoré si nemusíte dávať dole zo zápästia prakticky nikdy. Je pritom jedno, či ste študent, počítačový analytik, manuálne pracujúci, alebo športovec. Sú mužnou ozdobou každého zápästia – a v tom je ich prakticky jediná slabina. Dámy budú musieť siahnuť po inom modeli, čo nie je až taký problém, výrobca má vo svojom portfóliu pekný výber aj pre jemnejšie ruky.

Garmin tactix 7 Pro Solar sú nezmar, s ktorým som sa po troch týždňoch lúčil len veľmi ťažko. K dispozícii sú v troch verziách: tactix 7 Pro, tactix 7 Pro Solar a tactix 7 Pro Ballistics (verzia pre výpočet streľby na dlhé vzdialenosti). Aj preto dostáva od nás Garmin tactix 7 Pro Solar cenu Tip redakcie.