Reklama

Ako to je s e-bikom v zime? Ide to, alebo ho radšej nechať doma v teple?

Zdroj | unsplash/Hans Isaacson
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Hans Isaacson
Zdroj | unsplash/Hans Isaacson

Elektrické bicykle sa s nástupom elektromobily stali veľmi obľúbenými cestovnými prostriedkami, či už v meste alebo aj mimo neho. Každý si využívanie e-biku spája primárne s letom, resp. teplým počasím, ako je to s nimi ale počas zimy?

Nie je to tak dávno, čo výrobca e-bikov, spoločnosť Rocky Mountain, predstavila prvý zimný e-bike. Vyznačuje sa naozaj hrubými pneumatikami, vysokým výkonom a hlavne bol testovaný v extrémnych zimných podmienkach.

Zdroj | Rocky Mountain
Obsah pokračuje pod reklamou

Taktiež sme vám pred pár dňami ponúkli výber dvojice e-bikov, ktoré by ste využili aj v zimnom počasí. Pri používaní e-biku v zime si treba ako prvé uvedomiť, že zima a batéria nie sú kamaráti. Ak teda nie je model špeciálne upravený na mínusové teploty, môže dôjsť k výrazne zníženému dojazdu.

Ak máte e-bike s batériou zvonku na ráme alebo len polointegrovanú do rámu, odporúčame ochranný neoprén, ktorý ochráni batériu pred nízkymi teplotami. Tí, čo majú batériu plne integrovanú, to majú jednoduchšie, vtedy ju do určitej miery chráni vložka v ráme.

Ďalšou položkou sú pneumatiky. V tomto prípade úplne postačí zvoliť si širšie plášte ako zvyčajne. Týmto krokom sa zlepšia hlavne brzdné vlastnosti. Pokiaľ má váš e-bike vzduchovú vidlicu a tlmič, tie pri nízkych teplotách v zime nemusia fungovať správne.

Pozrite si

Zamýšľali ste sa niekedy nad týmito výhodami používania e-biku? Tu sú

Všetky tieto komponenty pracujú na princípe stlačeného vzduchu a s nízkymi teplotami klesne aj tlak vo vnútri. Pri vidlici a tlmiči pocítite zjavne iba to, že budú mäkšie, pričom tlmenie nebude tak rýchlo reagovať.

Najväčším rozdielom je ale nabíjanie samotnej batérie. Tu treba zmeniť myslenie a v zime nedávať hneď nabíjať batériu po príjazde domov. Ideálne je teda vytiahnuť batériu a v miestnosti s izbovou teplotou ju nechať istý čas postáť a až tak ju dať do nabíjačky.

Zdroj | Rocky Mountain

Je to hlavne z toho dôvodu, že zmenou teploty môže na kontaktoch vzniknúť orosenie, pričom zapojením do elektrickej siete môžete elektroniku zoskratovať. V zime sa môžete stretnúť aj s nasolenými komunikáciami. Po takomto výlete odporúčame dôkladne e-bike opláchnuť. Agresívna soľ sa môže nepríjemne podpísať na komponentoch ako reťaz, kazeta a prevodník. Komponenty ešte potom je potrebné dôkladne premazať.

Ak všetky tieto podmienky splníte, je vysoko pravdepodobné, že e-bike využijete naplno aj práve počas zimy. Nabudúce si povieme, ako správne pripraviť e-bike na nečinnosť počas zimného obdobia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.